Kulture Letërsi 

Tri luftëra për një Shqipëri të vërtetë

Shkruan: Bedri TAHIRI Kur të mos jemi Të kujtojnë fëmija, Po s’e bënë ata E bën Shqipëria! Sapo mbërrita në Durrës, këmbët vetvetiu më shpien drejt e në Muzeun e ri të UÇK-së, në hotelin “DRENICA”, në odën e madhe të shqiptarisë, ku gjatë muajve mars-qershor 1998 u mobilizuan, u përgatiten dhe u nisen për në fronte mbi dymbëdhjetë mijë luftëtarë shqiptarë e të huaj. Dhe, pos Monumentit që rrezaton atdhedashuri, në një dhomë të veçantë janë ekspozuar fotot dhe dëshmitë e ndryshme të dëshmorëve të lirisë. I shikoj më…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Heroi që sfidoi historinë

Shkruan: Bedri TAHIRI Trimi i parë drenicas që njeh historia, padyshim, është Milosh Nikollë Kopiliqi. Ishte luftëtar dhe prijës i njohur, si edhe pasanik i madh, i cili posedonte prona të shumta e tё begata në Kopiliq të Drenicës heroike. U martua me vajzën e car Lazarit, dhe kur osmanët u vërsulёn këtej Dardaneleve, u lidh me koalicionin e krishterё antiturk. Zemërimi i princit Qershor 1389. Java e dytë. Vapë e madhe, përvëluese. Toka e çarë si pjepëri. Thatësi e paparë dhe e padëgjuar. Nuk e mbanin mend as më…

Lexo më shumë
Letërsi 

E dashunume deri në shpirt…

E dashunume deri në shpirt s’kisha fole tjetër veç kaltërsisë Sot nuk e duroj dot kafazin qosheve të tij e godas veten për ta marrë rrugën e mjaltit por m’i prenë krahtë kësaj radhe Nuk ka lot që e lanë këtë dhimbje fole të re më ndërtuan në kafaz kurrë ske me fluturue ma qiellit më thanë veç në fole virtuale ke me shtegtue pa qare Jam rritë e nuk i besoj fundit të blertë përrallor ska heronjë që shërojnë plagët e shpirtit të këputur gjithkush në fole të vet…

Lexo më shumë
Letërsi 

Blerina Tërbunja – KOMETË DASHNIE

Jetoj ngjitun për një cop guri e quajnë asteroid gjithësie asht ra drejt në zemrë teme e ska lanë horizonte pa i shue Jetoj me të lartë mbi re e mes yjesh natën shkëlqej tuj reflektue dritën e tij në sytë e mijë që nuk shohin tjetër gur Jetoj pranë mëngjeseve në rreze Dielli tuj lind ngjitem rreth tij përvelue dhe digjem dashnie në qiell Jetoj me asteroid kuror mbi krye nuk ka degë druri që skam prekë se asht antigravitacional iluzion marsian në sy të qiellit Jetoj me një…

Lexo më shumë
Letërsi 

Do të ngrihem përsëri…

Do të rrëzohem e do më bjerë zemra në tokë, do zvarritem e koka do të më varet në dysheme, do të thërras ty! Do të cirrem e me dhimbjen e zërit të gërvishtur do të kërkoj! Nuk do të heq dorë… Edhe kur vetja të më braktisë dhe gjumi të arratiset, kur të arrij fundin e fuqitë të më lënë, nuk do të heq dorë, do të ngrihem më fort, do të thërras ty! Mua më godet e shkuara, më përplas në mure të vjetra e m’a shkund zemrën.…

Lexo më shumë
Letërsi 

Mos ki frikë nga fjalët e mia, ki frikë nga heshtja ime…

Mos u shqetëso kur të bërtas dhe të fajësoj për diçka. Mos u shqetëso kur jam me inat dhe të përgjigjem me fjalë të ashpra që shpjegojnë arsyen e inatit tim. Mos u frikëso kur i bie derës së shtëpisë tënde në mes të natës. Mos u ndje keq kur unë qaj për diçka të rëndë që ti më ke thënë. Gjithë këto ndjesi shprehin gjithë stresin dhe natyrën e përditshmërisë së gjithë njerëzve. Ato shprehin edhe se sa shumë të dua, sepse nuk ka dashuri ku gjithçka shkon bukur.…

Lexo më shumë
Letërsi 

BLERINA TËRBUNJA: PËRJETËSIA

(Libri jem i jetës ka për titull ”do e kërkoj në përjetësi” ) Ma thuaj një fjalë që buron prej shpirti le të bëhet ADN e dashunisë tonë Në parajsë njerëzit janë imun ndaj kohës ndoshta universi shkëputet prej dimensionit të katërt Ndoshta parajsa asht univers tjetër e programuar me dimensione tjera Ndoshta parajsa asht dashni hyjnia nuk përshkruhet me fjalë dynjash Librat e shenjtë flasin për moshën e artë i tillë asht njeriu në parajsë Unë nuk të njoha me tridhjetë e tri prandaj u kam frikë udhëtimeve të…

Lexo më shumë
Letërsi 

Kufiri Kozmik, Pyetja E Famshme E Arkitasit

Probleme të mendimit dhe paradokse të lashta Në shekullin V P.E.S, filozofi dhe ushtari Arkitas shtoi një pyetje në dukje të thjeshtë. Ai tha: “Çfarë ndodh me një shtizë, kur ajo hidhet përtej kufirit të jashtëm të universit? Ai rrikthehet apo zhduket tërësisht nga kjo botë?”. Më vonë filozofët, duke përfshirë Lukrecin e Epikurianëve, do të citonin pyetjen e Arkitasit për të formuluar argumentet e tyre për një univers të pafundëm, infinit. Lukreci deklaroi se mund të ketë vetëm dy përgjigje të mundshme – një universit infinit ose një lloj…

Lexo më shumë
Letërsi 

Shpresa Rama: Qytetit tim Vushtrrisë që sot shënon 19 vjetorin e çlirimit

Qytetit tim Vushtrrisë që sot shënon 19 vjetorin e çlirimit Ti qyteti im që më fale shumë kujtime. Në ty e hedha hapin e parë si fëmijë, ma dëgjove edhe fjalën e parë, më pe përditë tek u rrita,…, ishe me mua edhe kur rrëzohesha në rrugët e tua dikur të përbaltura,…, të desha pa kushte Vushtrri, të desha ashtu siç ishe dhe t’i pranoj edhe ndryshimet që bën, sepse zemra ime të ka pranuar dhe dashuria për ty është më e madhe se gjithçka. Shpesh u lodha nga ty,…

Lexo më shumë
Letërsi 

Hermann Hesse; Kush do që e dëshiron muzikën në vend…

“Kush do që e dëshiron muzikën në vend të zhurmës, lumturinë në vend të kënaqësisë, shpirtin në vend të arit, kreativitetin në vend të biznesit, pasionin në vend të budallallëkut, nuk gjen dot shtëpi në këtë botën tonë të vogël.” “Fjalët nuk i shprehin mendimet shumë mirë. Ato gjithmonë bëhen pak më ndryshe, menjëherë pasi të shqiptohen. Bëhen pak më të shtrembëruara, pak më qesharake.” “Nëse e di se çka është dashuria, kjo është për shkakun tënd.” “Vetmia është pavarësi. Ajo ka qenë dëshira ime dhe përgjatë viteve e kam…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial