Letërsi 

NËSE SHIHEMI EDHE NJË HERË

Le të themi, Se ne arritëm ta harrojmë njëri-tjetrin Dhe le të themi Se dikush tjetër Në një të ardhme Do të na njoftonte, A s’do të ishte turp për ne? Pastaj pa më shikuar në sy Papritmas do më njihje. A do të skuqeshin faqet? Apo do e mbaje Të njëjtin qëndrim, Duke u munduar ta fshehje Turpin nga faqet e skuqura?! A do më pyesje “Si je?” Pa të interesuar si jam, A do të përgjigjesha “Mirë jam” Pa qenë fare mirë. Nga dallgët e kujtimeve Dhe rrahjet…

Lexo më shumë
Letërsi 

Të shoh më qartë kur ti je larg, afrohu të të dua, edhe nëse kjo është lojë

Dua t’i harroj sot fjalët le të flasin vetë vështrimet Le të flasë dora që dridhet këtu mbi kitarën time Se kur herët bie nata një dritë ndizet brenda meje, njerëzit fytyrat fiken asgjë tjetër s’ndjej veç teje Nëpër javë rrjedh trishtimi cigaren prapë kam filluar nuk je ndryshe nga te tjerat vetëm unë kam ndyshuar E tërheq imazhin tënd me vete nëpër gjumë jemi bashkë por në agim i vetëm mbetem unë Të shoh më qartë kur ti je larg, afrohu të të dua, edhe nëse kjo është lojë…

Lexo më shumë
Letërsi 

MONOTEIZMI, ZANAFILLA, QËLLIMI DHE RËNDËSIA E TIJ

MONOTEIZMI, ZANAFILLA, QËLLIMI DHE RËNDËSIA E TIJ Qëllimi kryesor i besimeve monoteiste sot, është besimi në një Zot të vetëm, nënshtrimi dhe frika ndaj tij, ku çdo gjë që ndodhë në mbarë rruzullin tokësor të mbështetet në fuqinë mbinatyrore të quajtur Zot. Në fund mund të themi që besimi është një përjetim psikik dhe si i tillë përbën anën subjektive të fesë. Ai nuk është vetëm një besim i zakonshëm. Aty vërehet një lidhje e fortë e vullnetit për një fuqi absolute, ku individi gjen të vërtetën dhe rehatinë e…

Lexo më shumë
Letërsi 

Tërë entuziazem përqafova teleskopin tim Unë çika më e buzëqeshur e grupit

PARAJSA E MOHUME Morrëm teleskopat tanë Dhe shkuam në horizont Për të përcjellë atë fenomen Që do të shihej atë natë nga qielli blu Si në zakon lajme të rreme në portalet tona Frikën në palcë i futën babait tim Të lutëm qëndro me ne, bijë Më tha disa herë Stresin e shumëzoj me zero vetëm në horizont Asgjë tjetër dhe askush nuk ndikon tek unë kaq drejtpërdrejt Tërë entuziazem përqafova teleskopin tim Unë çika më e buzëqeshur e grupit U hap qielli bashkë me krahrorin tim Emocionet ishin astronomike…

Lexo më shumë
Letërsi 

RRËFIMI PËR UNIN TIM IMAGJINAR

Blerina Terbunja; RRËFIMI PËR UNIN TIM IMAGJINAR U takuam në zebër. Takimi ynë, thënë sinqerisht, nuk ishte i rastësishëm, ashtu si ngjanë me takimet e tilla. Ai po i mbante disa libra në dorë, dhe ishte çështje fati se si shpëtuam nga përplasja e zakonshme, dhe rrjedhimisht edhe nga skena e zakonshme e rrëzuarjes së librave në tokë. Kështu, zakonisht ndodhë në këto skena ku pastaj mblidhen bashkë librat dhe ata shihen në sy. Po ju them, pra, skena e takimit tone, krejtësisht i ngjanë asaj pjesës teatrale, të dashurisë…

Lexo më shumë
Letërsi 

Thënie nga Winston Churchill

“Është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.” “Një komb që i vë taksë vetes për prosperitetin është si një njeri brenda në kovë, që përpiqet ta ngrejë veten nga doreza.” “Një paqësor është dikush që ushqen një krokodil, me shpresën se do të jetë i fundit që do të hahet.” “Gënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.” “Keni armiq? Mirë. Kjo do të thotë se keni luftuar për diçka dikur…

Lexo më shumë
Letërsi 

Blerinë Tërbunja: VALË DETI

VALË DETI Flladi i përendimit përqafon pishat Valët e detit përqafojnë rërën Fërkemtë e mija i përbiu vala Dhe vjeshtoj natyra në magji Pa mbylli pak syt e mos ma vraj andrrën Të ecim brigjeve të detit dorë për dore Realiteti trishtueshëm tretet në syt e mi Hape o Zot qiellin deri në shtat kat’ Vrapoj zbathun dhe flokët m’i shprishë era Deti më merrë në gji dhe me hedhë në horizont Atje ku dashnorët kuvenojnë deri në amshim Dhe jeta ngjason në përrallë me funin e lumtun Bermudet përbijnë…

Lexo më shumë
Letërsi 

Blerina Tërbunja: UNI-T

Shembet bota mbi supet e mija Unë zvarritem gjunjësh për me mbrrijë tek ti Në gjoksin tan asht streha jeme e vetme Të rrahurat e zemrës tane janë ora e madhe Përqafimi yt asht shtëpi prej dashunie Uni i krijuar nga planeti më shpërfaqë dhunshëm revoltën e tij Unë kam kthye syt kah uni jem shpirtnor Veç kah vetja me e kërkue paqen Natyrshëm le të udhëtoj dëshira mbrenda meje Nuk ka nevoj shpirti për mbrojtje Le të bëhem zemër mbrenda zemrës që rrah me emnin tem Atëherë bota do…

Lexo më shumë
Letërsi 

Fragmente nga Garry Kasparov

“Shahu ju ndihmon të koncentroheni, e përmirëson logjikën tuaj. Ai ju mëson të luani sipas rregullave dhe të merrni përgjegjësi për veprimet e juaja. Shahu ju mëson ta zgjidhni një problem në një ambient të pasigurt.” “E kam mësuar se lufta në tabelën e shahut mund gjithashtu të ketë një ndikim mbi klimën politike në vend.” “Ekzistojnë shumë fakte që tregojnë se njerëzit e Putinit e kanë zgjeruar pasurinë e tyre duke i përdorur mekanizmat e pushtetit, prandaj humbja e pushtetit për ta do të thotë edhe humbje e pasurisë.”…

Lexo më shumë
Letërsi 

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Sot në këtë ditë të trishtë me shiun që bie pa ndal kam humbur në qiellin e mbyllun në të hirtë e kot po i vardisem diellit që leu pas resh Buzët hapën ngadalë kur shiu pikën si ilaç në të çarat e mallit që janë plagë shpirti të reflektume e nuk më kupton më dot as imagjinata ime Nesër dhe një ditë e re për mue njësoj si përditë i hap dritaret e dhomës në mjesin e hershëm me kangë verore sërish ulem në terasën e shtëpisë me teleskopin…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial