1. Home
  2. Letërsi

Kategori: Letërsi

ANIJA PREJ LETRE

ANIJA PREJ LETRE

Shkruan Blerina Tërbunja: ANIJA PREJ LETRE Mora mbulojen e kuqe, e hodha sipër krahëve dhe mora rrugën për tek jeshilët. U ula në tavolinen afër dritarës. Nga dritarja shihet teatri. Aq bukur duket sonte, i paskan…

Read More
Një libër i harruar për marrëdhëniet amerikano-shqiptare

Një libër i harruar për marrëdhëniet amerikano-shqiptare

Këto ditë organizohen aktivitete të ndryshme me rastin e 100-vjetorit të Konferencës së Paqes në Paris, e cila ishte një ngjarje jetike për shqiptarët, përkatësisht për fatin e Shqipërisë. Mu në këtë kontekst kemi një…

Read More
Sot hapet panairi i librit, rreth 100 botues sjellin mbi 1500 tituj të rinj

Sot hapet panairi i librit, rreth 100 botues sjellin mbi 1500 tituj të rinj

Sot hapet panairi i 21-të i librit “Prishtina 2019” që do të mbahet deri më 9 qershor në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës. Në bashkëpunim me Komunën e…

Read More
Libri “Telat e zemrës” do të përurohet të hënën

Libri “Telat e zemrës” do të përurohet të hënën

Shkruan: Esat Vatovci Të hënën, më 3 qershor 2019, nga ora 13:00, në ambientet e shkollës “Hilmi Rakovica” në Prishtinë do përurohet vëllimi poetik “Telat e zemrës” i Grupit Letrar “Hilmi Rakovica”. Redaktori përgjegjës i…

Read More
LIBËR ME VLERA QË TË NXISIN PËR VEPRIME POZITIVE

LIBËR ME VLERA QË TË NXISIN PËR VEPRIME POZITIVE

Shkruan: Safet Hasani        (Bedri TAHIRI, Agimi i Lirisë, LenaGraphic, Prishtinë, 2018) Lexuesit shqiptarë që kanë përcjellë aktivitetin shkencor, krijues dhe hulumtues të profesor Bedri Tahirit, nuk e kanë të vështirë të vërejnë përmasat gjigante shkencore,…

Read More
Kaosi dhe dashuria në librin poetik “Ikje nga vdekja” të Din Mehmetit

Kaosi dhe dashuria në librin poetik “Ikje nga vdekja” të Din Mehmetit

Shkruan: Ma. Blerina Hajdini Murselaj Libri poetik Ikje nga vdekja botuar më (1978) i poetit Din Mehmeti, vjen në radhë të parë deklarim i fuqishëm poetik, duke mos iu nënshtruar ligjit natyror po themi figurativisht…

Read More
15 shprehje për shqiptarët nga Mit’hat Frashëri

15 shprehje për shqiptarët nga Mit’hat Frashëri

Mit’hat Frashëri u lind më 25 mars 1880 në Janinë dhe vdiq më 3 tetor 1949 në Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl Frashërit dhe nipi i Sami Frashërit dhe Naim Frashërit. Ai e…

Read More
Një përurim madhështor

Një përurim madhështor

Shkruan: Bedri TAHIRI Sot, në një atmosferë të ngrohtë shoqërore, miqësore e familjare, në sallën solemne të Gjimnazit “Eqrem Çabej” në Vushtrri, e cila mezi i zinte dashamirët e fjalës së bukur shqipe, u bë…

Read More
Rreth librit biografik “Një shqiptar në CIA”

Rreth librit biografik “Një shqiptar në CIA”

Shkruan: Ma. Bekri Murselaj Libri biografik “Një shqiptar CIA” i Bashmir Xhemajt, pasqyron kohën nga Lufta e Dytë Botërore dhe përpjekjet e shqiptarëve, si një lloj kundërshtimi ndaj pushtuesve italianë, gjermanë dhe jugosllavë. Libri “Një…

Read More
16 shkrimtarët që përfunduan jetën me vetëvrasje

16 shkrimtarët që përfunduan jetën me vetëvrasje

Studimet thonë se shkrimtarët kanë dy herë më shumë gjasa për të kryer vetëvrasje se sa njerëzit e tjerë. Më poshtë janë të renditur 16 prej tyre, që i dhanë fund jetës me vetëvrasje. Gerard…

Read More