Një libër i harruar për marrëdhëniet amerikano-shqiptare

Këto ditë organizohen aktivitete të ndryshme me rastin e 100-vjetorit të Konferencës së Paqes në Paris, e cila ishte një ngjarje jetike për shqiptarët, përkatësisht për fatin e Shqipërisë. Mu në këtë kontekst kemi një kthesë në politikën e jashtme amerikane drejt Shqipërisë, pasi që prania e presidentit amerikan Wodrow Wilson në Konferencën e Paqes kishte ndikim të madh. Si i tillë, viti 1919 ka rëndësi historike për orientimin amerikan nga shqiptarët, përkatësisht për njohjen e Shqipërisë dhe shkëmbimin e ambasadorëve e të tjera, shkruan sot Koha Ditore. Për këtë…

Read More

Sot hapet panairi i librit, rreth 100 botues sjellin mbi 1500 tituj të rinj

Sot hapet panairi i 21-të i librit “Prishtina 2019” që do të mbahet deri më 9 qershor në ambientet e Pallatit të Rinisë, organizuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës. Në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, panairi i 21-të i librit është pjesë e 20 aktiviteteve kulturore, sportive e inovative për përkujtimin e 20 vjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës. Ceremonia e hapjes do të bëhet sot në orën 12:00, ndërsa do të qëndrojë i hapur për vizitorë nga ora 09:00 deri në ora 20:00. Pritet të marrin pjesë…

Read More

Libri “Telat e zemrës” do të përurohet të hënën

Shkruan: Esat Vatovci Të hënën, më 3 qershor 2019, nga ora 13:00, në ambientet e shkollës “Hilmi Rakovica” në Prishtinë do përurohet vëllimi poetik “Telat e zemrës” i Grupit Letrar “Hilmi Rakovica”. Redaktori përgjegjës i librit, Mentor Hajrizi, tha se libri përmban kryesisht poezi për fëmijë e të rinj dhe jo vetëm kaq. Libri, sipas tij, vjen pas kurorëzimit me sukses të punës së përbashkët mes mësimdhënësve dhe nxënësve të dalluar të shkollës. “Idenë për librin e kam diskutuar fillimisht me zëvendësdrejtoreshën e shkollës Zylë Osmanin dhe më pas me…

Read More

LIBËR ME VLERA QË TË NXISIN PËR VEPRIME POZITIVE

Shkruan: Safet Hasani        (Bedri TAHIRI, Agimi i Lirisë, LenaGraphic, Prishtinë, 2018) Lexuesit shqiptarë që kanë përcjellë aktivitetin shkencor, krijues dhe hulumtues të profesor Bedri Tahirit, nuk e kanë të vështirë të vërejnë përmasat gjigante shkencore, historike e krijuese të njërit prej botuesve më të spikatur në Kosovë. Për dekada të tëra, prej leximit të librave dhe shkrimeve të tij, lexuesi ka mundur të reflektoj në tema nga më të ndryshmet dhe nga më të shumtat mbi historinë, gjuhësinë dhe letërsinë shqiptare, e në veçanti mbi personalitetet e ngritura të heronjve…

Read More

Kaosi dhe dashuria në librin poetik “Ikje nga vdekja” të Din Mehmetit

Shkruan: Ma. Blerina Hajdini Murselaj Libri poetik Ikje nga vdekja botuar më (1978) i poetit Din Mehmeti, vjen në radhë të parë deklarim i fuqishëm poetik, duke mos iu nënshtruar ligjit natyror po themi figurativisht që në këtë gjendje e deklamon në poezinë e tij në fjalë. Emri i librit në fjalë konstrukton në vete një vetëqendrim të përhapur para një gjendjeje shpirtërore dhe shoqërore. Ndërsa studiuesi Agim Vinca, për poezinë e Din Mehmetit thekson se: poezia e tij ka një lidhje të ngushtë me vendlindjen dhe njerëzit e saj,…

Read More

15 shprehje për shqiptarët nga Mit’hat Frashëri

Mit’hat Frashëri u lind më 25 mars 1880 në Janinë dhe vdiq më 3 tetor 1949 në Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl Frashërit dhe nipi i Sami Frashërit dhe Naim Frashërit. Ai e njohu shumë pak babain e tij dhe u rrit nën kujdesin e Samiut dhe Naimit. Ai është konsideruar si një nga intelektualët më të shquar të brezit të tij. Gjatë pesë dekadave të sundimit komunist, ai mbeti i hetuar dhe u quajt “reaksionar”, “tradhtar” etj. Ne kemi përzgjedhur disa nga thëniet e tij më të…

Read More

Një përurim madhështor

Shkruan: Bedri TAHIRI Sot, në një atmosferë të ngrohtë shoqërore, miqësore e familjare, në sallën solemne të Gjimnazit “Eqrem Çabej” në Vushtrri, e cila mezi i zinte dashamirët e fjalës së bukur shqipe, u bë një përurim madhështor i librit poetik “ZËNKË NIMFASH” të autores, EJONË HASANI, gjimnaziste maturante e kësaj vatre edukativo-arsimore. Fjala ime         NGAZËLLIME VASHËRIE E nderuara autore e librit që sot po e përurojmë! Të dashur nxënës, kolegë, drejtor e zv. drejtor, mysafirë, krijues e artdashës, udhëheqës komunalë, arsimorë e kulturorë! Të respektuar të pranishëm! Parandjenja ime,…

Read More

Rreth librit biografik “Një shqiptar në CIA”

Shkruan: Ma. Bekri Murselaj Libri biografik “Një shqiptar CIA” i Bashmir Xhemajt, pasqyron kohën nga Lufta e Dytë Botërore dhe përpjekjet e shqiptarëve, si një lloj kundërshtimi ndaj pushtuesve italianë, gjermanë dhe jugosllavë. Libri “Një shqiptar në CIA” është një libër biografik dhe historik me kryepersonazhin real Destan Berisha, në këtë libër flitet me gjuhën e fakteve dhe jo të fiksionit. Vitet e luftës dhe përpjekja e kryepersonazhit Destan Berisha, me shokët e tij, bëjnë që në këtë libër të flitet për një realitet që ka ndodh, dhe që tashmë…

Read More

16 shkrimtarët që përfunduan jetën me vetëvrasje

Studimet thonë se shkrimtarët kanë dy herë më shumë gjasa për të kryer vetëvrasje se sa njerëzit e tjerë. Më poshtë janë të renditur 16 prej tyre, që i dhanë fund jetës me vetëvrasje. Gerard De Neval (1808-1855) Nerval ishte i njohur si një poet romantik, që vuajti nga melankolia për një kohë të gjatë. Pasi e dashura e tij u nda nga ai, Nerval e vari vetën në një shtyllë në rrugë. John Berryman (1914-1972) Poeti amerikan ishte vetëm 11 vjeç kur babai i tij kreu vetëvrasje, dhe kjo…

Read More

Poemthi Vaji i bylbylit dhe rrethanat shoqërore

Shkruan: Ma. Blerina Hajdini – Murselaj Ky poemth i Mjedjes bart në vete një mesazh mjaft të rëndësishëm për lexuesin që njëherësh, poemthi përshkruan gjendjen shoqërore të shoqërisë sonë. Por studiuesi Rexhep Qosja, thekson se: Vaji i bylbylit, duket si një poemth i shumëzërëshme, por në të cilën, të gjithë zërat, nënshtrohen pikënisjes themelore të ndërtimit të saj: bashkëbisedmit ndërmjet bilbilit, si personazh dhe poetit si krijues i saj. Në këtë poemth ka një ndërlidhjeje mjaft të madhe midis figurës së bilbilit si një shpend i izoluar në kafaz, dhe…

Read More