Tuesday, August 21Informohu

Letërsi

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Letërsi
Sot në këtë ditë të trishtë me shiun që bie pa ndal kam humbur në qiellin e mbyllun në të hirtë e kot po i vardisem diellit që leu pas resh Buzët hapën ngadalë kur shiu pikën si ilaç në të çarat e mallit që janë plagë shpirti të reflektume e nuk më kupton më dot as imagjinata ime Nesër dhe një ditë e re për mue njësoj si përditë i hap dritaret e dhomës në mjesin e hershëm me kangë verore sërish ulem në terasën e shtëpisë me teleskopin e montuar pranë vetes pa guxue me pa diellin në sy Poetet flasin shumë përditë e më shumë andaj as dielli s’më duron dot më të njejtën dëshirë për çdo ditë ta bëjë varg Erdhi dhe një ditë e re uni im po tjetersohet deri në pakufi prej një femre të zhurmshme në hare në një djall që se flet as një fjalë për be Kur të vie një ditë
Blerina Tërbunja; Të pashë në andërr

Blerina Tërbunja; Të pashë në andërr

Letërsi
ANDËRR Të pashë në andërr u takuam sërish (nuk të përqafova) ti erdhe me hapat e tu të qeshur më dhe dorën për të më përshendetur sikur një të huaj që e takon së pari (Kishe ndryshuar tashmë) nuk kishte emocion në përshendetjen tonë të zakonshme tërë guxim me pe në sy dhe ishe martuar me dikë tjetër Unë si e marrë u shkriva nga bukuria yte nuk mund ta kontrolloj dot vetën pa më pyetur këmbët më sollën sërish në dyqanin tënd përderisa u ula pranë teje ti s'më the asnjë fjalë sikur të huajen që se ke njohur kurrë if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gja
Nëntë shprehje të bukura nga Osho

Nëntë shprehje të bukura nga Osho

Letërsi
“Ju ndiheni mirë, ju ndiheni keq, dhe këto ndjenja janë duke dalur nga vetëdija juaj, nga e kaluara juaj. Askush nuk është përgjegjës përveç jush. Askush nuk mund t’ju bëjë të zemëroheni dhe askush nuk mund t’ju bëjë të lumtur.” if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 4, gjan_allowExplicit: 1, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu }, gjan_tg: 'gjan_' + gjid });
Blerina Tërbunja: KARMA

Blerina Tërbunja: KARMA

Letërsi
M'kanë dashtë ata të cilët m'i mushen ditët me ngjarje dhe unë s'dija për dashuninë as për magjinë e fjalëve M'ka dashtë ai që më shkroi përnatë letër e përgjigje si dhashë dhe ai që m'bleu unazë e ja përplasa fytyrës më ka dashtë dhe një tjetër që nuk e shihja dot në sy se m’donte tepër i thash se kanë burrat kështu m’ka dashtë dhe ai që më fliste për jetën e më qante në mungesën teme përditë M’kanë dashtë dikur ata e unë ju dhashë veç lot se në universin tem nuk pat emën s’kisha burrë të andërrave veç me yjet veç me diellin Jeta të ruan për shfaqjen e madhe dhe karma asht prezente tash kur u përpjeka me Diellin u msova me dashtë me kjajtë me qeshë e me i kuptue tan’ ata që m'kanë dashtë
Frikësohesh nga vdekja ? Lexo këtë poezi

Frikësohesh nga vdekja ? Lexo këtë poezi

Letërsi
Vdekja nuk është asgjë. Thjesht kam kaluar në anën tjetër: është sikur të jem fshehur në dhomën përbri. Unë jam gjithmonë unë dhe ti je gjithmonë ti. Ajo që ishim më parë përnjëri-tjetrin, jemi ende. Thirrmë me emrin që më ke thirrur gjithmonë, që e ke të njohur; folmë me të njëjtën dashuri që më ke folur gjithmonë. Mos ndrysho tonin e zërit, mos merr pamje solemne apo të trishtë. Vazhdo të qeshësh me atë që na bënte të qeshnim, me ato gjëra të vogla që aq shumë na pëlqenin kur ishim bashkë. Lutu, buzëqesh, më mendo! Emri im të jetë gjithmonë fjala e njohur e dikurshme: thuaje pa gjurmën më të vogël të hijes a trishtimit. Jeta jonë ruan gjithë domethënien që ka patur gjithmonë: është e njëjta si më parë, ka një vazhdimësi që nuk këputet. Pse
Volteri për Skenderbeun!

Volteri për Skenderbeun!

Letërsi
Fransua Volter (1693-1778) ishte ikona e revulucionit francez dhe gjithashtu mbahet si ideologu i saj kryesor. Volteri ishte deist me pikëpamje kontradiktore. Ai deklaronte se ishte kundër fesë, por kundër asaj katolike, me klerikë dhe papë të këqij. Veprat e tij të shumta shërbyen si parapërgatitje e revulucionit francez. Gjithshtu ka patur respekt për punën dhe thoshte: “Populli më i pasur dhe më i lumtur është ai që punon më mirë tokën dhe dhurata më e bukur që Perëndia i ka dhënë njeriut është domosdoshmëria për punën.” Si studjues i letërsisë paraardhëse franceze s’mund të mos kujtonte se Gjergj Kastrioti dhe shqiptarët qenë brohoritur në Francë nga shkrimtari Pjer Ronsar, Mishel Montenji, Pier Brautoni, Amadi Zhameni. * * * “Duka i Burgonjë, Philipe le Bon ishte një p
Dhjetë citate për shqipërinë dhe shqiptarët

Dhjetë citate për shqipërinë dhe shqiptarët

Letërsi
“O Zeus, mbret dodonas e pellazgjik që banon larg që kujdesesh për Dodnën dimërkeqe… I biri i shkëlqyshëm i Lethos të Pellazgut, Hipotheu e tërhiqte prej këmbe përmes përleshjes së tmerrshme (kufomën e Patroklit të vrarë) lidhur me tërkuzë nga kyçi i këmbës, për t’i bërë qejfin Hektorit dhe trojanëve. I pari foli Akili hyjnor këmbëshpejti: “Kush je ti prej burrave që kundër meje guxon të vish? Është fatkeq ai djalë që mërinë time kundërshton.” Atij menjëherë iu përgjigj i biri i shkëlqyer i Pelegronit: “O Pelid zemërgjerë, për fisin tim pse pyet? Jam nga Paionia pjellore dhe e largët, burrave paionë heshtëgjatë u prij, kam njëmbëdhjetë ditë që kam ardhur në Ilion…”” if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid
Blerina Tërbunja: Pa datë

Blerina Tërbunja: Pa datë

Letërsi
Rrugët e qytetit më duken labirinthe asgja nuk e ka kuptimin e vet sdi në ç'drejtim po shkoj Shoh hije njerëzish që kalojnë pranë meje diellin gjithë kohën e shoh në zenit akrepat e orës ecin mbrapa Nuk e di se ç'datë asht sot mëngjeseve nuk dua ti hap sytë në mbrëmje gjumi asht tinzar Kam humbur përtej detit përtej hanës jam tretë nuk di ma me ecë qiellit Kot shuhen yjet më la dhe dëshira për të dëshirue për njat' diell që s'lind ma për mue
“DITA E PLISIT”, libër me vlera kombëtare

“DITA E PLISIT”, libër me vlera kombëtare

Kulture, Letërsi
Shkruan: Bedri Tahiri (Ismet Krasniqi-Prend Buzhala, DITA E PLISIT, vëllimi IV, Prishtinë, 2018) Plisi, simboli ynë kryesor i identitetit kombëtar, përherë ka zgjuar kërshërinë dhe interesimin e studiuesve tanë dhe të huaj, për të qëmtuar në historinë e tij të stërlashtë, me rrënjë deri tek pellazgjishtja e më larg, ku me plis kokë paraqitën edhe Odiseu, Papa Klimenti Albani etj. E bardha ka origjinën të ndriçimi hyjnor. Kjo është ngjyra jonë kombëtare, që parimisht dominon në veshjet tona, por mbulesa e kokës, PLISI, përherë ka mbetur me ngjyrë të bardhë. Për të janë thurur këngë e legjenda, janë shkruar poezi e tregime, janë mbajtur simpoziume e janë zhvilluar debate. Mirëpo, kësaj teme, më seriozisht iu kanë rrekur studiuesit e krijuesit klinas, Ismet Krasniqi-Lala dhe Prend
DITA E SOTME NË ZARF TË KUQ

DITA E SOTME NË ZARF TË KUQ

Letërsi
Blerina Terbunja: DITA E SOTME NË ZARF TË KUQ Kjo natë e freskët fundqeshori nuk më sjellë asnjë mesazh nuk arrijë të shoh asgjë me teleskop veç boshllëk në horizont Në zarf të kuq e futa ditën e sotme dy lot më ranë sipër ti sa për ta mbyllur nuk i vura asnjë titull ditës veç adresën e shpirtit Në ditar sonte e shkruaj veç datën mes mallit dhe lumtunisë më asht ngushtue zemra ekuilibër mes tyre Sot i rashë rreth e rrotull qiellit të shtat mes puthjesh shpirti më preku pafundësinë jam ra në greminë dhe nuk arrijë ta shuaj etjen momenti po më ikën ndër duer Dashunia asht energji që rrjedhë mes dy universve shpirtrore andaj pse nuk vjen sonte sikur sot... (bashkë) Sot më shumë se kurrë i jam afrue emocionit që më ka fal takimi i pa