Film Kulture 

Filmi “KLITHMA“ me producent Besar Zahiti fiton çmimin kryesor në “West Nordic International”

Në edicionin e VII në festivalin e filmit “West Nordic International” në Norvegji , filmi KLITHMA me producent Besar Zahiti fitoi çmimin kryesor “BEST SHORT FILM”. Sipas producentit të filmit Besar Zahiti filmi “Klithma” është prezentuar edhe në këto festivale prestigjioze si në Indian Cine Film Festival 2019, një festival ku marrin pjesë me qindra produksione filmike, në këtë festival iu nda çmimi montazha me e mire. Pastaj filmi “Klithma” mori pjesë në festivalin – TIFF në Tiranë, në festivalin “Hyjnesha në fron“, mori çmimin për skenarin më të mirë.…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi nga Kosova “Nëntori i Ftohtë”, ka fituar 4 çmime

Filmi nga Kosova “Nëntori i Ftohtë” ka fituar 4 çmime në 2 festivale të ndryshme që mbahen në Tetove dhe në Pgradec. Shkruan Vizioni.Info Çmimet e fituara nga filmi “Nëntori i Ftohtë” janë: Filmi më i mirë në ballkan, aktori më i mirë të cilin e ka fituar Kushtrim Hoxha, çmimin e publikut, dhe çmimin për arritje në Tiff ODA./Vizioni.Info/

Lexo më shumë
Film Kulture 

Ermal Mamaqi zbulon fitimet marramendëse të filmit “2 Gisht Mjaltë”

Ermal Mamaqi ka premtuar se filmi i tij i fundit “Dy Gisht Mjaltë” do të transmetohet në të gjithë SHBA-në. Në një intervistë për median prestigjioze “CINEUROPA”, moderatori Ermal Mamaqi i cili është aktor dhe producent i filmit ka thënë se së shpejti filmin do e shohim në kinematë e Amerikës.Ermali u shpreh se filmi ka mbledhur më shumë se 1 milion euro dhe se buxheti i tij ishte 300 mijë euro. “Filmi ka mbledhur më shumë se 1 milion euro në kinema dhe në muajin e parë shitëm 250…

Lexo më shumë
Film Lajme 

Game of Thrones/Fansat nënshkruajnë një peticion për të ripërsëritur sezonin e 8

Dimri më në fund ka ardhur për Game of Thrones dhe serinë e tij të fundit po merr do paraqitet për pak ditë duke u mbyllur kështu seriali më i shikuar që ka thyer çdo rekord. Një peticion që u bën thirrje prodhuesve të tij, HBO, të ripërsërisë sezonin tetë është nënshkruar nga më shumë se 500,000 fansa të pakënaqur. Seria më e fundit e librave të George RR Martin të bazuar në shfaqje popullore  është përballur me një breshëri kritike në internet. Shikuesit e zhgënjyer janë zhgënjyer me mënyrën…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Shpallen emrat e finalistëve të çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor në Prishtinë ka shpallur vendimin e jurisë për finalistët e çmimit “Artistët e së nesërmes” 2018. Fitues të këtij çmimi janë Qëndresë Deda, Altin Krasniqin dhe Dion Zeqiri, transmeton Koha.net komunikatën e kësaj qendre. Ceremonia e shpalljes së fituesve të këtij çmimi do të mbahet më 5 dhjetor 2018 në Klubin e Boksit në Prishtinë, në mbylljen e ekspozitës së finalistëve të “Artistët e së nesërmes” 2018. Juria përbëhej nga Charles Esche, drejtor i Van Abbemuseum, Eindhoven, Erëmirë Krasniqi, studiuese dhe drejtoreshë e Oral…

Lexo më shumë
Film 

Scarlett Johansson Përgjatë viteve (foto)

Scarlett Johansson Përgjatë viteve   Edit Scarlett Johansson Biography Showing all 200 items Jump to: Overview (3)  | Mini Bio (1)  | Spouse (2)  | Trade Mark (4)  | Trivia (113)  |Personal Quotes (73)  | Salary (4) Overview (3) Born November 22, 1984 in New York City, New York, USA Birth Name Scarlett Ingrid Johansson Height 5′ 3″ (1.6 m) Mini Bio (1) Scarlett Johansson was born in New York City. Her mother, Melanie Sloan, is from a Jewish family from the Bronx, and her father, Karsten Johansson, is a Danish-born architect, from Copenhagen. She has a sister, Vanessa Johansson, who is also an actress, a brother, Adrian, a twin brother, Hunter Johansson, born three minutes after her, and…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi “Nëntor i ftohtë” i Ismet Sijarinës premierë botërore në San Sebastian

Premiera botërore për filmin artistik të regjisorit Ismet Sijarinës “Nëntor i ftohtë” do të mbahet në edicionin e 66-të të Festivalit ndërkombëtar të filmit të San Sebastianit. Ky është filmi i parë nga Kosova në këtë festival ndërkombëtar, tejet i rëndësishëm dhe i kategorisë A, i cili do të jetë në konkurrencë zyrtar në Seksionin e regjisorëve të rinj. “Ky është një zhvillim i madh për kinematografinë e Kosovës dhe pasqyron një trend të sukseseve në rritje për industrinë e filmit në Kosovë”, thotë drejtori i QKK-së, Arben Zharku. Filmi…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Po vjen filmi i parë për Ilirët, koproduksion mes Kroacisë, Sllovenisë, Italisë dhe Kosovës

Edhe një film do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Kështu së paku ka bërë të ditur Fatmir Spahiu, i njohur më mirë si “Oki” i serialit “Kafeneja Jonë”. Ai përmes një mesazhi në llogarinë personale në Facebook ka treguar se produksioni “Buka” do të jetë pjesë e projektit filmik të titulluar “Illyricvm”. Në një prononcim për Telegrafin, 37-vjeçari ka pohuar se “producentja e filmit është zonja Ankica Tilic, një emër i madh i kinematografisë evropiane kurse regjisor dhe skenarist është…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Kosovari – oficer në serialin e George Clooneyt

Kur është fjala për veprat e artit, Lufta e Dytë Botërore nuk ka marrë fund kurrë. Edhe njëherë do të “ndizet” kjo luftë, në një shesh xhirimi në ishullin italian, Sardenja. Qysh nga fundi i majit, aktorë të veshur me uniforma ushtarake të forcave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e kanë rikthyer kujtimin e luftës famëkeqe, në xhirimet e një miniseriali që ka bërë bashkë tri shtete: ShBA-në, Britaninë e Madhe e Italinë, shkruan Koha Ditore. “Catch-22” është miniseria e ardhshme që do ta kthejë në ekranet televizive historinë…

Lexo më shumë
Film Kulture 

Filmi “Gardhi” triumfon në “Palm Springs”, fiton të drejtën për konkurrim në Oscar

Filmi “Gardhi” nga Lendita Zeqiraj triumfon në Palm Springs si filmi më i mirë i shkurtër dhe fiton të drejtën e garës për çmimin Oscar, ka bërë të ditur kreu i QKK-së, Arben Zharku. Me këtë rast, drejtori i Qendrës Kinematografike të Kosovës Arben Zharku ka uruar ekipin e mrekullueshëm të filmit dhe sidomos ansamblit fantastik të aktoreve femra dhe rolit kryesor të aktorit të ri Arti Lokaj.

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial