Tuesday, August 21Informohu

Kulture

Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Kulture
Nga janari i këtij viti deri në muajin qershor, kalaja e Porto Palermos është vizituar nga rreth katër mijë turistë. Një ndër monumentet më interesante sa i përket historisë së saj dhe pozicionit ku ndodhet është edhe kalaja e Porto Palermos, në gjirin me të njëjtin emër në bregun e detit Jon. Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Vlorë bën me dije se nga muaji janar deri në mesin e qershorit kjo kala është vizituar nga 3753 turistë, shumica e të cilëve janë të huaj. Sipas DRKK, Vlorë, 2908 nga këta vizitorë janë të huaj dhe 760 vendas, ndërsa gjatë stinës së verës pritet që numri i turistëve të rritet edhe më shumë. Bukuria e kësaj kalaje, e ndërtuar rreth dy shekuj më parë, e tëra me konstruksion guri, është një prej më interesanteve për turistët dhe turizmin shqiptar. Kalaja
Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Kulture
Bylisi është një nga qendrat më të rëndësishme arkeologjike të Shqipërisë, renditur për vlerat monumentale, krahas Apolonisë dhe Butrintit, vazhdon të mbetet një atraksion turistik me një numër në rritje të vizitorëve. Për periudhën janar-korrik 2018 shënohet numri 3132 i vizitorëve në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2017 ku numri i vizitoreve shënonte 2636. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro inspektoi Parkun Arkeologjik Kombëtar Bylis , i cili shumë shpejt do t’i nënshtrohet projektit madhor të konservim-restaurimit. Ministria e Kulturës sapo ka hartuar projektin madhor të këtij parku, i cili parashikon konservim dhe restaurim të monumenteve, përmirësim të infrastrukturës, vendosjen e sinjalistikës, etj. Nëse Apolonia tërheq vizitorin me butësinë e saj, Butrinti me
Wim Wenders: Celularët e vranë fotografinë

Wim Wenders: Celularët e vranë fotografinë

Kulture
Telefonat e mençur na bënë të gjithëve fotografë, ose ndoshta e kanë bërë në mënyrën që asnjëri prej nesh të mos jetë fotograf. Një shekull më parë, posedimi dhe aftësia për të përdorur një aparat fotografik, llogaritej si një arritje e madhe. Sot pothuajse të gjithë ne e mbajmë një të tillë, duam apo nuk duam, dhe manipulimi me të nuk kërkon ndonjë aftësi, raporton Open Culture. “Unë besoj se secili është fotograf”, thotë regjisori i famshëm Wim Wenders. “Të gjithë ne po bëjmë miliarda fotografi, kështu që fotografia sot është më e gjallë se kurrë, dhe në të njëjtën kohë është më e vdekur se kurrë”. Wenders e dha këtë mendim në një ekspozitë të fotografive të tij me Polaroid. Në një aspekt, aparati Polaroid – i lehtë për t’u përdorur, me rezultate të shpejta dhe shumë i lëvizshëm pë
Det, traditë dhe histori, Lezha destinacioni i verës

Det, traditë dhe histori, Lezha destinacioni i verës

Kulture
Rreth 38 kilometra vijë bregdetare, male, lumenj e laguna, histori, arkeologji dhe një trashëgimi e pasur kulturore, Lezha mund t’i ofrojë të gjitha në një paketë të plotë turistike. Ndërthurja e turizmit bregdetar me atë historik e natyror dhe kulinaria e pasur e bëjnë Lezhën një destinacion për turizëm gjithëvjetor. I ndodhur në kryqëzim të rrugëve tregtare, historike e kulturore, pjesë e rëndësishme e kujtesës historike kombëtare, Lezha ka krijuar një përvojë të konsoliduar në fushën e turizmit. Vetëm 53 km larg kryeqytetit shqiptar, qyteti i Lezhës ofron vlera të mëdha turistike, me objekte historike muzeale, arkeologjike si dhe objekte kulti si Kisha Françeskane e ndërtuar në vitin 1240. Kalaja e Lezhës konsiderohet më e madhja në Shqipërinë Veriperëndimore si dhe simbol i arki
Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Kulture, Lajme
Drejtoresha e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Vushtrri, Fatmire Cecelia, përmes një shkrese zyrtare drejtuar ministrit të kulturës në Qeverinë e Kosovës, Kujtim Gashit, ka kërkuar që në rrugë institucionale të bëhet i mundshëm kthimi në Vushtrri i eshtrave të heroit kombëtar Hasan Prishtinës, njofton Vizioni.info. "Më datë 13.08.2018, si drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, kam parashtruar kërkesë zyrtare në adresë të Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, që të përdorë autoritetin e tij për sjelljen e eshtrave të Hasan Prishtinës në vendlindjen e tij", ka thënë drejtoresha Cecelia. Ajo ka shtuar se Hasan Prishtina ishte i gjithë shqiptarisë, por ai u lind në Vushtrri dhe eshtrat e tij e kanë vendin në Vushtrri. /Vizioni.info/
Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Kulture
Nën ritmin e muzikës dhe veshjeve tradicionale, në qafën e Predelecit në Kelmend u zhvillua “Logu i Bjeshkëve”, një aktivitet i bashkisë së Malësisë Madhe, ku bukuroshet e trevës së Kelmendit zhvillojnë konkursin e tyre të bukurisë. “Rreth 1500 pjesëmarrës nga të gjitha trevat e Shqipërisë kanë marr pjesë në këtë festë tradicionale, e cila ka si qëllim promovimin e turizmit malor dhe produkteve të zonës”, theksoi prefekti i Shkodrës, Çesk Millja për Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH). Prefekti bënë me dije se për këtë festë Kelmendase vijnë nga çdo cep i botës, ku 30 prej tyre kanë ardhur nga SHBA-të duke organizuar edhe një koncert të bukur dhe të veçantë. “Sot ishte aktiviteti i “Logut të Bjeshkëve”, aktivitet i bashkisë së Malësisë së Madhe që organizohet çdo vit dhe në kua
Sir Vidia, shkrimtari që zbërtheu botën e të shtypurve

Sir Vidia, shkrimtari që zbërtheu botën e të shtypurve

Kulture
Shkimtari Sir V. S. Naipaul, që fitoi çmimin “Nobel” për letërsi, ka vdekur në moshën 85-vjeçare, ka njoftuar familja e tij. Sir Vidia, që ishte lindur në Trindidadin rural më 1932, ka shkruar më shumë se 30 libra përfshirë edhe “A bend in the River” dhe kryeveprën “A House for Mr Biswas”, shkruan Koha Ditore. Gruaja e tij, Lady Naipaul, e ka quajtur atë “një gjigant në gjithçka që ka arritur”. Ajo ka thënë se ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Londër, “rrethuar nga njerëzit që i ka dashur, pasi ka jetuar një jetë të mbushur me punë e kreativitet të mrekullueshëm”. Geordie Greig, redaktor në “Sunday” dhe mik i afërt i tij ka thënë se vdekja e tij lë “boshllëk në trashëgiminë letrare të Britanisë” por nuk ka dyshim që ai “do të jetojë gjithmonë në libra".
Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Çaste poetike nga Blerina Terbunja: (ZH)BLEROJ

Letërsi
Sot në këtë ditë të trishtë me shiun që bie pa ndal kam humbur në qiellin e mbyllun në të hirtë e kot po i vardisem diellit që leu pas resh Buzët hapën ngadalë kur shiu pikën si ilaç në të çarat e mallit që janë plagë shpirti të reflektume e nuk më kupton më dot as imagjinata ime Nesër dhe një ditë e re për mue njësoj si përditë i hap dritaret e dhomës në mjesin e hershëm me kangë verore sërish ulem në terasën e shtëpisë me teleskopin e montuar pranë vetes pa guxue me pa diellin në sy Poetet flasin shumë përditë e më shumë andaj as dielli s’më duron dot më të njejtën dëshirë për çdo ditë ta bëjë varg Erdhi dhe një ditë e re uni im po tjetersohet deri në pakufi prej një femre të zhurmshme në hare në një djall që se flet as një fjalë për be Kur të vie një ditë
Shubkina, Fotografe dhe ilustruse e fotografis

Shubkina, Fotografe dhe ilustruse e fotografis

Kulture
Polina Shubkina (MFA Photography, SCAD) është një fotografe ruso-rumune dhe redaktore e revistës Urbanautica. Shubkina fokusohet në intervistimin krijusve te dokumentarëve dhe fotografëve të arteve të bukura, edukatorëve të artit, shkencëtarëve dhe filozofëve. Midis 2011 dhe 2017 Shubkina shfaqi punën e saj në ekspozita solo dhe grupore në SHBA, Hong Kong, Francë, Rumani dhe Rusi. Gjatë shtatë viteve të fundit të hulumtimeve të saj artistik, Shubkina ka të bëjë me eksplorimin vizual të shteteve dhe shoqatave psikologjike ("Insomnia", "Studimet e Ngjyrave", "Delirium Tremens"). Polina është specializuar në fotografinë në natyr dhe studio, aktualisht ajo vepron dhe jeton në Pragë (Republiken Çeke). Për komisionet private dhe bashkëpunimet (portrete, projekte të veçanta, drejtime arti
Serri e Brathu vizitë në Këshillin e Kosovës për Trashëgimi Kulturore

Serri e Brathu vizitë në Këshillin e Kosovës për Trashëgimi Kulturore

Kulture
Me kërkesë të udhëheqësit ekzekutiv të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore, Isuf Koci, sot u zhvillua takim zyrtar me Riccardo Serri, ushtrues detyre i udhëheqësit të Zyrës së BE-së, i Seksionit Politik, Ekonomik dhe Integrimit në BE, si dhe ndaras edhe me shefin e ambasadorin e OSBE-së në Prishtinë, Jan Brathu. Sipas njoftimit për media nga KKTK-ja, Serri u njoftua për rolin dhe mandatin e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore , sfidat që është duke kaluar trashëgimia kulturore e Kosovës si pasojat e mos respektimit të ligjeve të trashëgimisë kulturore në Republikën e Kosovës, si dhe mundësin e bashkëpunimit në të ardhmen. “Në këtë takim z. Koci, njoftoi z.Serri për rekomandimet drejtuar Ministrisës së Administratës Publike për reformat në administraten shetetërore