1. Home
  2. KORONAVIRUS

Kategori: KORONAVIRUS

Kavasaki, sëmundja e rrallë që po prek disa fëmijë me COVID-19

Kavasaki, sëmundja e rrallë që po prek disa fëmijë me COVID-19

Një pesë vjeçar vdiq në Nju Jork nga një sëmundje e rrallë që po haset tek disa fëmijë, që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut dhe besohet të ketë lidhje me koronavirusin. Është një rrezik…

Read More
Dalja nga izolimi në Britani do të bëhet gradualisht

Dalja nga izolimi në Britani do të bëhet gradualisht

Qeveria britanike do të vëzhgojë me “vëmendje ekstreme” procesin e daljes nga izolimi, ka thënë Sekretari për Transport Grant Shapps, derisa ka bërë të ditura planet për “rikthim të lëvizjes në Britani”. Ai është zotuar…

Read More
Slloveni, qytetarët në protestë kundër korrupsionit dhe kufizimeve për COVID-19

Slloveni, qytetarët në protestë kundër korrupsionit dhe kufizimeve për COVID-19

Më shumë se 5 000 qytetarë protestuan në kryeqytetin slloven kundër korrupsionit dhe kufizimeve të vendosura nga qeveria për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. “Protesta më të vogla u zhvilluan edhe në qytete të tjera…

Read More
I lanë të vdisnin në shtëpi — spitali i telefonoi për testin 30 ditë pasi pacientët me Covid-19 kishin vdekur

I lanë të vdisnin në shtëpi — spitali i telefonoi për testin 30 ditë pasi pacientët me Covid-19 kishin vdekur

Mes 30 mijë viktimave të shkaktuara nga koronavirusi në Itali  ka plot histori të dhimbshme e prekëse sesi janë ndarë nga jeta qytetarët italianë.  Dy ngjarje mjaft tronditëse janë bërë publike ditën e sotme nga…

Read More
Ulet numri i rasteve aktive edhe viktimave në Itali

Ulet numri i rasteve aktive edhe viktimave në Itali

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 30395, që do të thotë janë 194 (ishte 243 dje) viktima në 24…

Read More
Sali Berisha: Qeveria fshehu numrin real të viktimave nga COVID-19

Sali Berisha: Qeveria fshehu numrin real të viktimave nga COVID-19

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha foli sot për pandeminë e COVID 19 dhe se si e menaxhoi Shqipëria këtë situatë. Ai tha se kur shpërtheu pandemia nuk u morën masa, ndërsa kur ajo u përhap, qeveria filloi…

Read More
Mjekët po rrezikojnë që virusi të shpërndahet sërish , duke lëshuar pacienët e pa trajtuar me virus

Mjekët po rrezikojnë që virusi të shpërndahet sërish , duke lëshuar pacienët e pa trajtuar me virus

Tradhëtia e spitalëve: Mjekët e disa spitaleve i dërguan pacientët e moshuar përsëri në shtëpitë e përkujdesjes, edhe pse ata ishin të infektuar me koronavirus, gjë që e rrezikon një shpërthim tjetër të këtij virusi…

Read More
Zyrtarët kërkojnë fleksibilitet për punëtorët gjatë kohës së pandemisë

Zyrtarët kërkojnë fleksibilitet për punëtorët gjatë kohës së pandemisë

E drejta për të punuar nga shtëpia mund të përcaktohet me ligj në mënyrë që stafi të mund të vazhdojë të funksionojë nga distanca . Zyrtarët e Whitehall janë duke modeluar planet mbi rregullat që…

Read More
Asistentja personale e Ivanka Trump ka rezultuar pozitive me coronavirus

Asistentja personale e Ivanka Trump ka rezultuar pozitive me coronavirus

Ndihmësja e Ivanka Trump ka rezultuar pozitive me coronavirus, mes stafit tjetër të Shtëpisë së Bardhë. Ndihmësja personale e Ivanka Trump është ndër personat e fundit në Shtëpinë e Bardhë që ka rezultuar pozitive me…

Read More
Koronavirusi në Itali, 194 viktima dhe mbi 100 mijë të shëruar

Koronavirusi në Itali, 194 viktima dhe mbi 100 mijë të shëruar

Autoritetet italiane kanë përditësuar të dhënat e fundit të përhapje së pandemisë së Covid 19 në vend, ku në 24 orët e fundit janë regjistruar 194 viktima dhe 1083 raste pozitive më shumë. Numri i viktimave…

Read More