1. Home
  2. KORONAVIRUS

Kategori: KORONAVIRUS

Misteret, çka nuk dimë ende për koronavirusin

Misteret, çka nuk dimë ende për koronavirusin

Virusi ka qenë në të gjithë botën për rreth 180 ditë, duke na mbyllur të gjithëve dhe duke mbyllur miliona vende pune – si dhe duke lënë gjurmë të mëdha të vdekjeve. Në të vërtetë,…

Read More
COVID 19 është këndej pari, sot edhe 19 raste të reja

COVID 19 është këndej pari, sot edhe 19 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se 19 persona janë konfirmuar me COVID-19, ndërkaq 24 të tjerë janë shëruar Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi në Facebook në faqen zyrtare…

Read More
Spitalet britanike shënojnë 215 të vdekur nga koronavirusi

Spitalet britanike shënojnë 215 të vdekur nga koronavirusi

Spitalet britanike i kanë shënuar 215 raste fatale të shkaktuara nga koronavirusi gjatë 24 orëve të kaluara. Nga kjo shifër, 179 viktima u shënuan Angli, 17 në Uells, 11 në Skoci dhe tetë në Irlandën…

Read More
Maqedoni e Veriut: 101 të infektuar dhe 4 të vdekur nga COVID-19

Maqedoni e Veriut: 101 të infektuar dhe 4 të vdekur nga COVID-19

Maqedonia e Veriut të mërkurën ka regjistruar 101 të infektuar me koronavirus, që paraqet shifrën më të lartë të të infektuarve që nga fillimi i muajit prill. Autoritetet thanë se janë regjistruar edhe katër viktima…

Read More
Shifra të frikshme ditore me COVID-19 në këtë shtet

Shifra të frikshme ditore me COVID-19 në këtë shtet

Rusia vazhdon të shënojë numra të lartë me COVID-19. Rusia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Rusia raportoi 8.536 raste të reja të koronavirusit të ri të mërkurën, duke e çuar…

Read More
246 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, shkalla e vdekshmërisë 2.6%

246 raste aktive me COVID-19 në Kosovë, shkalla e vdekshmërisë 2.6%

Sipas njoftimit të fundit të IKSHPK-së, të bërë mbrëmë, janë konfirmuar 13 raste të reja me COVID-19, ndërsa janë shëruar 4 pacientë. Ndërsa, Faik Hoti, Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, përmes një postimi…

Read More
Rekord vdekje ditore nga COVID-19 në këtë shtet

Rekord vdekje ditore nga COVID-19 në këtë shtet

Brazili ka arritur shifra rekord të vdekjeve ditore nga COVID-19. Rekord 1,262 vdekje nga Covid-19 janë regjistruar sot në Brazil – duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve të vendit në 31,199 – por presidenti…

Read More
Sot 20 raste të reja me Covid! Shkon në 1184 numri i të prekurve në Shqipëri

Sot 20 raste të reja me Covid! Shkon në 1184 numri i të prekurve në Shqipëri

Vijon të rritet numri i rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Sipas raportimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar në vend 20 raste të reja me COVID, duke çuar…

Read More
Ibuprofeni do të testohet si trajtim i mundshëm kundër koronavirusit

Ibuprofeni do të testohet si trajtim i mundshëm kundër koronavirusit

Mjekët në Londër do ta testojnë Ibuprofenin si trajtim të mundshëm kundër sëmundjes Covid-19 me qëllim të shpëtimit të jetës së njerëzve. Një formulë me përdorimin e ilaçit kundër dhimbjes shpresohet t’i parandalojë problemet e…

Read More
Shkencëtarja e ushtrisë amerikane parashikon datën e vaksinës kundër COVID-19

Shkencëtarja e ushtrisë amerikane parashikon datën e vaksinës kundër COVID-19

Wendy Sammons-Jackson, drejtoresha e programit ushtarak për studimin e sëmundjeve infektive ka parashikuar se kur mund të jetë në dispozicion një vaksinë kundër COVID-19. Një studiues i lartë i vaksinave të ushtrisë amerikane tha se…

Read More