1. Home
  2. KORONAVIRUS

Kategori: KORONAVIRUS

Kalo: Kemi ende rrugë me pandeminë COVID-19

Kalo: Kemi ende rrugë me pandeminë COVID-19

Mjeku Tritan Kalo thotë se të gjithë së bashku me mirëbesim dhe mirëkuptim reciprok do t’i bëjmë ballë sfidës së Coronavirusit. Ai me anë të një shkrimi në Facebook, ka një mesazh dhe për politikanët,…

Read More
“Corona na tregon anën e errët të globalizmit”

“Corona na tregon anën e errët të globalizmit”

Politologu bullgar Ivan Krastev përshkruan në librin e tij më të ri mësimet që duhet të nxjerrë Evropa nga COVID-19. Virusi mund t’u mësojë evropianëve se nacionalizmi nuk është ekonomikisht i qëndrueshëm. DW: Z. Krastev,…

Read More
Ky shtet zbret numrin e rasteve ditore me COVID-19 në 242

Ky shtet zbret numrin e rasteve ditore me COVID-19 në 242

Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Gjermania regjistroi më pak raste të reja të koronavirusit gjatë 24 orëve të kaluara sesa në një ditë më pare. Ndërsa shifra e rasteve…

Read More
Studimi kinez tregon arsyet pse u përhap kaq shumë koronavirusi

Studimi kinez tregon arsyet pse u përhap kaq shumë koronavirusi

Frymëmarrja dhe të folurit mund të jenë mënyrat me të cilat përhapet më shpejt koronavirusi. Ky është përfundimi në të cilin kanë dalë shkencëtarët kinezë. Sipas tyre, të prekurit nga Covid-19 nxjerrin miliona spërkla brenda…

Read More
40 vjeçarja proteston e zhveshur për masat ndaj koronavirusit!

40 vjeçarja proteston e zhveshur për masat ndaj koronavirusit!

40 vjeçarja spanjolle DaVida Sal, ka kritikuar publikun për respektim të masave të distancimit social për parandalimin e Covid-19. Artistja e performancave të kontestuara DaVida, pozoi për fotot interesante jashtë dyqanit Trader Joe në New…

Read More
Autopsia e George Floyd tregon se ishte i infektuar nga koronavirusi

Autopsia e George Floyd tregon se ishte i infektuar nga koronavirusi

Autopsia e Qarkut të Hennepin ka zbuluar se George Floyd ka qenë i infektuar nga koronavirusi. Testet e marrë në hundën e tij kanë zbuluar se ai ishte pozitiv me COVID-19. Shefi ekzaminues mjekësor Dr.…

Read More
Shkon në 6.5 milionë numri i të infektuarve, mbi 350 mijë të vdekur nga Covid-19

Shkon në 6.5 milionë numri i të infektuarve, mbi 350 mijë të vdekur nga Covid-19

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta. Sipas ekspertëve, vala e madhe e infektimeve tashmë po shfaqet në Amerikën Latine. Së fundmi raportohet se…

Read More
Ky shtet regjistron vetëm një rast të ri me COVID-19

Ky shtet regjistron vetëm një rast të ri me COVID-19

Kina ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Kina raportoi një rast të ri me koronavirus dhe katër raste të reja asimptomatike me COVID-19 për 3 qershor, tha të enjten komisioni shëndetësor,…

Read More
Në këtë shtet dalin për xhiro në bregdet për pacientët që po rekuperohen nga koronavirusi

Në këtë shtet dalin për xhiro në bregdet për pacientët që po rekuperohen nga koronavirusi

Spanja është një nga vendet evropiane më të goditura nga koronavirusi, por javët e fundit situata është normalizuar. Këtë gjë e tregon edhe fakti që në Barcelonë, si pjesë e terapisë së pacientëve me Covid-19…

Read More
E infektuara me koronavirus nga Kamenica kishte ardhur nga Gjermania para 10 ditësh

E infektuara me koronavirus nga Kamenica kishte ardhur nga Gjermania para 10 ditësh

Rasti i fundit me koronavirus që është paraqitur në Komunën e Kamenicës është një grua që ka ardhur nga Gjermania para 10 ditësh. Kështu ka bërë të ditur kryetari i kësaj komune, Qëndron Kastrati. “Kam…

Read More