1. Home
 2. KORONAVIRUS

Kategori: KORONAVIRUS

  Pesë të vdekur dhe 276 raste të reja me coronavirus në Serbi

  Pesë të vdekur dhe 276 raste të reja me coronavirus në Serbi

  Po rriten numrat sa i përket të të infektuarve dhe të vdekurve nga coronavirusi në shtetin e Serbisë. Sipas informacioneve të fundit, 276 raste të reja janë regjistruar në Serbi gjersa pesë persona kanë ndërruar…

  Read More

  Fazat deri në konfirmimin e vaksinës anti-COVID, këto janë universitetet që po synojnë zbulimin

  Deri në zbulimin e vaksinës efikase për COVID-19, bota është e detyruar që të luftojë dhe parandalojë virusin përmes mbajtjes së distancës e higjienës dhe bartjes së maskës. Por sa kohë i duhet zhvillimit të…

  Read More

  Bosnje dhe Hercegovinë, nëntë të vdekur dhe 286 raste të reja me COVID-19

  Në Bosnje dhe Hercegovinë, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 282 raste të reja me coronavirusit dhe nëntë persona kanë vdekur. Nga gjithsej 286 raste të reja me COVID-19, 198 janë në Federatën e…

  Read More
  Simptoma e re e koronavirusit po tmerron njerëzit: Shikojeni çka i ka bërë kësaj gruaje në Britani

  Simptoma e re e koronavirusit po tmerron njerëzit: Shikojeni çka i ka bërë kësaj gruaje në Britani

  Një e shëruar nga coronavirusi e cila prej javësh luftoi në spital, thotë se ka pësuar një rënie të madhe të flokëve dhe sipas saj mund të jetë një tjetër efekt anësor që ndoshta shkencëtarët…

  Read More
  Shkencëtarët: Vaksina Covid-19 mund të mos jetë efikase tek personat me mbipeshë

  Shkencëtarët: Vaksina Covid-19 mund të mos jetë efikase tek personat me mbipeshë

  Tanimë është e ditur se të qenit në mbipeshë është një faktor kryesor rreziku për kontraktimin e koronavirusit, shkruan Dailymail. Por, disa ekspertë të shëndetit kanë frikë se kur një vaksinë më në fund të…

  Read More

  Studim: Personat me infeksione të mishrave të dhëmbëve janë më të rrezikuar nga koronavirusi

  Shkencëtarët në një studim të publikuar të enjtën kanë zbuluar një lidhje të mundshme në mes të infeksionit Covid-19 dhe sëmundjes së mishrave të dhëmbëve, shkruan Dailymail. Infeksioni I mishit të dhëmbëve, përpos që ka…

  Read More
  Studimi i fundit: Koronavirusi shtyp qelizat mbrojtëse duke e ndaluar trupin ta luftoj virusin

  Studimi i fundit: Koronavirusi shtyp qelizat mbrojtëse duke e ndaluar trupin ta luftoj virusin

  Covid-19 thuhet se shtyp funksionin e qelizave të rëndësishme të sistemit imunitar, duke e ndaluar trupin të luftoj kundër infeksionit, kanë raportuar të enjtën studiuesit në Hong Kong. Ekipi I Universitetit të Hong Kongut tha…

  Read More
  1147 raste të reja me COVID-19 në Gjermani

  1147 raste të reja me COVID-19 në Gjermani

  Numri i rasteve të reja ditore në Gjermani është rritur për 1147 të premten, duke e çuar totalin në 214 mijë e 214, sipas të dhënave të Institutit “Robert Koch”. Numri i vdekjeve u rrit…

  Read More

  Rekord i të infektuarve, India shënon mbi 62 mijë raste të reja me COVID-19 për 24 orë

  Më shumë se 2 milion raste të Covid-19 janë identifikuar në Indi që nga fillimi i pandemisë, thanë autoritetet. Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies së Familjes në Indi tha të Premten (7 gusht) se kishte…

  Read More
  Numri i vdekjeve në SHBA shkaku i COVID-19 mund të arrin në 300 mijë persona

  Numri i vdekjeve në SHBA shkaku i COVID-19 mund të arrin në 300 mijë persona

  Studiuesit që qëndronin pas një modeli me ndikim në Universitetin e Uashingtonit, tani po projektojnë numrin e vdekjeve në SHBA, e cila mund të arrin afër 300 mijë deri më 1 dhjetor – por kjo…

  Read More