Fun 

Transgjinori bëhet me gjinj të mëdhenj për t’u ndier femëror – por thotë se çika ende e quan babë

Një transgjinor që shërbeu për 11 vjet në ushtri i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale për të bërë gjoksin, madje numër 5, në mënyrë që të ndihet “më femëror”. Maxine Montoya, 38 vjeç, nga San Diego, thotë se ndihet më mirë se kurrë, dhe se gjoksi i tij i ri e bën atë të ndihet edhe më shumë femëror. E bija 14-vjeçare Mia, vazhdon ta thërrasë atë ‘babi’, por sipas saj çdo gjë që e bën të atin e saj të lumtur, e bën të lumtur edhe atë. Mia, në moshën…

Lexo më shumë
Fun 

Këto foto vërtetojnë se gjenet janë me të vërtet të fuqishme

Çfarë keni trashëguar nga nëna juaj? Ngjyrën e syve, apo formën e fytyrës? dhe çfarë keni trashëguar nga babai juaj? Këta njerëz në këto foto ose posedojnë tiparet më të ndritshme të prindërve të tyre, ose janë kopje  tyre. Kuptohet, nuk është domosdoshmërisht befasuese që ne dukemi si të afërmit tonë, por është e mahnitshme se si funksionojnë gjenet dhe sa të forta mund të jenë. Ndonjëherë nuk është e nevojshme për një test të ADN-së për të ditur se a jeni të afërt më një person, raporton “Bright Side”,…

Lexo më shumë
extreme Fun 

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Rritja e teknologjisë dhe rritja e përdorimit të karburanteve, makinave e makinerive na kanë dhënë një lloj të ri problemi. Ndotjen e ajrit.  Ndërsa disa qytete kënaqen të rrethohen nga mbulesa natyrale të harlisura jeshile, të tjerët nuk janë zhvilluar mjaft mirë me një plan të qartë në mendje për të penguar ndotjen e vendit.  Sot do të shikojmë qytetet që ofrojnë ajrin më të pastër për qytetarët e tyre.  Një listë e 10 qyteteve më të mira me ajrin më të pastër: 1. Whitehorse, Yukon Canada 2. Liqeni Havasu City-Kingman,…

Lexo më shumë
extreme Fun 

Pse shkatërrimi jep kaq kënaqësi?

Të ndjerit në kontroll është një nevojë bazë e njeriut, dhe një teori thotë se shkatërrimi qëllimisht i gjërave jep kënaqësi sepse na bën të ndjehemi të fuqishëm. Provat anektodike të vizitorëve në “dhomat e zemnërimit” tregojnë se ka edhe një element katarsisi, sidomos kur ne kemi shtypur vazhdimisht frustrimin në jetën tonë të përditshme. Shumë njerëz gjithashtu ndjejnë një lloj ngazëllimi kur shohin gjërat që copëtohen. Në këtë rast, kurioziteti, habia dhe estetike luajnë një rol, teksa ne vrasim mendjen se për sa kohë objekti i destinuar të shkatërrohet…

Lexo më shumë
Fun 

Ky është kosovari që “ruan” selinë e OKB-së

Fatos Zabërgja nga Kosova është oficeri amerikan që, sipas kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka “ruajtur” të martën hyrjen e selisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) në Nju Jork. Zabërgja, i cili është pjesë e Njësisë për Mbrojtje të Afërt në kuadër të Departamentit Amerikan të Shtetit, është bërë pjesë e një video të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, të martën. Gjatë qëndrimit në Nju Jork, kryeministri i Shqipërisë, përveç liderëve të shteteve të ndryshme, ka takuar edhe Fatos Zabërgjën, burrin me prejardhje nga Kosova, me të cilin…

Lexo më shumë
Fun 

Lajmi i parë i rremë, kur në SHBA u njoftua për ardhjen e marsianëve

Vraponi, shpëtoni kokën, diçka e keqe po vjen! 8 dekada më parë, aktori dhe regjisori me famë botërore Orson Welles arriti të inskenonte atë që konsiderohet si mashtrimi më i madh i famshëm i shekullit të kaluar. 30 tetorin e vitit 1938, Wells dhe ekipi i tij ndërprenë transmetimin e zakonshëm, radiofonik “Columbia Broadcasting System” për një radio-dramatizim të romanit të H.G. Wells: “Lufta e botëve”.Ata që po dëgjonin megjithatë, e kuptuan ndryshe: Welles u tha se marsianët kishin mësyrë Tokën dhe situatën e bënë më të besueshme raporte si…

Lexo më shumë
Fun 

FOTO/ Nuk jeni i shkurtër, vetëm se këta njerëz janë gjigantë

Si është moti andej nga ju? Luani basketboll apo keni qenë gjithmonë kaq i gjatë? Ky është vetëm një grumbull i fotove të njerëzve më të gjatë në botë por nuk janë të vetmit. Çfarë është edhe më e habitshme dhe shumë interesante është se kur një person i gjatë vendoset pranë një të shkurtri atëherë njëri prej tyre rrezikojnë të ngjajë si një xhuxh. Dhe kjo shpesh krijon situata komike kur njerëzit e gjatë duken si gjigantë të përrallave (ose si Hagrid nga Harry Potter) dhe njerëzit e shkurtër fillojnë…

Lexo më shumë
Fun 

Si në filma aksion, dy persona qëllojnë njëri tjetrin me armë në mes të ditës

Këta dy persona të armatosur e qëllonin njëri tjetrin në mes të ditës. Njerëzit duke i përfshirë edhe fëmijët ishin duke kaluar përgjatë asaj kohe, duke tentuar ta mbronin veten. Policia ka identifikuar një të dyshuar, dhe tani janë duke punuar për të gjetur edhe personin e dyte ngjarja kishte ndodhur në Pensilavani të Amerikës, raporton “Daily Mail Video”, transmeton lajmi.net. Fatmirësisht, askush nuk u lënduar përgjatë këtij incidenti dhe është e paqartë nëse njëri prej tyre është lënduar.

Lexo më shumë
Fun 

Tërmeti e lëkundi të riun shqiptar derisa po luante Playstation, ai mendonte se po e shtynte dikush nga prapa

Momentet e lëkundjes së tërmetit janë aq sa tragjike, aq edhe komike. Shumë video janë berë virale në rrjetet sociale, ku pas lëkundjes, të gjithë dalin me vrap jashtë ambientit ku ndodhen. Një i ri, i cili ka qënë duke luajtur në një sallë playstation-i ka mendur krejt diçka tjetër. Kur toka ka filluar të dridhet djali shikon mbrapa tij, sepse mendon sikur po e shtyn dikush. Është dashur pak, që i riu të kuptonte se kjo tronditje ishte prej tërmetit dhe jo prej një shtyrje.

Lexo më shumë
Fun Kuriozitete 

Pse duhet të i përqafoni shpesh fëmijët tuaj?

Nëse nuk i rezistoni një përqafimi apo përkëdheljes ndaj fëmijës suaj, nuk ju fajësojmë. Era e ëmbël e tyre, lëkura e butë dhe pamja aq engjëllore mund të bëjnë çdo prind të dorëzohet. Shkenca ka treguar se ka shumë arsye psikologjike pse duhet ta përkëdhelni fëmijën tuaj. Bright Side ka bërë disa hulumtime që tregojnë se përveç arsyeve psikologjike, foshnjat e vogla ndihmojnë në përmirësimin e zemrës suaj. Sipas një studimi të botuar në revistën “Development and Psychopathology”, përkëdheljet dhe përqafimet kanë një ndikim të qëndrueshëm pozitiv në nivelin molekular.…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial