83-vjeçari mëson grimin për ta grimuar gruan e tij të verbër

“Nëse jeni të mërzitura, thjesht lyeni më shumë me të kuq buzët” kjo ishte këshilla që Coco Chanel u jepte grave”. Mosha nuk ka rëndësi ! Këtë gjë Mona Manahan e kishte bërë për vite me radhë deri në moshën 82-vjeçare kur filloi të humbiste shikimin ! Të grimuarit e bënte atë të ndihej mirë […]

Ja se si mund të fitosh një lojë të shahut në vetëm dy lëvizje (Video)

Shahu është një lojë tavoline si asnjë tjetër. Ndryshe nga shumë lojëra të tjera, ajo i jep përparësi intelektit mbi fatin dhe forcën fizike. Është argëtuese dhe sfiduese dhe ne kemi qenë duke shijuar versionet e tij për më shumë se 1.500 vjet (e çmendur, apo jo?). Dua të them, loja është një pjesë e […]

Ariu prej 300 kilesh futet përmes dritares së kuzhinës në shtëpi (Video)

Një çift në Kaliforni mori një vizitor të papritur më parë këtë muaj, kur një ari i zi prej rreth 300 kilesh u fut në shtëpinë e tyre përmes dritares së kuzhinës. “Unë ende nuk mund të kuptoj se si mund të përshtatet [ariu] përmes kësaj,” tha Lane Sykes, një nga banorët e shtëpisë së […]

Del videoja! Ja çka bën në prapaskenë prezantuesja e motit

Paraqitjet në ekran të prezatueseve të motit janë diskutuar shumë dhe akoma vazhdon të flitet se sa seksi duken. Disa madje i kemi dëgjuar duke i kritikuar ato se si po shfaqen në ekranet televizive, sikur ‘kukulla’ dhe po reklamohen më shumë se që po i tregojnë parashikimet e motit, shkruan lajmi.net Një prezantuese moti […]

A keni parë ndonjëherë të bie kaq shumë breshër? (Video)

Shpesh së bashku me shiun, bie edhe breshër dhe shkakton dëme të mëdha. Por, sado që kemi parë të bie breshër, mbase nuk i afrohet asaj që ka ndodhur në Colorado, shkruan lajmi.net ‘CNN’ me një video të postuar që e kanë pranuar nga lexuesit, na tregon çfarë breshëri i rëndë ka rënë atje. Kokat […]

Botërori po shkakton impotencë tek meshkujt/ Gratë ankohen se nuk po bëjnë seks

Botërori po sjellë probleme mes çifteve! Femrat nëpër botë u përgatiten për një verë të dashur, por bashkëshortët e tyre janë ngulur para televizorit për të parë Kupën Botërore Rusi 2018. Duket se vajzat do të marrin shumë pak vëmendje nga sa presin, pasi dy në pesë burra pranojnë se do të refuzonin të kryenin […]

A e dini sa armë ka në botë? Ato nuk i zotërojnë ushtritë

Rreth 85 për qind e armëve të zjarrit ligjore dhe ilegale në botë mbahen nga civilët – shumë më tepër se numri i atyre që mbahen nga forcat e armatosura moderne dhe agjencitë e zbatimit të ligjit – zbuloi një grup think tank. Ka rreth një miliard armë zjarri në botë dhe shumica dërrmuese e […]

Dhjetë gjëra s’i dini për ëndrrat

Çfarë janë ëndrrat? Në kuptimin e drejtpërdrejtë, ëndrrat janë mendime dhe imazhe, tinguj, zëra dhe ndjenja subjektive që përjetohen kur jemi në gjumë. Mund të përfshijnë njerëz që ne i njohim ose krejt të huaj, vende të njohura ose që nuk i kemi parë kurrë në jetë. Ndonjëherë janë thjeshtë kujtime të vagullta të ngjarjeve […]

Personazhe të famshme me autizëm

Prej 2008, çdo 2 prill është duke u festuar dita botërore e autizmit, me qellim për të rritur vetëdijesimin rreth kësaj sëmundje. Këtu do të ju tregojmë për të famshmit të cilët kanë qenë autik. Edhe pse viteve të fundit ka pasur avancime të mëdha në shkencë, origjina e kësaj sëmundje vazhdon të mbetet një […]

Orangutangu bën çdo ditë masazh për tu ringritur në këmbë

Një kopsht zoologjik në Beijing tregon përkujdesje të vazhdueshme për një organgutang duke përdorur masazh tradicional kinez. Kafsha e quajtur Pang Pang vuan nga një sëmundje që lidhet me moshën e saj të vjetër si kocka të dobëta, gjë që i shkakton vështirësi në të ecur. Para trajtimit, organgutangu mund të zvarritet vetëm për të […]

1 10 11 12