Fun 

Rruga me më së shumti trafik në botë: Ka katër kryqëzime e asnjë semafor

Një rrugë me katër kryqëzime në Kinë nuk ka asnjë semaforë që të reduktojë trafikun e madh që shkaktohet në baza ditore në komunikacion. Vetura, kamionë e motoçikleta duhet të gjejnë hapësira të ngushta për të kaluar, si pasojë e dendësisë së mjeteve lëvizëse në trafik, transmeton lajmi.net. Siç njofton Daily Mail, rruga gjendet në Longgang të Kinës. Ndiqeni videon e mëposhtme për ta parë këtë fenomen në komunikacion.

Lexo më shumë
Fun 

Gjakovari e ‘ha’ gjarpërin në mes të emisionit n’Kosovë Show

Hysen Rexhaj nga Komuna e Gjakovës është rast specifik në vendin tonë. Ai zbut ujqi dhe cdo kafshë tjetër si dhe zvarranik të ndryshëm, shkruan Gazeta NewBorn. Ai tregoj se ishte pickuar nga gjarpërinj të ndryshëm, madje as nuk ka kërkuar ndihmë mjekësore. Me tutje ai thotë se ka hapur një kopsht zoologjik në fshatin e tij, transmeton Gazeta NewBorn. Mysafiri të tjerë në emision kanë qenë edhe cifti nga Drenica që poashtu janë memecë, por që besojnë shumë në Zot dhe vishen komplet me firmë

Lexo më shumë
Fun 

E pickuan mbi 25 gjarpërinj, gjakovari vjen me gjarpër n’Kosovë Show

Hysen Rexhaj nga Komuna e Gjakovës është rast specifik në vendin tonë. Ai zbut ujqi dhe cdo kafshë tjetër si dhe zvarranik të ndryshëm, shkruan Gazeta NewBorn. Ai tregoj se ishte pickuar nga gjarpërinj të ndryshëm, madje as nuk ka kërkuar ndihmë mjekësore. Me tutje ai thotë se ka hapur një kopsht zoologjik në fshatin e tij, transmeton Gazeta NewBorn. Mysafiri të tjerë në emision kanë qenë edhe cifti nga Drenica që poashtu janë memecë, por që besojnë shumë në Zot dhe vishen komplet me firmë

Lexo më shumë
Fun 

Shoferi i autobusit qëllimisht shtyp frenat për ta lënduar një fëmijë

Ky shofer djallëzor i autobusit qëllimisht ka shtypur frenat vetëm për të lënduar një fëmijë i cili po qëndronte në këmbë afër shoferit. Në videon që do shihni më poshtë, shihet një shofer i autobusit i cili na shokon me gjestin e tij. Ai qëllimisht shtyp frenat e autobusit për ta bërë një fëmijë ta kuptojë se nuk duhet të qëndron afër tij, por këtë e bënë në mënyrën më të keqe të mundshme, raporton “Daily Mail Video”. Mënyra se si i shtyp frenat bënë që fëmija të përplaset shumë…

Lexo më shumë
Fun 

Incizohet nxënësi duke rrahur grushte mësuesin

Një nxënës i shkollës së mesme të klasës së nëntë është arrestuar dhe akuzuar për sulm në Atlanta, pasi ai u filmua duke rrahur një mësues. Mësuesi, i identifikuar si Robinson, u shtrua në spital pas sulmit në Shkollën e Mesme “Frederick Douglass” më 7 tetor, thanë zyrtarët e shkollës, transmeton lajmi.net. Pamjet e kapura me telefonit celular nga një student prezent i ngjarjes, tregojnë një djalë adoleshent në këmbë mbi Robinson, duke e goditur vazhdimisht në kokë ndërsa arsimtari ishte shtrirë në dysheme. Edukatorë të tjerë shihen duke interferuar…

Lexo më shumë
Fun 

E pabesueshme: Ja çfarë gjetën arkeologët izraelitë në vendin ku ndërtohej një autostradë

Arkeologët izraelitë pretendojnë se kanë gjetur një qytet të lashtë 5000 vjet të vjetër në veri të vendit. Autoriteti izraelit i Antikiteteve tha të dielën se qyteti antik ishte zbuluar gjatë punës përgatitore për të ndërtuar një autostradë afër Harish, një qytet 50 kilometra në veri të Tel Avivit. Ata shprehen se është një “qytet kozmopolit dhe i planifikuar” që daton nga epoka e hershme e bronzit. Qyteti është i përhapur në 65 hektarë dhe llogaritet të ketë patur një popullsi prej rreth 6,000 banorësh – thonë arkeologët izraelitë. Gjatë…

Lexo më shumë
Fun 

Transgjinori bëhet me gjinj të mëdhenj për t’u ndier femëror – por thotë se çika ende e quan babë

Një transgjinor që shërbeu për 11 vjet në ushtri i është nënshtruar ndërhyrjes kirurgjikale për të bërë gjoksin, madje numër 5, në mënyrë që të ndihet “më femëror”. Maxine Montoya, 38 vjeç, nga San Diego, thotë se ndihet më mirë se kurrë, dhe se gjoksi i tij i ri e bën atë të ndihet edhe më shumë femëror. E bija 14-vjeçare Mia, vazhdon ta thërrasë atë ‘babi’, por sipas saj çdo gjë që e bën të atin e saj të lumtur, e bën të lumtur edhe atë. Mia, në moshën…

Lexo më shumë
Fun 

Këto foto vërtetojnë se gjenet janë me të vërtet të fuqishme

Çfarë keni trashëguar nga nëna juaj? Ngjyrën e syve, apo formën e fytyrës? dhe çfarë keni trashëguar nga babai juaj? Këta njerëz në këto foto ose posedojnë tiparet më të ndritshme të prindërve të tyre, ose janë kopje  tyre. Kuptohet, nuk është domosdoshmërisht befasuese që ne dukemi si të afërmit tonë, por është e mahnitshme se si funksionojnë gjenet dhe sa të forta mund të jenë. Ndonjëherë nuk është e nevojshme për një test të ADN-së për të ditur se a jeni të afërt më një person, raporton “Bright Side”,…

Lexo më shumë
extreme Fun 

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Rritja e teknologjisë dhe rritja e përdorimit të karburanteve, makinave e makinerive na kanë dhënë një lloj të ri problemi. Ndotjen e ajrit.  Ndërsa disa qytete kënaqen të rrethohen nga mbulesa natyrale të harlisura jeshile, të tjerët nuk janë zhvilluar mjaft mirë me një plan të qartë në mendje për të penguar ndotjen e vendit.  Sot do të shikojmë qytetet që ofrojnë ajrin më të pastër për qytetarët e tyre.  Një listë e 10 qyteteve më të mira me ajrin më të pastër: 1. Whitehorse, Yukon Canada 2. Liqeni Havasu City-Kingman,…

Lexo më shumë
extreme Fun 

Pse shkatërrimi jep kaq kënaqësi?

Të ndjerit në kontroll është një nevojë bazë e njeriut, dhe një teori thotë se shkatërrimi qëllimisht i gjërave jep kënaqësi sepse na bën të ndjehemi të fuqishëm. Provat anektodike të vizitorëve në “dhomat e zemnërimit” tregojnë se ka edhe një element katarsisi, sidomos kur ne kemi shtypur vazhdimisht frustrimin në jetën tonë të përditshme. Shumë njerëz gjithashtu ndjejnë një lloj ngazëllimi kur shohin gjërat që copëtohen. Në këtë rast, kurioziteti, habia dhe estetike luajnë një rol, teksa ne vrasim mendjen se për sa kohë objekti i destinuar të shkatërrohet…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial