Blerinë Tërbunja: VALË DETI

VALË DETI

Flladi i përendimit përqafon pishat
Valët e detit përqafojnë rërën
Fërkemtë e mija i përbiu vala
Dhe vjeshtoj natyra në magji

Pa mbylli pak syt e mos ma vraj andrrën
Të ecim brigjeve të detit dorë për dore
Realiteti trishtueshëm tretet në syt e mi
Hape o Zot qiellin deri në shtat kat’

Vrapoj zbathun dhe flokët m’i shprishë era
Deti më merrë në gji dhe me hedhë në horizont
Atje ku dashnorët kuvenojnë deri në amshim
Dhe jeta ngjason në përrallë me funin e lumtun

Bermudet përbijnë gjithëçka
Edhe deti ka zemër
Titaniku u fundos por mbijetoi dashnia
Se valët janë veç buzëqeshje dashnijet

Gazetari

Read Previous

Ja cili qytet parashikohet të zhduket nën ujë deri në vitin 2030

Read Next

FOTO/ Balerina shqiptare me famë në Festivalin e Venecias, pamja e saj do t’iu mahnis