Bebja Trump, gati të hedhë “hapat e parë”

Bebja Donald Trump është e gatshme të hedhë hapat e parë. Tullumbacja e bërë tashmë e famshme, do të fluturojë në shenjë proteste gjatë vizitës së presidentit amerikan, Donald Trump, në Londër dhe është tani krejtësisht gati – thonë organizatorët.

Kryebashkiaku i Londrës, Sadik Khan, ka dhënë leje që tullumbacja e mbushur me helium, gjashtë metra e gjatë, të fluturojë, transmeton TCH njoftimin. Organizatorët mblodhën rreth 18 mijë paund për të mbuluar koston e tullumbaces dhe më shumë se 10 mijë persona nënshkruan një peticion që kërkonte që asaj t’i jepej leja për fluturim, por, në anën tjetër, ka edhe nga ata që e cilësojnë atë mungesë respekti dhe fyese.

Trump do të mbërrijë në Britaninë e Madhe të enjten, për një vizitë pune dy ditore. Ai është presidenti i 12 amerikan në detyrë që e bën një udhëtim të tillë dhe do të takohet me mbretëreshën dhe kryeministren para se të fluturojë drejt Skocisë për të kaluar fundjavën në resortin e tij të golfit.

Mijëra persona pritet të protestojnë kundër vizitës së tij në Britani, pas të cilës, ai do ti drejtohet Helsinkit, kryeqytetit finlandez, për takimin e parë zyrtar me Vladimir Putin, më 16 korrik.

Gazetari

Read Previous

Ëndrrat u shuan, por botërori bashkoi belgët

Read Next

Filmi “Nëntor i ftohtë” i Ismet Sijarinës premierë botërore në San Sebastian