Avokati Tahir Rrecaj komenton dorëzimin e aktakuzës për Thaçin dhe Veselin

Avokati Tahir Rrecaj, ka komentuar dorëzimin e aktakuzës nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) që u paraqiten tek Dhomat e Specializuara të Kosovës (DHSK) për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-kryetarin e Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.

Rrecaj tha se dorëzimi është bërë me rastin e përfundimit të hetimeve.

Ai theksoi se në rast se ka prova të mjaftueshme të siguruar nga prokurori do të vazhdohet me shqyrtim gjyqësor.

“Dorëzimi i aktakuzës është bërë nga prokurori tek gjyqtari i procedurës. Më pas ai e vlerëson në rast se ka prova të mjaftueshme për të kaluar në shqyrtim gjyqësor. Në rast se konsiderohet se ka prova të mjaftueshme për të vazhduar në shqyrtimin gjyqësor, nëse jo gjyqtari e hedh poshtë aktakuzën. Nuk ka ndonjë afat kohor se deri kur do të bëhet vlerësimi”.

Ardian H

Read Previous

Lladrovci: Lajmi tronditës se do të akuzohen Thaçi e Veseli më shqetësoi tej mase

Read Next

Ngritja e aktakuzës për Thaçin e Veselin, figurat e PDK’së mblidhen në selinë qendrore