Lajme 

Kontrabanduan naftë në vlerë mbi 3 milionë euro, sërish dështon gjykimi

Për të tretën herë me radhë ka dështuar të mbahet seanca fillestare ndaj të akuzuarve për krim të organizuar, kontrabandë të mallrave, shmangie nga tatimi e vepra tjera, Milan Bozhoviq, Dragomir Bozhoviq dhe Zhelkjo Millashinoviq. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) i akuzon Millan e Dragomir Bozhoviqin dhe Zheljko Millashinoviqin se kanë blerë karburante në Serbi dhe ato i kanë dërguar ilegalisht në pompat e benzinës në veri të Kosovës, në vlerën e mbi tre milionë eurove. Arsye e dështimit të kësaj seance në Departamentit Special të Gjykatës Themelore…

Lexo më shumë
Lajme 

Veseli: Kombi ynë është krenar që ndihmoi hebrenjtë në tragjedinë më të rëndë njerëzore

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka kujtuar sot ditën e Holokaustit, duke kujtuar vdekjen e gjashtë milionë qytetarëve hebrenj. Veseli ka shkruar në faqen e tij në Facebook se shqiptarët janë krenarë me shembullin fisnik të kombit tonë, i cili në momentet më të rënda të kësaj tragjedie njerëzore, si pak të tjerë u vendos në anën e drejtë dhe të duhur të historisë, duke ofruar strehë e mikpritje për hebrenjtë e persekutuar anembanë Evropës. Statusi i plotë i Kadri Veselit: Sot shënojmë Ditën e Përkujtimit të Holokaustit dhe bëjmë…

Lexo më shumë
Lajme 

Kryhet takimi në Berlin për hekurudhat, zyra e Grenell nuk jep ende detaje çfarë ka ndodhur

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë u takuan të hënën në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Berlin me ambasadorin Richard Grenell, i dërguar i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi. Zyrtarët biseduan për rivendosjen e linjës hekurudhore midis Prishtinës dhe Beogradit. Zyrtari për media i Grenellit, Dick Custin, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se takimi ka përfunduar, porse, tash për tash, nuk ka informacione shtesë. Arritjen e marrëveshjes për rikthimin e trafikut hekurudhor midis Kosovës dhe Serbisë e konfirmuan të premten Grenell dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Grenell bisedoi…

Lexo më shumë
Lajme 

Hetem Ramadani: Më së shumti njerëz vdesin në ora 9:00 pas vikendit, kur e shohin shefin në punë

“Mjeku alternativ”, Hetem Ramadani, ka deklaruar se njerëzit në botë vdesin më së shumti në hënave në ora 9 të mëngjesit. Ai ka dhënë një arsye interesante për këtë. “Njerëzit zakonisht vikendin e kalojnë me familjarë dhe kënaqet me ta, duke larguar stresin dhe duke u ndjerë më të shoqërueshëm. Mirëpo kur të hënë zgjohen herët për të shkruar në punë, për shkak të stresit, njerëzit pësojnë infarkt në atë kohë. Kjo ndodh edhe kur e shohin shefin e tyre në punë”, ka sqaruar ai. Ai tregon se në Kinë,…

Lexo më shumë
Lajme 

Mustafa paralajmëron takim me Kurtin, shpreh përkushtim për marrëveshje

Lideri i LDK-së Isa Mustafa ka thënë për media se ai beson që do të ketë një takim me kryetarin e LVV-së Albin Kurtin, por që ende nuk është caktuar koha e mbajtjes. Mustafa tha para se të mbahet mbledhja e kryesisë së LDK-së, se janë të përkushtuar për të arritur marrëveshjen për bashkëqeverisje, pasi nuk ka kuptim të vazhdohet më kështu. Mustafa: Jemi të përkushtuar për marrëveshje Video “Ju njoftojmë para se të merremi vesh me Vetëvendosjen. Ka mbetur për t’u caktuar. Më merr mendja që po. Gjithmonë po…

Lexo më shumë
Lajme 

Mustafa konfirmon takimin me Kurtin, beson se marrëveshja arrihet sot

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, e ka konfirmuar se takimit me Vetëvendosjen do të ndodhë sot. Ai nuk ka treguar orën e këtij takimi, por tha se beson që marrëveshja do të ndodhë sot. “Jemi duke bërë përpjekje për një marrëveshjes përfundimtare, takimi do të ndodhë sot, por orën ende nuk e kemi caktuar. Besojmë që sot do të arrihet marrëveshja”, tha Mustafa.

Lexo më shumë
SHOWBIZ 

Dua Lipa bëhet ‘nuse’ për Grammys 2020

Dua Lipa është shoqëruar nga i dashuri i saj në ceremoninë e Grammy mbrëmë në Los Angeles. Në mesin e shumë yjeve të muzikës që janë mbledhur në natën më të rëndësishme të vitit, ishte e pranishme edhe pop ylli Dua Lipa. Këngëtarja me prejardhje shqiptare ka shkuar e inspiruar për veshjen nga stili i nuseve në fustanin e bardhë të satenit. Ajo është shfaqur dorë për dore me të dashurin, Anwar Hadid dhe bashkë kanë pozuar të lumtur për fotografët. Çifti gjatë gjithë mbrëmjes janë shfaqur shumë të dashuruar…

Lexo më shumë
Lajme 

Tymi i prushit vret shqiptaren 5 ditë pas martesës

E HËNË, 27 JANAR 2020 12:38 | KOSOVAPRESS Të gjithë i tronditi ngjarja e çiftit Hajdari, lumturia e të cilëve zgjati shumë pak. Jo më vonë se 5 ditë pasi ata ishin martuar nusja, Rezarta Hajdari, 19-vjeç humbi jetën, ndërsa bashkëshorti Olsi Hajdari, 27-vjeç u shtrua në spital dhe arriti të mbijetonte. Fillimisht u raportua se çifti ishin vetëhelmuar, por sipas autopsisë së kryer rezulton se ata ishin helmuar nga monoksidi i karbonit. Ky i fundit ka ardhur si pasojë e prushit që mbanin në dhomën e gjumit./tch

Lexo më shumë
Lajme 

Fotot e fundit/ Një ditë para vdekjes, Kobe Bryant duke stërvitur të bijën në basketboll

Këto imazhe do të mbahen mend nga të gjithë si fotot e fundit të legjendës Kobe Bryant. Si për ironi të fatit, rastësia deshi që pamjet e fundit t’i kishte me të bijën, me të cilën fatkeqësisht u shua përgjithmonë. 13-vjeçarja shihet teksa luan me pasion dhe entuziazëm, ndërsa pranë saj ndodhej një prej legjendave më të mëdha në botë. Ish-ylli i basketbollit të “Los Angeles Lakers”, vajza 13-vjeçare Gianna dhe 7 persona të tjerë vdiqën, pasi helikopteri i tij privat “Sikorsky S-76” u rrëzua në një kodër në Calabasas…

Lexo më shumë
Lajme 

“Do bëj analizat nëse jam mbartëse”/ Flet studentja shqiptare nga epiqendra e virusit vdekjeprurës

Top Channel është përpjekur gjatë këtyre ditëve të jetë pranë shqiptarëve që ndodhen në Kinë e sidomos në vatrën e koronavirusit të tipit të ri në Whuan. Gjatë edicionit informativ në Top Channel u komunikua me një prej studenteve shqiptare Silva Doci, e cila ndodhet ende në provincën kineze të izoluar. “Unë kam 12 vjet që jam këtej, jam studente doktorature, nuk jam larguar nga këtu sepse kam shkollën. Në fillim kisha pak kollë, por tani jam mirë kam bërë gjithë analizat dhe jam shumë mirë, ishte thjesht grip sezonal,…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial