Shkence 

BEFASON HETEM RAMADANI: NJERËZIT ZAKONISHT VDESIN NË ORËN 9

Biologu dhe mjeku shqiptar, Hetem Ramadani, ka deklaruar se njerëzit në botë vdesin më së shumti në hënave në ora 9 të mëngjesit. Ai ka dhënë një arsye interesante për këtë. “ “Njerëzit zakonisht vikendin e kalojnë me familjarë dhe kënaqet me ta, duke larguar stresin dhe duke u ndjerë më të shoqërueshëm. Mirëpo kur të hënë zgjohen herët për të shkruar në punë, për shkak të stresit, njerëzit pësojnë infarkt në atë kohë. Kjo ndodh edhe kur e shohin shefin e tyre në punë”, ka sqaruar ai në një…

Lexo më shumë
Lajme 

MBLEDHJE E JASHTËZAKONSHME E KUVENDIT TË PRISHTINËS PËR NDËRTIMET NË BADOVC

Kuvendi i Prishtinës sot do të mbajë mbledhje të jashtëzakonshme të thirrur nga një pjesë e asamblistëve të partive opozitare. E vetmja pikë e rendit të ditës do të jetë diskutimi lidhur me çështjen e ndërtimeve në Badovc. Mbledhja do të fillojë në ora 10:00. Mbledhja është e hapur edhe për qytetarët dhe pritet një interesim i madh në lidhje me këtë çështje, sidomos pas organizimit në rrjete sociale. Ditë më parë Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës kanë mbajtur konferenca për shtyp duke kundërshtuar projektin e ndërtimeve në…

Lexo më shumë
Lajme 

Shkon në 106 numri i viktimave nga koronavirusi

Zyrtarët kinezë konfirmuan të martën se numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 106. Disa shtete tashmë kanë marrë masa për evakuimin e qytetarëve të tyre nga epiqendra e virusit. Japonia njoftoi se do të dërgojë një aeroplan të veçantë për t’i evakuuar shtetasit e vet, ndërsa edhe qeveria amerikane është duke e përgatitur një veprim të njëjtë. Departamenti i Shtetit kishte planifikuar fluturim për të martën në mbrëmje, por nuk është e qartë nëse ai do të realizohet sipas orarit. Përpos tyre, edhe Franca dhe Koreja Jugore kanë…

Lexo më shumë
Lajme 

Takimi misterioz për linjën hekurudhore Kosovë – Serbi

Në këtë takim është biseduar për rivendosjen e linjës hekurudhore midis Prishtinës dhe Beogradit, takim ky i cili zgjati pothuajse tri orë Dje në Berlin është mbajtur takimi ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe atij të Serbisë për vënien në funksion të linjës hekurudhore Kosovë – Serbi. Një marrëveshje e tillë po cilësohet si hap pozitiv dhe e cila mund t’i paraprijë rifillimit të dialogut, mirëpo është kritikuar përfaqësimi i Kosovës dhe jotransparenca mbi këtë marrëveshje, shkruan sot gazeta Zëri. Delegacionet, ajo e Kosovës dhe ajo e Serbisë, janë takuar dje…

Lexo më shumë
Lajme 

“Më futën në veturë dhe më goditën rëndë”, 22 vjeçari nga Gjakova thotë se u sulmua fizikisht nga policët

M.B., 22 vjeçar, është ankuar në Inspektoratin Policor të Kosovës për dhunë fizike që pretendon se i është bërë nga dy zyrtarë policorë në dhjetor të vitit 2019. Ai thotë se është futur dhunshëm në veturë dhe nga goditjet ka pësuar lëndime në qafë. Duke rrëfyer për Gazetën Sinjali, djali nga Gjakova tregon se rasti kishte ndodhur në rrugën ‘Skënderbeu’ në Gjakovë, gjatë kohës sa policia e kishte ndaluar veturën në të cilën ndodhej ai. Pasi policia kishte kryer kontrollën rutinore, M.B., thotë se është goditur fizikisht në qafë me…

Lexo më shumë
Lajme 

VV-LDK, sot takim me ambasadorët e Quint-it

Kur kanë mbetur edhe një javë deri në skadimin e afatit kushtetues për paraqitjen e kabinetit të ri qeveritar përpara Kuvendit të Kosovës nga i mandatuari për kryeministër Albin Kurti, ende nuk ka marrëveshje për koalicion nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. As në takimin e së hënës pasdite mes dy liderëve të kësaj partie nuk është arritur dakordimi, ndërsa sot është paralajmëruar një tjetër takim. Palët janë pajtuar që të zhvillohet një takim bashkë edhe me ambasadorët e Quint-it në Prishtinë si dhe me Shefen e Misionit…

Lexo më shumë
Opinione 

Efekti i informacionit

Të shkruash shkrime shkencore nga më të ndryshmet, të ndërthurësh tema që ndërlidhen me aktualen nuk është gjë e lehtë por kur njeru shikon me sytë e shpirtit atëher gjithqka ndryshon dhe behëhet me e bukur më sfiduse dhe më e mirë në gjdo aspekt sepse ti jep një mendim, një ide që shtyn të tjerët në vetëdisim për gjera të ndyshme që njeru has gjat jetës. Them kështu pasi që në momentin që individi lexon një shkrim i cili është i shtjelluar ne menyrë te pergjithshme, të thjeshtë dhe…

Lexo më shumë
Lajme 

Rama fushatë kundër Kosovës, i sulmon liderët e saj në Berlin

Pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dha një intervistë në të cilën foli edhe për Mini-Shëngenin dhe kundërshtimin e Prishtinës zyrtare për t’u përfshirë në nismën rajonale. Rama tha se Merkel mbështet Shengenin ballkanik, pasi kjo nismë rajonale  konsiderohet shumë domethënëse. “Ajo (Merkel) e kupton shumë mirë dhe e di shumë mirë se çfarë hapi i jashtëzakonshëm është bërë në raport me Serbinë duke e bindur Serbinë që të heqë dorë nga vetoja ose nga refuzimi për të lejuar dhe lëvizjen e lirë të…

Lexo më shumë
Lajme 

Franca do t’i evakuojë qytetarët e vet nga Wuhani i Kinës

Ministrja franceze e shëndetësisë, Agnes Buzyn, tha se qytetarët e Francës që ndodhen në provincën e goditur nga koronavirusi në Kinë do të evakuohen nga ai vend përmes aeroplanit. “Qytetarët francezë do të riatdhesohen drejtpërdrejt në Francë përmes fluturimit me aeroplan, pas marrëveshjes me autoritetet kineze. Kjo gjë do të bëhet në mesjavë”, tha ministrja Buzyn para gazetarëve, shkruan “France24”, transmeton Gazeta Express. Edhe disa shtete të tjera janë duke bërë plane për evakuimin e shtetasve të tyre nga Wuhani, i cili është nën masa të rrepta të kufizimit të…

Lexo më shumë
Lajme 

Qeveria turke: Presim tërmet 7,5 në Stamboll

Qeveria turke po përgatitet seriozisht për t’u përballur me një tërmet të fuqishëm në Stamboll. Deklarata e ministrit të Brendshëm Sulejman Soylu për CNN turk ishte frikësuese. “Ne presim që Stambollin ta godasë një tërmet i magnitudës 7.5 sipas shkallës Rihter. Po punojmë seriozisht për gjasat e një skenari të tillë”, tha Soylu i cituar njëkohësisht edhe nga Al Jazeera. Komentet e tij vijnë pas tërmetit 6,8 që tronditi provincat juglindore Elazig and Malatya. Ministri kujtoi lëkundjen 5.8 tremor të tokës në Stamboll në muajin shtator e tha se që…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial