Haradinaj​ ngushëllon familjen e Sylejman Lokajt

Kryeministri Ramush Haradinaj ka kujtuar aktorin Sylejman Lokaj si dhe ka ngushëlluar familjen për vdekjen e tij. Aktori dhe regjisori Sylejman Lokaj ndërroi jetë të shtunën në moshën 85 vjeçare. “Më pikëlloi ndarja nga jeta e aktorit, Sylejman Lokaj. Lokaj i takon brezit të aktorëve që njihen si themeltarë të artit skenik të Kosovës. Ikja […]

Thaçi: Nuk do të ketë ndarje të Kosovës, as shkëmbim të territoreve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka sqaruar edhe një herë idenë për korrigjimin e kufijve, në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Thaçi ka theksuar se korrigjimi i kufijve nuk nënkupton ndarje dhe as shkëmbim të territoreve. Në një intervistë për Kosovapress, Thaçi insiston se Kosova […]

Policia jep detaje për vrasjen në Fushë Kosovë

“Zëri.Info” ka raportuar në lidhje me vrasjen që ka ndodhur në Fushë Kosovë ku në vend të punës u vra një person i moshës 54-vjeçare. Këtë rast e ka konfirmuar Flora Ahmeti nga Policia e Kosovës e cila për “Zëri.Info”, tha se ngjarja ka ndodhur rreth orës 03:00 pas mesnate. Viktima pas transplantit në QKUK […]

Njësitë elite të Policisë së Kosovës grumbullohen në Mitrovicë

Që nga ora 05:50 e mëngjesit të sotëm njësitet elitare të Policisë së Kosovës kanë filluar të grumbullohen në bazën “Belvedere” të kësaj njësie që gjendet në fshatin Frashër të Mitrovicës. Përveç pjesëtarëve të Policisë që janë të vendosur në atë bazë, aty sot kanë ardhur edhe forcat e njësisë elitare të njohur si “FIT” […]

Vritet një person në Fushë Kosovë

Mbrëmë gjatë natës ka ndodhur një vrasje në Fushë Kosovë ku si pasojë ka humbur jetën një person. “Zëri.Info”, ka marrë informacione në lidhje me rastin dhe personi që ka ndërruar jetë është Behram Ibishi nga fshati Nakares i Fushë Kosovës. Sipas familjarëve të viktimës Ibishi është vrarë në mesnatë teksa po kryente detyrën e […]

Ka përfunduar afati i dorëzimit të draftit të statutit të Asociacionit

Afati i fundit për dorëzimin në Bruksel të draftit të statutit për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë është përmbyllur dje, ditë e shtunë. Autoritetet në Kosovë, nuk kanë konfirmuar nëse është dorëzuar ose jo një dokument i tillë në Bruksel. Më herët, Avni Arifi, shefi i Ekipit teknik të Kosovës […]

Maqedonia nisi importin e produkteve bujqësore në Kosovë

Maqedonia ka filluar eksportin e pemëve dhe perimeve në Kosovë. Të premten janë ngarkuar tetë kamionë me prodhime bujqësore, vetëm nga tregu i madh me shumicë në Shkup. Tregtarët me shumicë pas bllokadës dy javore për shkak të doganave më të larta që i aplikoi dhe pastaj i shfuqizoi Prishtina, tani i fërkojnë duart. Ata […]

Pajtimi i munguar

Në Drenicë, studiuesi i ri folklorit njihej si “Antoni i përrallave”. Në pleqëri, “plaku i urtë” do t’i printe Lëvizjes për pajtimin e rreth 1.200 gjaqeve në fillim të viteve nëntëdhjetë. Kosovës po i shtrëngohej laku në fyt nga Serbia e Slobodan Milosheviqit, shkruan sot “Koha Ditore”. Shqiptarët derisa po organizoheshin e mobilizoheshin ngutshëm për […]

52 vjet nga vdekja e ikonës Marylin Monroe

Marylin Monroe, mbetet ylli më i famshëm i botës. Ajo vdiq më 5 gusht 1962, pasi kishte marrë overdozë ilaçesh qetësuese, në moshën 36-vjeçare. Që atëherë, zërat dhe teoritë në lidhje me atë çka ka ndodhur para dhe pas vdekjes se saj, nuk janë larguar asnjëherë: ishte vetëvrasje apo aksident? Apo e kanë vrarë? Ajo […]

Moti sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se sot do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 0C , ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 28-32 gradë C. Shtypja atmosferike vazhdon të jetë stabile duke i ruajtur vlerat konstante. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi i verilindjes […]

1 89 90 91 92 93 130