Kjo është statistika e jashtëzakonshme e Milot Rashicës me Werder Bremen

Milot Rashica më në fund duket se ka bindur trajnerin e Werder Bremen, dhe tashmë po aktivizohet në formacionin e parë. Rashica po luan në fazën e sulmit, dhe shpeshherë si një 9 fals, ku po e gjen vetën mjaft mirë, dhe po tregohet vendimtar për skuadrën e tij. Anësori kosovar ka arritur që të shënoj në dy paraqitjet e tij të fundit, madje duke zënë vend edhe në formacionin më të mirë të javës. E kjo formë e jashtëzakonshme e Milot Rashicës sigurisht se na jep një statistikë të…

Read More

Kim Kardashian kundër dënimit me vdekje në Kaliforni

Kim Kardashian përmes një postimi në Instagram, ka thënë se duhet t’i jepet fund dënimit me vdekje në Kaliforni. Kim Kardashian pasi ka bërë të ditur se do t’ia paguajë qiranë për pesë vite një ish-të burgosuri, ka habitur me postimin e ri në Instagram, shkruan lajmi.net. Ylli televiziv thotë se për një vit me radhë ka mësuar shumë për sistemin e drejtësisë dhe se ka vizituar edhe burgjet. Kim propozon se duhet t’i jepet fund dënimit me vdekje dhe paragjykimeve racore në sistemin e drejtësisë. “Vitin e kaluar jam…

Read More

Hoti, Veselit: Marrëveshja me Serbinë s’ka nevojë të shkojë në referendum

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti i është kundërpërgjigjur kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli i cili tha se marrëveshja me Serbinë duhet të kalojë përmes referendumit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti u shpreh se me Serbinë sipas tij duhet të arrihet një marrëveshje në përputhje me Kushtetutën, dhe se sipas tij e njëjta nuk ka fare nevojë të shkojë në referendum, shkruan lajmi.net. Ky është postimi i plotë i Hotit në Facebook: Marreveshja me Serbine do te perfshije normalizimin e marredhenieve tona me kete shtet, asgje me…

Read More

E diela ‘e zezë’ në Kosovë, dy vrasje brenda ditës

E diela e sotme ka qenë ditë e kronikës së zezë në Kosovë. Brenda ditës kanë ndodhur dy vrasje, e të dyjat në Suharekë, raporton lajmi.net. Fillimisht një person është gjetur pa shenja jete brenda një kazinoje në qytetin e Suharekës. Pas cilësimit të ngjarjes së vdekje e dyshimtë, Policia e Kosovës ka bërë të ditur për lajmi.net se dyshimet e para çojnë se viktima është vrarë me armë zjarri. Nga raportime e mëvonshme është bërë e ditur se viktima është Jetmir Aliaj, ndërkaq që i njëjti ka qenë punëtor…

Read More

Procedohen penalisht 33 persona për dhunë në protestën e opozitës, mes tyre edhe Sekretari i Përgjithshëm i PD-së

Për aktet e dhunës në protestën e 16 marsit para parlamentit, cilësuar nga policia si një tubim i jashtëligjshëm, deri më tani janë proceduar penalisht 33 persona të moshës nga 19 deri në 41 vjeç. Sipas një njoftimi nga policia e Tiranës mes të proceduarve penalisht është gjithashtu shtetasi G.B., organizator i kësaj proteste. Një burim policor i tha Top-Channel se ky shtetas është Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi. Gjithashtu policia e Tiranës thotë se janë proceduar në gjendje të lirë dhe 11 persona te tjerë, ndërsa 7…

Read More

Veseli: Marrëveshja me Serbinë së shpejti, për këtë do të organizohet referendum

Kryeparlamentari  i Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se së shpejti do të ketë marrëveshje me Serbinë, derisa shton se për këtë do të organizohet edhe një referendum, transmeton Gazeta Metro. Në një intervistë për gazetën prestigjioze austriake, Der Standard, ai ka folur për dialogun dhe qëndrimin e Kosovës karshi këtij procesi. “Dialogu zhvillohet midis dy partnerëve të barabartë. Të dy palët duhet të respektojnë njëra-tjetrën në mënyrë reciproke”, thotë Veseli. Ai konsideron se një marrëveshje dypalëshe, e cila është e nevojshme për afrimin e Kosovës dhe Serbisë në BE, mund…

Read More

Nga nesër marrin pagat të gjithë punëtorët e Trepçës

Punëtorët e Trepçës që nga nesër, ditë e hënë do të marrin pagesat për muajt e kaluar. Këtë e ka bërë të ditur Kryesuesi i Bordit të Trepçës, Ardian Syla, transmeton Gazeta Metro. kryetari i Sindikatës së punëtorëve të Trepçës, Shyqyri Sadiku ka thënë se deri më tash vetëm punëtorët e minierës me flotacion në Stan Tërg i kanë marrë pagat e muajit të kaluar por jo edhe ata të njësive tjera biznisore në kombinatin Trepça. Kryesuesi i Bordit të Trepçës, Ardian Syla, ka thënë për Epoka e Re, se…

Read More

Në Lipjan sot është ditë zie

Në Lipjan sot është ditë zie, përshkak të vdekjes së dy qytetarëve në aksidentin që ndodhi në Duhël të Suharekës. “Me vendim të Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti nesër është shpallur ditë zie në Komunën e Lipjanit, kështu duke ndarë dhimbjen me familjet Retkoceri e Tmava me rastin e humbjes së jetës së Leonard Retkocerit dhe Sahit Tmavës në fshatin Duhël”. “Gjithashtu, me këtë vendim anulohen të gjitha aktivitetet politike dhe aktivitete të tjera që janë paraparë të mbahen nesër. Ngushëllime!”, është bërë me dije në komunikatën e lëshuar…

Read More

15 persona kanë vdekur për dy muaj nga aksidentet e trafikut

Katër persona kanë vdekur dje nga dy aksidente. Kështu, në dy muajt e parë të këtij viti në Kosovë kanë vdekur 15 persona si pasojë e aksidenteve në trafikun rrugor në Kosovë. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga 1 janari i vitit 2017, në aksidente rrugore kanë humbur jetën mbi 280 persona, prej tyre 137 kanë vdekur më 2017, 129 më 2018 dhe të tjerët. “Në dy muajt e parë të këtij viti 15 persona që kanë vdekur si pasojë e aksidenteve në trafikun rrugor në Kosovë. Nëse krahasohet me vitin 2018, janë katër…

Read More