Wednesday, August 22Informohu

Author: Vizioni.info

Sorrat trajnohen për të pastruar parkun në Francë

Sorrat trajnohen për të pastruar parkun në Francë

extreme
Një park argëtimi në Francë ka trajnuar gjashtë sorra që të mbledhin bishtat e cigareve dhe mbeturina të tjera që hidhen nga vizitorët, në këmbim të ushqimit. Christophe Gaborit, përgjegjës për shpendët në parkun Puy de Fou në Francën perëndimore, ka trajnuar gjashtë sorra për të mbledhur mbeturinat duke u ofruar atyre ushqim. “Sorrat janë veshur gabimisht me një lloj malinjiteti, por këta zogj do të vihen në mbrojtje të natyrës dhe do të korrigjojnë imazhin e tyre”, ka thënë ai, transmeton KP. Sorrat do të përfitojnë ushqimin e tyre të preferuar sa herë që depozitojnë një mbeturinë në koshin përkatës. Hulumtimet kanë treguar se sorrat mund të adaptohen dhe të vihen në shërbim në këmbim të ushqimit. Gaborit thotë ndërkohë se zogjtë e tij, janë përpjekur edhe ta mashtrojnë duke
Mazuronak përballon gjakrrjedhjen nga hunda dhe fiton të artën në maratonë

Mazuronak përballon gjakrrjedhjen nga hunda dhe fiton të artën në maratonë

Sporte
Volha Mazuronak ka përballuar një gjakrrjedhje të tmerrshme nga hunda dhe një kthesë të gabuar për të fituar titullin e Evropës në maratonë (vrapim 42 kilometra e 195 metra), të dielën. Bjellorusja 29-vjeçare dukej komode duke udhëhequr grupin kryesues kur papritmas fytyra e saj u mbulua me gjak pas 30 minutave në garë. Fillimisht u duk sikur dikush e ka gjuajtur me ngjyrë, por doli se ishte gjak që po i dilte nga hunda. Mazuronak, që përfundoi e pesta në Lojërat Olimpike “Rio 2016”, ishte në gjendje të pastronte fytyrën me një shpuzë në pikën e ujit dhe gradualisht la prapa të gjitha kundërshtaret duke vazhduar në garë vetëm me francezen Clemence Calvin. Derisa dy atletet po vraponin drejt disa qindra metrave të fundit, dukej sikur Mazuronak krijoi një avantazh vendimtar. Por ajo
Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Në Kelmend u mbajt manifestimi “Logu i Bjeshkëve”

Kulture
Nën ritmin e muzikës dhe veshjeve tradicionale, në qafën e Predelecit në Kelmend u zhvillua “Logu i Bjeshkëve”, një aktivitet i bashkisë së Malësisë Madhe, ku bukuroshet e trevës së Kelmendit zhvillojnë konkursin e tyre të bukurisë. “Rreth 1500 pjesëmarrës nga të gjitha trevat e Shqipërisë kanë marr pjesë në këtë festë tradicionale, e cila ka si qëllim promovimin e turizmit malor dhe produkteve të zonës”, theksoi prefekti i Shkodrës, Çesk Millja për Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH). Prefekti bënë me dije se për këtë festë Kelmendase vijnë nga çdo cep i botës, ku 30 prej tyre kanë ardhur nga SHBA-të duke organizuar edhe një koncert të bukur dhe të veçantë. “Sot ishte aktiviteti i “Logut të Bjeshkëve”, aktivitet i bashkisë së Malësisë së Madhe që organizohet çdo vit dhe në kua
Edhe 16 mijë euro nuk i kanë paguar partitë politike për shkeljet e bëra gjatë zgjedhjeve

Edhe 16 mijë euro nuk i kanë paguar partitë politike për shkeljet e bëra gjatë zgjedhjeve

Lajme
606 mijë e 250 euro ishte shuma totale e gjobave që Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, shqiptoi për subjektet politike që nuk e respektuan Kodin e Mirësjelljes gjatë fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale dhe qendrore të vitit të kaluar. Sipas kryesuesit të PZAP-it, Mulë Desku, shumica e partive politike i kanë shlyer borxhet, ndërsa të pa paguara kanë mbetur vetëm edhe 16 mijë euro. Pothuajse të gjitha partitë politike pjesëmarrëse në zgjedhjet lokale të 22 tetorit, ishin dënuar nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa për mospërfillje të Ligjit Zgjedhor dhe shkelje të kodit të mirësjelljes. Mulë Desku, kryesues i PZAP-it, thotë se për shkeljet e bëra, gjatë fushatës së zgjedhjeve lokale, ishin dënuar 15 parti politike. Ai tregon për televizionin publik se sa ishte v
Peshkon me bikini, Enca: Mos më thënçin Encë po s’e zbraza këtë liqen

Peshkon me bikini, Enca: Mos më thënçin Encë po s’e zbraza këtë liqen

show bizi
Enca Haxhia nuk i shpëton vëmendjes së medieve. Këngëtarja permes imazheve që sjell rregullisht në rrjete sociale, bën që të komentohet shumë, shkruan lajmi.net. Së fundi, ajo ka postuar një foto në llogarinë e saj në Instagram ku shfaqet duke peshkuar, e veshur në bikini. “Mos m’Thençin Enc po se zbraza kte liqen 😂🐠🐟🐬🐳🐋🦈”, ka qenë mbishkrimi që i la fotos. Padyshim që edhe kësaj radhe fokusi ishte tek të pasmet e këngëtares, ndërsa mori shumë komente nga ndjekësit. https://instagram.com/p/Bmah2VFnA7s/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
Bregdeti u mbush në mënyrë misterioze nga qindra ‘patate deti’ (Foto)

Bregdeti u mbush në mënyrë misterioze nga qindra ‘patate deti’ (Foto)

extreme
Rosie Hendrick po shëtiste në një bregdet të Cornish të Anglisë, kur vërejti fenomenin misterioz që kishte mbushur plazhin. Valët kishin nxjerrë në breg qindra krijesa misterioze, që banorët e zonës i quajnë ‘patate të detit’, transmeton Telegrafi. Plazhi i mbushur me ‘patate deti’ “Kishin diametër deri në nëntë centimetra, ishin shumë të pazakontë dhe nuk lëviznin”, ka thënë Hendrick. Megjithatë, nuk i ka prekur nga frika se mund të helmohet. Në fakt, këto gjallesa i përkasin të njëjtës familje të krijesave si yjet dhe iriqët e detit. Shkaku i formës në formë zemre, në leksikun e botës nënujore njihen edhe si Iriqët Zemër. Gjallesat me diametër deri nëntë centimetra Këto ‘patate’ jetojnë në tabanët e bregdeteve të tërë Mbretërisë së Madhe, ndërsa rrallë ndodhë që t
Plot elegancë, Marina mahnitëse në dasmën e Sarës

Plot elegancë, Marina mahnitëse në dasmën e Sarës

show bizi
Aksionarja e Top Medies, Sara Hoxha dhe moderatori Ledion Liço janë kurorëzuar me martesë. Çifti vendosën që dasmën ta realizonin në Como të Italisë, ku çdo detaj dukej përrallor, shkruan lajmi.net. Të ftuar ishin shumë prej fytyrave publike, ndër ta edhe Marina Vjollca me bashkëshortin e saj, reperin Getoar Selimi. Moderatorja dukej për mrekulli e veshur në një fustan të zi, të hapur tek këmbët, ndërsa dukej tejet atraktive. Ajo pranoi shumë komente pozitive nga ndjekësit në rrjete sociale, të cilët e komentuan për dukjen në dasmën e Sarës dhe Ledionit. https://instagram.com/p/BmY1wVunMLk/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control
Allegri: Këtë edicion e kemi për detyrë ta fitojmë këtë trofe

Allegri: Këtë edicion e kemi për detyrë ta fitojmë këtë trofe

Sporte
Massimiliano Allegri synon vetëm Ligën e Kampionëve me Juventusin këtë sezon Ai e konsideron detyrim triumfin në Champions, përcjellë “Lajmi.net”. “Klubi e ka përmirësuar shumë skuadrën e vitit të kaluar, por edhe sot (dje) gjërat janë marrë disi lehtë, ndonëse nga e shtuna e ardhshme, përballë Kievos në transfertë, gjithçka do të jetë më shumë se serioze”, deklaroi Allegri. “Nga fundjava tjetër do të na duhet të vrapojmë me ritëm të plotë dhe të kërkojmë të fitojmë të gjitha ndeshjet deri në fund. E dimë që dominojmë në Itali me 7 tituj dhe 4 Kupa Italie radhazi, por të gjitha këto investime janë bërë për të arritur te Liga e Kampioneve dhe sivjet jemi të detyruar që ta tentojmë me çdo kusht atë dhe nuk do të kënaqemi vetëm me finalen”, shtoi ai.
Masakra në Selenicë të Vlorës, autori del para Gjykatës

Masakra në Selenicë të Vlorës, autori del para Gjykatës

Rajon
24-vjeçari, Ritvan Zykaj, i cili vrau 8 të afërm të tij, mes të cilëve edhe 2 të mitur, ka mbërritur në ambientet e Gjykatës së Vlorës për t’u njohur me masën e arrestit. Në ambientet e Gjykatës ndodheshin edhe familjarë të viktimave të cilët mbanin në dorë pankarta ku apelonin edhe për dënim me vdekje të 24-vjeçarit. Ndërkohë famijarë të familjes Hoxhallari që u vranë dhe më pas u dogjën bëjnë apel për rikthimin e dënimit me vdekje. Prokurori i çështjes është Saimir Smaka, ndërsa gjyqtare është Esmerilda Habilaj. Ndërkohë asnjë avokat nuk pranon ta mbrojë në Gjykatë Ritvan Zykajn.
Keita Balde flet për herë të parë si futbollist i Interit

Keita Balde flet për herë të parë si futbollist i Interit

Sporte
Keita Balde është zyrtarisht një futbollist i Interit. Ai ka mbërriur në Milano dhe tashmë pret të kryejë vizitat mjekësore dhe të nënshkruajë. I pyetur nga “Sky Sport” për transferimin ai ia “faturon” të gjithë atributet Spaletit. Senegalezi është marrë nga Interi në formë huazimi për 1 vit dhe në kontratë ka opsion rinovimi për 4 vitet e ardhshme, nëse zikaltërit vendosin ta mbajnë. “Jam i lumtur që ndodhem këtu. Spaleti është arsyeja kryesore që më bëri të zgjedh Interin”. “Shpresoj që gjithçka të shkojë mirë. Do të flas më shumë pasi të kem kryer testet mjekësore”, ishin fjalët e tij të para si zikaltër.