show bizi 

Jennifer Aniston dhe Brad Pitt shihen bashkë në Itali

Sipas revistave të mediave rozë ‘In Touch’ dhe ‘ The New Idea’ yjet e Hollywood Jennifer Aniston dhe Brad Pitt janë rikthyer bashkë. Sipas mediave dy aktorët e famshëm po shijojnë një udhëtim romantik së bashku. Brad raportohet se ndodhet në Itali me ish-bashkëshorten dhe vajzën e tij Shiloh Jolie-Pitt. Aktori mesa duket dëshiron që 12-vjeçarja të qetësohet pasi është më e prekura nga të gjithë fëmijët e tjerë për shkak të betejës së divorcit të prindërve të saj. Angelina Jolie paraqiti kërkesën për divorc nga Brad në shtator 2016.…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Në Gjakovë, për një muaj u raportuan 12 raste të dhunës në familje

Në Prokurorinë Themelore në Gjakovë, vetëm gjatë muajit gusht 2018, janë pranuar 12 raste të cilësuara si dhunë në familje, gjegjësisht për veprën penale nga neni 188/3 të KPK-së. Po ashtu, Prokuroria njofton se për të gjitha rastet është marrë aktvendim për fillim të hetimeve, dhe u është caktuar paraburgimi 12 të pandehurve, dhe ndaj tyre është duke u zhvilluar procedura hetimore. Gjithashtu, është marrë vendim për ekspertizë, ku për secilin rast pritet të kthehet ekspertiza nga Instituti i Mjekësisë Ligjore, dhe të njëjtëve t’iu ngrihet aktakuza. “Prokuroria Themelore në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kurti: Serbia do Trepçën dhe Ujmanin; me LDK-në do të bashkëpunojmë nga sot

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, komentoi debatin e nisur nga Presidenti Thaçi për ndryshimin e kufijve, ndërsa zbuloi edhe skenarin e opozitës për ta penguar një ide të tillë. Ai deklaroi se me rishikimin e kufijve, Serbia synon që të marrë një pjesë të Trepçës dhe liqenin e Ujmanit, por një gjë e tillë, shtoi ai nuk do të lejohet, ndërsa paralajmëroi protesta. “Politika nuk është gjeometri ku mund të bësh vija në hartë, mund të jenë bërë në Afrikë apo Lindjen e Mesme, por nuk bëhen dot në…

Lexo më shumë
Opinione 

MOS U THIRR NË EMËR TË HUAJ

Shkruan: Alban Krasniqi Në imagjinatën kolektive ushtria e një shteti shihet si funksion mbrojtjeje dhe sulmi: mbrojtjeje për të garantuar sovranitetin e shtetit, sulmi për t’i arritur qëllimet ekspansioniste të ndonjë shteti a pushteti. Historia na dëshmon paraqitjen e ushtrive të mëdha e të vogla, të lavdishme e të turpshme; na njeh me ekzistimin e gjeneralëve fitimtarë dhe të dështuar. Po ashtu, historia sjell dëshmi edhe për ushtrinë tonë, për atë ushtri që u formua në dhjetëvjetshin e fundit të shekullit të kaluar, e që në literaturën e përbotshme njihet…

Lexo më shumë
Lajme 

Tolaj: Të vendoset taksë simbolike për ata që nuk ishin pjesë e luftës

Ish-sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Valon Tolaj, ka reaguar lidhur me debatin e fundit për veteranët e luftës së UÇK-së. Ai përmes një postimi në Facebook ka dalë me propozim që të vendoset një taksë simbolike për të gjithë ata që nuk kanë qenë pjesë e luftës çlirimtare në Kosovë. “Meqë numri prej 38 mijë veteranëve po na duket shumë i lartë dhe po konsiderohet barrë e madhe financiare për shoqërinë dhe shtetin, për mendimin tim është shumë e thjeshtë tejkalimi i kësaj situate në aspektin financiar”. “Të vendoset taksë…

Lexo më shumë
Opinione 

Kështu po u shkruajka historia!

Shkruan: Idriz Ismajli Dema ish ulur ne çajtoren te Blini me nji çaj përpara thithte tymin e cigares…. Ua sa me paska marrë malli per këtë hije te Blini sa paska ndryshuar …e vite kaluan. Si sot me kujtohet kur ika nga Armata Jugosllave kalova kufirin ne Hungari. Dhe fati me degdisi ne Kanadë. Sa larg mbeta si i humbur. Mbi nji vjet as me familje nuk u degjova. Nuk dinin asgje per mua e as unë për ta. Vetem lajme qe degjoja per te vrarë per Likoshanin, Prekzin, Reçakun,…

Lexo më shumë
Lajme 

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1 milionë e 100 mijë euro për Komunën e Suharekës, për sanimin e dëmeve nga vërshimet

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme, të 61-tën me radhë, ka miratuar vendimin për ndarjen e 1 milionë e 100 mijë eurove për të mbështetur Komunën e Suharekës për të përballur pasojat e shkaktuara nga vërshimet para disa ditëve në këtë komunë. Mjetet do të përdoren në kategorinë e shërbimeve publike komunale, infrastrukturën rrugore dhe në subvencione dhe transfere të Komunës së Suharekës. Në mbledhjen e sotme është aprovuar kërkesa e Komunës së Gjakovës për ndarjen e mjeteve financiare në shumën prej 500 mijë eurove për mbështetje në realizimin…

Lexo më shumë
Lajme 

Haradinaj: Ish-kryeministri Bajram Rexhepi personifikim i humanizmit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi. Me këtë rast, kryeministri Haradinaj tha se kujdesi për kujtimin, për veprën e njerëzve që gjatë jetës së tyre kanë bërë punë, shërbim për të tjerët, për shumicën, për popullin, po kthehet në një kult. Kryeministri Haradinaj evokoi kujtime për ish-kryeministrin Barjam Rexhepi, duke thënë se e ka njohur pak më vonë dhe jo gjatë kohës së UÇK-së, por ajo që ka kuptuar është se…

Lexo më shumë
Lajme 

Haradinaj: Gjermania, kontribuuese në zhvillimin e gjithanshëm të Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim, Komisionerin Parlamentar për Forcat e Armatosura të Republikës Federale të Gjermanisë, Hans-Peter Bartels. Kryeministri Haradinaj e ka njoftuar Komisionerin Bartels për progresin e Kosovës dhe për prioritetet e Qeverisë, për zhvillimin ekonomik si dhe forcimin e sundimit të rendit dhe të ligjit, duke e falënderuar shtetin gjerman për kontributin e gjithanshëm në shtetndërtimin e Kosovës. Gjatë takimit, kryeministri Haradinaj ka vlerësuar rolin historik të forcave ushtarake gjermane që kanë shërbyer për herë të parë pas Luftës së Dytë…

Lexo më shumë
show bizi 

Pas triumfit të Ritës, nëna e saj shkruan: Shqiponja ime

Pas triumfit në “MTV EMA” të këngëtares shqiptare, Rita Ora e cila rrëmbeu çmimin për “Best Dance”, ka reaguar nëna e saj me një postim në llogarinë e saj në “Instagram”, shkruan “Zëri.info”. Vera Ora ka shpërndarë për ndjekësit e saj një video të Ritës në të cilën ka shkruar “Bravo Rita. Shqiponja ime”. Rita rrëmbeu çmimin “Best Dance” (Vallëzimi më i mirë) me këngën “Lonely Together”, që e ka në duet me DJ e ndjerë, Avicii. /Zëri/

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial