“Teatri” në Parlament, protestë jashtë, debat brenda

Kuvendi i Shqipërisë, pritet të përfshihet sot në debate të ashpra e të gjata, ndërsa në agjendën e ditës dy janë çështjet më të nxehta: projektligji për avokatin dhe projekti për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar, i cili dy ditë më parë kaloi nen për nen në komision. Por mazhoranca, përveçse me opozitën në […]

Moti në Kosovë

Sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i ngrohtë, ndërsa në perëndim dhe në jugperëndim me zhvillimin lokal të reve. Ditëve të para të muajit korrik do të mbajë ngrohtë dhe kryesisht me diell, nuk përjashtohen edhe reshjet. Temperaturat e ajrit do të rriten rreth vlerave mesatare. Minimalet do të […]

“DITA E PLISIT”, libër me vlera kombëtare

Shkruan: Bedri Tahiri (Ismet Krasniqi-Prend Buzhala, DITA E PLISIT, vëllimi IV, Prishtinë, 2018) Plisi, simboli ynë kryesor i identitetit kombëtar, përherë ka zgjuar kërshërinë dhe interesimin e studiuesve tanë dhe të huaj, për të qëmtuar në historinë e tij të stërlashtë, me rrënjë deri tek pellazgjishtja e më larg, ku me plis kokë paraqitën edhe […]

Samsung muajin e ardhshëm sjell televizorë 8K

Kompania jugkoreane për herë të parë ka prezantuar modelet më të reja të televizorëve të tij me rezolucion të lartë 8K, pavarësisht asaj se 4K sapo ka nisur të bëhet i popullarizuar. Gjatë panairit QLED & Advanced Displays në Los Anxhelos, Samsung po ashtu ka shprehur dëshirën të popullarizojë televizorët 8K, me mundësi të prezantimit […]

MPJ alarmon Presidentin e Kuvendin: Serbia agresive kundër Kosovës

Fushata agresive e nisur nga Ivica Dacic, ministri i jashtëm i Serbisë, nuk po ka të ndalur. Së fundmi, mediat atje kanë publikuar dokumente “zyrtare” ku thuhet se 5 shtete e kanë tërhequr njohjen e Kosovës. Për këtë çështje, Gazeta Express ka marrë një përgjigje zyrtare nga MPJ’ja e Kosovës, të cilët thonë se kanë […]

PDK i lakmon Vetëvendosjes, Ndahet në dy grupe

Këshilli drejtues i Partisë Demokratike në Istog, ditën e diele (1 korrik) ka marrë vendim që ta shkarkojë nga pozita e kryetarit të degës në Istog, Beqir Sadikajn dhe gjithë kryesinë e kësaj partie në këtë qytet.“Gazeta Blic”, nga burimet e veta brenda kësaj partie, ka mësuar se arsyeja e shkarkimit të Beqir Sadikajt nga […]

Haradinaj nesër në interpelancë për 53-milionëshin e Becthel & Enkas

Në mesin e 20 pikave të rendit të ditës është edhe interpelanca e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, sipas kërkesë së Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes dhe LDK-së për pagesën e 53 milionë eurove shtesë për Bechtel & Enkan. Ky është rendi i ditës, sipas njoftimit zyrtar: 1. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, 2. […]

Politika “miqësore” e Serbisë ndaj Kosovës

Ndikimet politike që Serbia po i bën në Kosovë, janë të rrezikshme të dëmshme dhe nuk kanë të bëjnë me politika moderne evropiane, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë. Sipas tyre, politika aktuale e Serbisë në raport me Kosovën nuk është politikë e fqinjësisë së mirë dhe thellon edhe më shumë ndarjet midis dy […]

Apostolova e dëshpëruar me gjendjen në arsim: Investuam miliona, rezultati zero

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka kërkuar që të bëhen reforma në arsim. Në mbledhjen e Komisionit parlamentar për Arsim ajo ka paralajmëruar se në bashkëpunim me MASHT-in janë duke punuar në një program të ri që do ta përmirësojë gjendjen në këtë sektor. Për këtë e ka ftuar Qeverinë […]

Zogu digjet nga rryma, i vë flakën fushës

Policia gjermane njoftoi sot se një zog që kishte marrë flakë nga përçuesi i rrymës, ka shkaktuar zjarr të madh duke djegur shtatë hektarë në veri të Gjermanisë. Dëshmitarët thanë se zogu kishte rënë në fushë pasi kishte marrë flakë në një përçues të rrymës për shkak të nxehjes jo shumë larg qytetit Rostock, transmeton […]

1 126 127 128 129 130 145