Edhe pas vdekjes qelizat e gjenet funksionojnë, dëshmon një studim i ri

Edhe pasi të vdisni, qelizat e trupit tuaj do të vazhdojnë të funksionojnë. Sipas një studimi të ri të publikuar në revistën “Nature Communications”, qelizat e trupit bartin shprehje gjenetike pas vdekjes (post-mortale) për 24 deri në 48 orë. Të gjitha funksionet biologjike që e bëjnë jetën të mundshme janë të mundësuara nga gjenet tona […]

Malazezët e Kosovës përkrahin Thaçin në krye të bisedimeve me Serbinë

Shoqata e Malazezëve të Kosovës i është bashkuar debatit të ngjallur së fundi lidhur me kredibilitetin e Presidentit Hashim Thaçi për ta udhëhequr dialogun me Serbinë. Sipas kësaj shoqate, Thaçi është personi më kompetent për ta drejtuar dialogun e Brukselit, përcjell KosovaPress. “Presidenti Hashim Thaçi, si president i të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe si […]

Tërmetet në Shqipëri nuk rreshten as gjatë natës

Lëkundjet e tërmetit kanë vijuar edhe përgjatë natës. Pas panikut dhe shqetësimeve të shkaktuara thuajse gjatë të gjithë ditës së mërkurë, prej orës 11:02 minuta kur u ndie edhe lëkundja më e fortë, dy të tjera kanë rënë gjatë mesnatës, në orën 4:09 dhe 6:20. E para me magnitudë 4.1, duke qenë pak më e […]

Të paktën një prej finalistëve do të jetë befasi

Evropa dhe Amerika e Jugut sërish do të luftojnë për supremaci në futboll, në çerekfinale të Kupës së Botës, por pas shumë skuadrave favorite të eliminuara tashmë ka një ndjesi të madhe se do të ketë një finalist të ri apo një që ka munguar një kohë të gjatë. Derisa Afrika, Azia dhe Amerika e […]

Zvicra nuk vlerëson lart shkëlqimin e shqiptarëve në Botëror

Tre nga pesë golat e përfaqësueses së Zvicrës në botërorin “Rusia 2018” janë shënuar nga futbollistët shqiptarë. Mirëpo, në Zvicër paraqitja e shumicës së futbollistëve shqiptarë të përfaqësueses është vlerësuar me notë të dobët, transmeton Koha Ditore. Gazeta zvicerane “Blick” ka vlerësuar me notë të dobët paraqitjen e Granit Xhakës, Xherdan Shaqirit dhe Blerim Xhemailit […]

Gazetari puthet nga dy fanse në transmetim direkt

Një gazetar nga Koreja e Jugut është zënë ngushtë nga dy fanse gjatë një transmetimi direkt. Kwon Qwal Yel, që punon për kanalin MBN, po raportonte për ndeshjet e Botërorit në momentin kur është puthur në faqe nga këto dy fanse. Qwal Yel vazhdon të raportojë kur puthet nga fansja e parë, por nuk ka […]

Kina: SHBA po hap zjarr ndaj gjithë botës

Shtetet e Bashkuara “po i hapin zjarr botës” me tarifat mbi importe, tha Qeveria e Kinës. Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, ka paralajmëruar taksa mbi importet nga Kina, në vlerë prej 34 miliardë dollarësh, të cilat pritet të hynë në fuqi të premten. Trump ka kërcënuar se do të përshkallëzojë konfliktin tregtar me taksa […]

Seancë e re gjyqësore për rastin “Monstra”

Në Gjykatën Penale në Shkup sot, me shfaqjen e fakteve duhet të vazhdojë gjykimi i lëndës “Monstra” e Prokurorisë Specie Publike (PSP). Në seancën e kaluar u bë pamja e içizimit audio dhe video e marrjes në pyetje të dëshmitarit të mbrojtur Haki Azizi nga 7 maji i vitit 2012. Më parë në pyetjet e […]

“Teatri” në Parlament, protestë jashtë, debat brenda

Kuvendi i Shqipërisë, pritet të përfshihet sot në debate të ashpra e të gjata, ndërsa në agjendën e ditës dy janë çështjet më të nxehta: projektligji për avokatin dhe projekti për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar, i cili dy ditë më parë kaloi nen për nen në komision. Por mazhoranca, përveçse me opozitën në […]

Moti në Kosovë

Sot në vendin tonë do të mbajë mot kryesisht me diell dhe i ngrohtë, ndërsa në perëndim dhe në jugperëndim me zhvillimin lokal të reve. Ditëve të para të muajit korrik do të mbajë ngrohtë dhe kryesisht me diell, nuk përjashtohen edhe reshjet. Temperaturat e ajrit do të rriten rreth vlerave mesatare. Minimalet do të […]

1 125 126 127 128 129 145