Edhe 4 lëkundje të tjera nga tërmeti në Shqipëri

Shqipëria vazhdon të tronditet nga tërmetet tash e disa ditë gjë që ka shkaktuar panik tek banorët. Gjatë natës janë regjistruar 4 tërmete me magnitudë të ndryshme nga 2.4. deri në 3.2 ballë të rihterit. Të dhënat nga Instituti Seizmiologjik tregojnë se tërmeti i parë u regjistrua në orën 00:26, me magnitudë 2.4, me epiqendër […]

Irani dënon më vdekje 8 personat që sulmuan Parlamentin

Irani ka dënuar me vdekje tetë persona nga Shteti Islamik të dënuar mbi sulmin në Parlament dhe varrezës së themeluesit të Republikës Islame Ayatollah Ruhollah Khomeini, në Teheran. Gjykata iraniane tha se tetë burra kanë punuar me personat që kanë realizuar sulmin duke i pajisur me armë dhe ndihmë financiare. Nuk u bë e qartë […]

Këto janë dëmet që ka shkaktuar shiu në Podujevë

Erërat e forta po mbizotërojnë këtë fundjavë në pjesë të ndryshme të Republikës së Kosovës. Mirëpo, qytetin që e ka kapluar më tepër është Podujeva. Një lexues ka dërguar disa fotografi në redaksi ku shihen dëmet që ka shkaktuar ky mot i ligë me shi në fshatin Sfeqel. Kujtojmë se erërat e forta shkaktuan telashe […]

Shqiponja e Xhakës e Shaqirit ka nxitur debat politik në Zvicër

Politikania e njohur zvicerane nga SP, pjesë e ekzekutivit të Kantonit të Cyrihut, Jacqueline Fehr, në profilin e saj në Facebook ka postuar një koment në të cilin ka reaguar në lidhje me propozimin e sekretarit të përgjithshëm të Federatës futbollistike të Zvicrës, Alex Miescher, i cili ka pohuar se në Përfaqësuesen zvicerane duhet të […]

Peugeot përgatit modelin elektrik të 208

Peugeot është duke përgatitur modelin krejtësisht elektrik të 208 GTi, së bashku me modelin me benzinë, të cilat pritet të prezantohen gjatë vitit 2019. Kompania e njohur franceze synon që këto versione t’i ketë gati për panairin e veturave që mbahet në Gjenevë gjatë pranverës. Shefi i Peugeot, Jean-Pierre Imparato ka thënë se modeli elektrik […]

Isa Mustafa mbajti takimin me kryetarë të degëve të LDK-së

Sot, kryetari i LDK-së Isa Mustafa mbajti takimin me kryetarë të degëve të LDK-së. Të gjithë kryetarët e degëve mbështetën qëndrimin e kryesisë së LDK-së, se institucionet nuk kanë legjitimitet dhe vendi është në krizë institucionale. Të gjitha degët e LDK-së e konfirmuan qëndrimin se procesi i dialogut nuk mund të udhëhiqet nga institucione jo […]

Reshitaj: Reformat e ndërmarra do të lehtësojnë pajisjen me leje ndërtimi

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor sot ka organizuar prezantimin e pakove informuese për procedurat e lejeve ndërtimore. Në këtë punëtori janë prezantuar të gjitha reformat dhe lehtësirat informuese mbi procedurat për leje ndërtimore dhe të pajisjes me certifikatë për ndërtime të rrezikshmërisë së ulët dhe të mesme. Ministrja Reshitaj theksoi se kjo pako informuese […]

Me një minutë heshtje për Vokrrin nis Kuvendi i jashtëzakonshëm zgjedhor i FFK-së

Kuvendi i jashtëzakonshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, ka nisur me një minutë heshtje në nderim të Fadil Vokrrit. E vetmja pikë e ditës është zgjedhja e kryetarit të Federatës, transmeton KP. Ky kuvend është thirrur pas vdekjes së ish kryetarit të FFK-së, Fadil Vokrri, i cili vdiq javë më parë. Vlen të theksohet […]

Drejtori i Urologjisë në QKUK, Rexhep Kasumaj, arrestohet për marrje ryshfeti

Është arrestuar drejtori i klinikës së Urologjisë në QKUK, Rexhep Kasumaj, raporton KTV. Zëdhënësi i policisë së Kosovës Daut Hoxha ka konfirmuar për KTV-në se, “ sot rreth orës 10:20, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike (DHKEK) pas pranimit të një informacioni nga një qytetar, ka ndërmarr disa veprime policore në drejtim të hetimit të […]

1 124 125 126 127 128 145