Futbolli i bllokuar në gadishullin kontestues

Një gjë e çuditshme ndodhi në muajin dhjetor të vitit të shkuar, kur tifozët e futbollit në Krime, gadishull i Ukrainës në Detin e Zi, por i aneksuar nga Rusia më 2014, filluan të blinin bileta për botërorin “Rusia 2018”. Disa kërkues të biletave që bënë përpjekje të blinin bileta përmes FIFA-s, hasën në mesazhe […]

Zhduket një vajzë në Suharekë

Është zhdukur një vajzë në Suharekë. Policia bën të ditur se rastin e ka raportuar babai i saj. Ai thotë, se nuk dinë më asgjë për vendndodhjen e vajzës së tyre. Rasti është raportuar në polici dje.

Dittmann: Normalizimi me Kosovën, kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE

Ambasadori gjerman në Beograd, Axel Dittmann, ka përfunduar mandatin e vet prej diplomati në kryeqytetin Serbisë. Në prag të largimit, ai për mediet serbe ka folur edhe për marrëdhëniet e Serbisë me Kosovën, transmeton Koha.net. “Gjermania beson se është thelbësore që të ndodhë normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve ndërmjet Serbisë e Kosovës”, citona gazeta beogradase “politika” […]

Nesër shpallet konkursi për pranimin e studentëve në UP

Më 9 korrik shpallet konkursi për pranimin e studentëve të rinj në të gjitha Universitetet Publike të vendit. Ministria e Arsimit ka miratuar propozimet e Universiteteve Publike për numrin e studentëve të rinj që do të pranohen në vitin e ri akademik 2018/2019. Universiteti më i madh në vend, “Hasan Prishtina” do të pranojë rreth […]

PSG-ja, 100 milionë dhe Rabiotin për Kanten

Kampionia e Francës, Paris Saint Germain po planifikon transferimin e N’Golo Kantes. Sipas medieve franceze, Naser Al-Khelaifi është gati t’i ofrojë Chelseat një shumë prej 100 milionë euro dhe si pjesë të marrëveshjes të përfshi edhe mesfushorin Adrien Rabiot. Aktualisht Kante është i përfshirë me Francën në Botëror dhe pas përfundimit të këtij evenimenti do […]

Rritet numri i viktimave në Japoni pas vërshimeve të mëdha

Kërkimet kanë vazhduar të dielën mbrëma për viktimat e vërshimeve të mëdha në jug të Japonisë, për ditën e tretë më radhë. Qeveria ka njoftuar se 48 persona kanë vdekur ndërsa 28 të tjerë dyshohet se nuk kanë mbijetuar. Zëdhënësi i qeverisë ka deklaruar se 92 persona janë zhdukur, sidomos në zonën Hiroshima. Më shumë […]

Kurti: Luftimi i korrupsionit nuk është i pashpresë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka bërë me dije se vetëm 10 për qind e familjeve në Kosovë paguajnë ryshfet kur marrin shërbime bazë. Ai përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar se nuk ka pjesëmarrje masive në korrupsion. Kurti ka thënë se luftimi i korrupsionit në vendin tonë nuk […]

Policia apelon për kujdes të shtuar në trafik

Policia e Kosovës ka bërë me dije se me qëllim të ngritjes së sigurisë në trafikun rrugor, ngritjes së vëmendjes për një kujdes më të shtuar për të gjithë pjesëmarrësit në trafik, në vazhdimësi është duke ndërmerr veprime policore të cilat kontribuojnë në ngritjen e nivelit të sigurisë në trafik. “Edhe pse gjatë këtij gjashtëmujori […]

Në Ferizaj, xhamia dhe kisha në një oborr: Flasin imami dhe prifti

Imami Naser Kosumi dhe prifti ortodoks Trajko Vllajkoviq, edhe pse i shërbejnë feve të ndryshme, janë vetëm disa metra larg njëri-tjetrit. Ferizaj është një prej qyteteve të rralla në botë ku në të njëjtën hapësirë qëndrojnë së bashku xhamia dhe kisha ortodokse. Pas shumë dekadave të ndarjes tashmë ky imam dhe prift janë bashkuar për […]

1 123 124 125 126 127 145