Të mirat e domates për shëndetin

Domatet rekomandohen të konsumohen sa më shumë që të jetë e mundur. Ato janë shumë të shëndetshme pasi përmban likopen për një zemër të shëndetshme, transmeton kp. Këto janë të mirat që sjell domatja: Rregullon shikimin Domatja përmban vitaminë A që mbron shikimin, parandalon dëmtimin dhe degjenerimin makular. Lufton kancerin Studimet kanë zbuluar se domatet […]

10 vjeçari thyen rekordin e Phelpsit në not

Është vetëm 10 vjeç, por emri i tij ka pushtuar median botërore. Bëhet fjalë për notarin Clark Kent Apauda, i cili ka thyer një rekord botëror të vendosur nga legjenda amerikane e notit, Michael Phelps kur ishte në moshën e tij, një tjetër arsye kjo që ai të thirret ndryshe “superman”. Clark Kent Apauda fitoi […]

Haradinaj i quan spekulime pretendimet e Janjiqit për skenarë për ndarjen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ka quajtur spekulime pretendimet e Sava Janjiqit se ka pasur skenarë për ndarjen e Kosovës. Janjiqi ka thënë se kishte parë skenarë, sipas të cilëve do të krijoheshin trazira në veri, që t’i largonin serbët nga atje, raporton KTV. Haradinaj ka thënë se nuk do të ketë ndarje dhe […]

Rusi, në pranga nëntë anëtarë të dyshuar të ISIS-it

Në Kaliningrad të Rusisë janë arrestuar nëntë anëtarë të një qelize radikale nën dyshimin për kryerjen e veprimtarive në të ashtuquajturin Shteti Islamik dhe rekrutimin e anëtarëve të rinj, tha Drejtoria e Shërbimit Federal të Sigurisë Federale për rajonin e Kaliningradit Në Kaliningrad të Rusisë janë arrestuar nëntë anëtarë të një qelize radikale nën dyshimin […]

Liberalizimi i vizave s`do të ndodhë këtë vit, vëmendjen e ka marrë dialogu

Ekspertët e integrimit vlerësojnë se çështja e liberalizimit të vizave, respektivisht lobimi te shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, është lënë anash nga institucionet e Kosovës. Një gjë e tillë sipas tyre po ndodh pikërisht për faktin që tërë vëmendjen aktualisht e ka marrë dialogu Kosovë – Serbi, shkruan gazeta “Zëri”. Anëtarja e Komisionit për Integrime […]

Haradinaj: Kampi “Bondsteel” shpresë dhe garantuese e paqes në Kosovë

“Kampi ‘Bondsteel’ është shpresë dhe garantuese e paqes për të gjithë që jetojmë këtu”, kështu tha kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë vizitës që i bëri sot kampit ushtarak amerikan “Bondsteel”, në Sojevë të Ferizajt, dhe shtoi se edhe më tutje shpreson në mbështetjen dhe partneritetin strategjik me ShBA-në, veçanërisht ndihmën dhënë FSK-së. […]

Rrjedh një fotografi i iPhone 11 Plus dhe e atij iPhone Se Plus

VenyaGeskin është i njohur për spekulimet e tij teknologjike, e këtë herë për modelet e reja të iPhone, gjegjësisht për dy modele të reja – atë 6.5 inç dhe tjetrin 6.1 inç. Siç shihet në fotografi, janë dy smartfonë të rinj, njëri iPhone 11 Plus i bardhë me ekran AMOLED 6.5 inç, i cili mund […]

Celina në Swansea, punë e kryer

Bersant Celina tani edhe zyrtarisht është lojtar i Swanseat dhe pritet vetëm njoftimi zyrtar nga klubet pas nënshkrimit të kontratës me klubin uellsian këtë pasdite. Celina, 21 vjeç, ka kaluar tek Swansea për një shumë prej 3 milionë funtesh fillimisht dhe 1 milion tjera me bonuse bazuar në performancën e tij, raporton Koha.net. Edvar Celina, […]

Zbulohet fosili 174 milionë-vjeçar i një dinozauri

Në Kinë është zbuluar një fosile 174 milionë-vjeçare e një dinozauri, i cili i përket një lloji të ri të dinozaurëve, sipas një kërkimi shkencor të publikuar në revistën “Nature Communication”. Dinozauri, i quajtur Lingwulong (dragua madhështor) ka një gjatësi prej 10-15 metrash. Mësohet se ky lloj i dinozaurëve, i cili peshonte shtatë tonë, ka […]

1 107 108 109 110 111 145