Besimi është çelësi

Shkruan: Albina Hyseni Vet analizimi i tepruar bën të mendon një pjesë të mirë të njerzve problemet e tyre thellë e më thellë. Si rezultat, ajo fillon të rrënjoset në mendjen e tyre, duke bërë të ndihen të trishtuar, të cilat mund të çojnë në depresion. Andaj kjo definitivisht nuk do t’ju sjellë më afër suksesit, por anasjelltas. Thuaj PO për një vetë analizë të shëndoshë dhe vetë reflektuese. Këto ndihmojnë të dilni nga opatia dhe kështu vlerësoni mundësitë reale. Dështimet e mëparshme ku secili prej nesh ka hasur në…

Read More

Këto janë votat e të gjithë kandidatëve të LDK-së të fituara në Vushtrri

Sipas rezultateve të para jo zyrtare, në komunën e Vushtrrisë, LDK-ja është renditur partia e tretë në këtë komunë, ndërkaq, përveç dy kandidatëve të kësaj dege për deputet, vota të shumta kanë fituar edhe kandidatë nga komunat tjera. Sipas të dhënave, të siguruara nga Vizioni.info, mësohet se Vjosa Osmani në Vushtrri ka fituar më së shmuti vota, gjithsejt 5641, e ndjekur nga kandidatja tjetër, që vjen nga Dega e LDK-së në Vushtrri, Rrezarta Krasniqi, e cila ka marr 4245 vota. Pason kryetari i Degës së LDK-së në Vushtrri, Hysni Gërguri…

Read More

Maqedonia e Veriut ende me ligje raciste,u muhon shqiptarëve Shtetësinë

Shkruan Albert RAMADANI Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë u mohon shqiptarëve shtetësinë. Problemi i mos-dhënies së shtetësisë dhe shkelja e drejtëpërdrejt e një të drejte elementare dhe tipike diskriminuese, ky problem do të shkojë deri në Depertamentin e Shteteve të Bashkuara Amerikës, në OKB dhe në Organizata për të drejtat e njeriut. Shqiptarët në Maqedoni nuk konsiderohen si qytetare te kësaj Republike, por konsiderohen si qytetarë të rrëzikshëm për Maqedoninë dhe vetë maqedonët. Radikalizmi maqedon për të mohuar të drejtën e shtetësisë me motivacionin “Se shqiptarët janë përsona…

Read More

Kryetari Mustafa takohet me Ambasadorin Kosnett

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është takuar me Ambasadorin e SHBA-ve në Kosovë, Philip Kosnett. Gjatë këtij takimi është diskutuar për procesin zgjedhor në Zgjedhjet nacionale 2019. Kryetari Mustafa shprehu mirënjohjen dhe falënderimin e veçantë për mbështetjen e vazhdueshme që i kanë dhënë SHBA-të Kosovës. Ambasadori Kosnett ishte i kënaqur me atë se sa mirë shkoi procesi zgjedhor, me daljen e lartë në votime, dhe për faktin se kishte aq shumë përqëndrim në çështjet për të cilat shqetësohen votuesit. Ai tha se pret një përqëndrim të ripërtërirë në përparim kundër…

Read More

Kurti: Shfrytëzojeni këtë shans unik për nga karakteri, e historik për nga pesha

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti ka votuar në Qendrën e Votimit në Fakultetin Juridik. Kurti i shoqëruar nga bashkëshortja dhe vajza e tij e vogël, pasi votoi tha se sot është ditë e veçantë për tu dhënë përgjigje sovrani gjitha partive politike. Ai ftoi qytetarët ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votë duke e konsideruar si shans unik me karakter historik. “Dita sot është fortë e veçantë të gjitha përgjigjeve të gjitha partive e politikanëve në fushatë përgjigjet populli si burim i sovranitetit të Republikës sonë.…

Read More

KQZ tregon sa është numri i votuesve deri në ora 11

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, në konferencën e parë për medie ka njoftuar se deri më tani nga informacionet e terrenit mësohet se në votime kanë dal rreth 9.64 për qind e qytetarëve. “Duke u mbështetur në njoftimet e 94 për qind të komunave deri 174 mijë kanë dalur deri në ora 11, do të thotë rreth 9.64 për qind”, njoftoi Daka. “Në të njëjtën kohë në zgjedhjet e parakohshme në vitin 2017, deroi në ora 11 kishte dalje në zgjedhje 8.45 për qind të votuesve”, tha…

Read More

Veseli fton qytetarët të dalin të votojnë për Kosovën evropiane dhe aleate të SHBA-së

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka fruar të gjithë qytetarët të dalin në zgjedhje për të vendosur të ardhmen evropiane dhe lidhjen e ngushtë të Kosovës me SHBA-të. Veseli ka publikuar në faqen e tij në Facebook edhe çastet e votimit të tij bashkë me bashkëshorten e tij dhe ka ftuar për një proces të qetë e demokratike zgjedhor. “Zgjedhjet janë ngjarje e rëndësishme për demokracinë e Kosovës dhe të ardhmen e fëmijëve tanë. I bëj thirrje gjithkujt që është përfshirë në procesin zgjedhor, që të angazhohet…

Read More

Mustafa: Pjesëmarrja në zgjedhje e fuqizon qeverisjen

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, me rastin e votimit në shkollën “Emin Duraku” në Prishtinë, i ka ftuar të gjithë qytetarët e Kosovës që të marrin pjesë në zgjedhje sepse në këtë mënyrë ata e fuqizojnë qeverisjen e vendit. “Sot konsideroj se është një ditë tepër e rëndësishme për Kosovën, ku qytetarët vendosin për fatin e tyre dhe për qeverisjen e tyre. Unë kam besim tek qytetarët, kam besim se Kosova do të ecë përpara, do të kalojë në binarë normalë, për zhvillim ekonomik, perspektivë për…

Read More

Vjosa Osmani thërret qytetarët që të votojnë dhe të bëhen pjesë e vendimit historik

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryeministre, Vjosa Osmani, me rastin e votimit në Fakultetin Teknik, i ka ftuar të gjithë qytetarët e Kosovës që të dalin në zgjedhje, ta ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese dhe të bëhen pjesë e vendimit historik. “Thirrja ime është që të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës të bëhen pjesë e këtij vendimi, sepse kjo me të vërtetë është një ditë historike dhe vendimtare për të ardhmen e Kosovës. Besoj shumë që nëpërmes një procesi fer, të lirë dhe demokratike, Kosova…

Read More

Kryeministri në detyrë Haradinaj bashkë me bashkëshortën Anitën, votuan në shkollën e Mjekësisë “Ali Sokoli” në Prishtinë

Kryeministri në detyrë, i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj bashkë me bashkëshorten Anita Haradinaj, e kanë përmbushur sot obligimin e tyre si qytetarë të Kosovës duke votuar në shkollën e Mesme të Mjekësisë “Dr. Ali Sokoli” në Prishtinë. Me këtë rast, kryeministri në detyrë, Haradinaj i ka lutur të gjithë qytetarët e Kosovës që të votojnë.  “Sot Anita dhe unë e shfrytëzuam të drejtën tonë për të votuar. I lus të gjithë qytetarët e vendit pa marrë parasysh bindjet politike që të votojnë dhe të vendosin vetë. Ata që nuk…

Read More