Tuesday, August 21Informohu

Author: Vizioni.info

Pas triumfit të Ritës, nëna e saj shkruan: Shqiponja ime

Pas triumfit të Ritës, nëna e saj shkruan: Shqiponja ime

show bizi
Pas triumfit në “MTV EMA” të këngëtares shqiptare, Rita Ora e cila rrëmbeu çmimin për “Best Dance”, ka reaguar nëna e saj me një postim në llogarinë e saj në “Instagram”, shkruan “Zëri.info”. Vera Ora ka shpërndarë për ndjekësit e saj një video të Ritës në të cilën ka shkruar “Bravo Rita. Shqiponja ime”. Rita rrëmbeu çmimin “Best Dance” (Vallëzimi më i mirë) me këngën “Lonely Together”, që e ka në duet me DJ e ndjerë, Avicii. /Zëri/
Manchester Unitedi përgatit ofertë për qendërmbrojtësin e Real Madridit

Manchester Unitedi përgatit ofertë për qendërmbrojtësin e Real Madridit

Sporte
Jose Mourinho nuk ka hequr dorë nga kërkimet për një qendërmbrojtës edhe pse nuk do të mundë ta sjellë asnjë këtë verë. Sipas Don Balon, Manchester Unitedi e ka përgatitur ofertën për qendërmbrojtësin e Real Madridit, Raphael Varane, për afatin kalimtar të janarit, transmeton Gazeta Express. “Djajtë e kuq” janë lidhur ngushtë me përfaqësuesin francez edhe në të kaluarën, me Mourinhon që është adhurues i madh i fituesit të Kupës së Botës. Tani, United do të bëjë përpjekje të reja për ta sjellë atë në “Old Trafford”, pasi ka dështuar ta transferojë ndonjë qendërmbrojtës të ri para se afati kalimtar veror të mbaronte.
Diell dhe reshje shiu sot në Kosovë

Diell dhe reshje shiu sot në Kosovë

Lajme
Gjatë javës mot më stabil, kryesisht me diell, pasdite mundësi për reshje lokale shiu. Sipas parashikimeve, ditëve të fundit të muajit gusht, fusha ciklonike dhe masa të ftohta ajrore nga Atlantiku verior, mund të depërtojnë edhe mbi rajonin tonë duke sjell reshje shiu dhe rënie të temperaturave. 20.08 - Paradite mot kryesisht me diell. Gjatë ditës vranësirat do të shtohen dhe priten zhvillime të shtrëngatave të shpërndara me shi. 21.08-22.08 - Mot më i nxehtë, kryesisht me diell. Pasdite rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullimë. 23.08-24.08 - Mot kryesisht me diell. Të premten pasdite, rreth viseve malore mundësi për reshje lokale shiu me bubullima. Temperaturat e ajrit, do të luhaten rreth vlerave mesatare. Minimalet nga 14C deri në 16C, e maksimalet
Viktimat e pushtetit

Viktimat e pushtetit

Lajme
Vetëm me datën 12 gusht të këtij viti 8 vajza e gra dyshohet se i kanë rrahur, kanë tentuar t’i dhunojnë seksualisht dhe i kanë shantazhuar. Sipas raportit të Policisë së Kosovës për 24-orëshin e kësaj date, për sulmet ndaj grave të gjithë të dyshuarit janë djem e burra. Ky “24-orësh i zakonshëm” për kosovarët ka rastisur të jetë me pak se një javë pasi një grua dhe një vajzë u vranë nga ish-bashkëshorti, respektivisht babai, pasi institucionet e drejtësisë dështuan t’u ofrojnë ndihmë edhe pse ishin në dijeni për kërcënimet, shkruan sot “Koha Ditore”. Burrat në shumicën e rasteve e kanë pushtetin në shtëpi dhe duke shfrytëzuar këtë “pushtet” ushtrojnë dhunë ndaj grave. Institucionet e drejtësisë, nga të cilat kërkojnë ndihmë viktimat e dhunës familjare, kryesisht udhëhiqen nga burrat
Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Vushtrria kërkon kthimin e eshtrave të Hasan Prishtinës

Kulture, Lajme
Drejtoresha e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Vushtrri, Fatmire Cecelia, përmes një shkrese zyrtare drejtuar ministrit të kulturës në Qeverinë e Kosovës, Kujtim Gashit, ka kërkuar që në rrugë institucionale të bëhet i mundshëm kthimi në Vushtrri i eshtrave të heroit kombëtar Hasan Prishtinës, njofton Vizioni.info. "Më datë 13.08.2018, si drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, kam parashtruar kërkesë zyrtare në adresë të Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, që të përdorë autoritetin e tij për sjelljen e eshtrave të Hasan Prishtinës në vendlindjen e tij", ka thënë drejtoresha Cecelia. Ajo ka shtuar se Hasan Prishtina ishte i gjithë shqiptarisë, por ai u lind në Vushtrri dhe eshtrat e tij e kanë vendin në Vushtrri. /Vizioni.info/
Grupit Kumanova u ndërrohet burgu, reagojnë familjarët e të akuzuarve

Grupit Kumanova u ndërrohet burgu, reagojnë familjarët e të akuzuarve

Lajme
Të burgosurve të Grupit të Kumanovës edhe zyrtarisht i është ndërruar burgu. 29 personat e këtij grupi tashmë do ta vuajnë dënimin në burgun e Idrizoves. Ky ndërrim i ka irrituar familjarët. Ata kanë kërkuar hetime ndërkombëtare rreth këtij rasti. Kështu ka shkruar në rrjetin social Facebook, familja e Mirsad Qerimit. Vëllai i Mirsadit, ka shkruar se e gjithë e vërteta rreth këtij rasti, mund të dalë vetëm atëherë kur ky rast merret nga ana e institucioneve ndërkombëtare për hetim. Thotë se familjarëve të këtij grupi u ka humbur besimi në institucionet e Maqedonisë. “Pas disa takimeve në mes të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë, ka filluar dërgimi i të Akuzuarve të Grupit të Kumanovës në vuajte të dënimit në Burgun e Idrizovë. Ky është një mesazh shqetësuese për
Fotografi amerikan publikon fotografi nga dasma shqiptare më 1989, i quan shqiptarët minoritet në Kosovë

Fotografi amerikan publikon fotografi nga dasma shqiptare më 1989, i quan shqiptarët minoritet në Kosovë

Kuriozitete
Fotografi amerikan, Steve McCurry, ka shpërndar një fotografi të një dasme shqiptare. Kjo fotografi në të cilën shihen krushqit shqiptarë, sipas përshkrimit të McCurry është shkrepur në vitin 1989. “Burri valëvit flamurin e minoritetit shqiptar në Kosovë, rrugës në një dasmë”, ka shkruar McCurry në përshkrimin krahas fotografisë. “Kosovë, ish Jugosllavi, 1989”.
Messi, lojtari me më së shumti tituj në historinë e Barcelonës

Messi, lojtari me më së shumti tituj në historinë e Barcelonës

Sporte
Ylli argjentinas Lionel Messi, që ka rolin kryesor te klubi spanjoll Barcelona është lojtari me më së shumti tituj në historinë e këtij klubi. Ai ka 33 tituj, nga të cilët 4 në Ligën e Kampionëve, 9 në Ligën spanjolle, 3 tituj në kupën botërore, 6 tituj në Kupa e Mbretit, 3 tituj në Superkupa Evropiane dhe 8 në atë spanjolle. Messi kryeson listën e pesë lojtarëve me më së shumti tituj, ku pas tij vijnë Andres Iniesta me 32 tituj, Gerard Pique me 28, Sergio Busquets me 28 dhe Xavier Hernández me 25. Ai fitoi Topin e Artë 5 herë, Messi shpeshherë konsiderohet si lojtari më i mirë në botë dhe konsiderohet nga shumë lojtarë si më i madhi i të gjitha kohërave. Messi ka një rekord prej pesë çmimeve në Ballon d’Or (çmim vjetor i futbollit i paraqitur nga France Football) katër nga të cil
Zbulohet arsyeja se pse Ronaldo u shtrua në spital

Zbulohet arsyeja se pse Ronaldo u shtrua në spital

Sporte
Dje pati momente frikë për Luis Nazario da Liman, i njohur ndryshe Ronaldo “Fenomeni”. I ndodhur me pushime në Ibiza të Spanjës, ku ka në pronësi një shtëpi, braziliani u shtrua me urgjencë në spital ku u diagnostikua me ftohje të rëndë. Menjëherë pas evidentimit të problemit shëndetësor, Ronaldo u transferua në klinikën “Nuestra Senora del Rosario”, ku i është nënshtruar terapisë intensive. Gjendja e tij, sipas informacioneve që vijnë nga Spanja, është përmirësuar ndjeshëm. Mësohet se “Fenomeni” kishte mbërritur në Ibiza vetëm disa ditë më parë për të kaluar një periudhe njëjavore pushimi.
I sëmuri mendor hidhet nga kati i tretë i spitalit, vdes në vend

I sëmuri mendor hidhet nga kati i tretë i spitalit, vdes në vend

Rajon
Një 50-vjeçar i shtruar në spitalin psikiatrik të Vlorës ishte dërguar në spitalin rajonal të qytetit për një kontroll rutinë, por u ka shpëtuar punonjësve duke u hedhur nga kati i tretë i spitalit, e për pasojë ka ndërruar jetë. “Më datë 13.08.2018, shërbimet e Spitalit Psikiatrik Vlorë, kanë dërguar për të marrë ndihmë mjekësore në Spitalin Rajonal Vlorë, shtetasin me probleme mendore M.K., 50 vjeç, i cili ka mundur tu largohet shërbimeve dhe është hedhur nga kati 3 i spitalit, duke ndërruar jetë në çast. Grupi hetimor ka nisur punën për kryerjen e veprimeve të mëtejshme hetimore për rastin në fjalë”, thotë policia e Vlorës.