Lajme Vend 

Edhe 32 milionë për Bechtelin, a do të paguajë Qeveria Kurti për kyçjet e reja në “Arben Xhaferi”

32 milionë euro pritet t’i kushtojnë buxhetit të shtetit dy kyçjet në Autostradën “Arbën Xhaferi”, dhe ndërtimi i mbikalimit në Paldenicë. Ministria e Infrastrukturës tashmë ka paraqitur kërkesë në Ministrinë e Financave për ndarjen e këtyre mjeteve. Vendimi për zgjatjen e afatit të Kontratës me “Bechtel&Enka” ishte marrë vetëm një ditë para se të prehej shiriti i kësaj autostrade, derisa punimet pritet të zgjasin deri në fund të 2020’ës. “Arbën Xhaferi” është lëshuar për qarkullim më 29 maj të këtij viti. Rreth pesë vite më parë në një ceremoni shtetërore…

Lexo më shumë
Lajme 

Zyrtari i lartë i Vetëvendosjes tregon cilat ministri nuk ia japin assesi LDK’së

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Xhelal Sveçla ka qenë i ftuarin në emisionin Frontal Live në televizionin T7. Sveçla ka thënë se të gjithë ata që e kanë keqpërdor buxhetin e Kosovës do ta paralizohen me ardhjen e qeverisë Kurti. Sipas Sveçles dy dikastere të rëndësishëm do ti takojnë partisë së tij. “Qëndrimi i VV-së është që nuk do të kemi një qeveri të sulltanateve, siç ka ndodh më herët pasi do të jetë qeveria Kurti. Ministria e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme do ti takojnë VV-së, nëse do të…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

96 mijë foshnje vdesin për çdo vit në Etiopi

Në raport thuhet se vendi ka 2.6 milionë fëmijë midis moshës 7 dhe 14 vjeç, të cilët ende nuk janë në gjendje të ndjekin mësimet Në Etiopi çdo vit humbin jetën 96 mijë foshnje për shkak të mungesës së kushteve shëndetësore, transmeton Anadolu Agency (AA). Raporti i qeverisë së Etiopisë dhe UNICEF-it mbi statusin e grave dhe fëmijëve në Etiopi në fusha të ndryshme, të tilla si shëndetësia dhe arsimi, u prezantua në kryeqytetin etiopian Addis Ababa. Raporti thekson se në vitet 2000 kanë vdekur 58 në 1 mijë fëmijë…

Lexo më shumë
Lajme 

Nicholas Giacobbe, emërohet zëvendësambasador i SHBA-së në Kosovë

Nicholas Giacobbe, është caktuar zëvendësambasador i ri në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë. Kjo është e ditur nga ambasadori amerikan Philip Kosnett, përmes një postimi në Twitter, Kosnett e ka quajtur diplomat të mençur dhe me eksperiencë, Giacobben. “I kënaqur që po e prezantoj zëvendës ambasadorin e ri në ambasadën amerikane në Prishtinë, Nick Giacobbe. Nicku është diplomat i mençur dhe me eksperiencë, i cili me gruan e tij Cory, është gati ta njohë vendin dhe të kontribuojë në forcimin e lidhjeve SHBA-Kosovë”, ka shkruar Kosnett, teksa…

Lexo më shumë
Lajme 

Partitë serbe të gatshme për bashkëpunim me qeverinë e re

Subjektet politike, të cilat në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit në Kosovë kanë përfaqësuar komunitetin serb, presin dhe janë të gatshme të bashkëpunojnë me Qeverinë e re të Kosovës. Njëri prej këtyre subjekteve thotë se pjesëmarrjen në qeverinë e re e kanë të garantuar me Kushtetutë, ndërkaq, subjektet tjera vlerësojnë që përbërja e qeverisë së re është shans, të cilin serbët e Kosovës nuk duhet ta lëshojnë. Megjithatë, Albin Kurti, lider i Lëvizjes Vetëvendosje, e cila si parti e parë me më së shumti vota në zgjedhjet e…

Lexo më shumë
Lajme 

Kurti: Prioritet i qeverisë së re do të jetë zvogëlimi i pushtetit për forcim të shtetit

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, priti sot në takim ambasadorin Italian, Piero Cristoforo Sardi. Siç thuhet në njoftimin e VV-së, Sardi përshëndeti mbarëvajtjen e rregullt të procesit zgjedhor duke vlerësuar pjesëmarrjen aq të madhe të qytetarëve në zgjedhjet demokratike në vend. Ai tha se, pas certifikimit të rezultateve, është e rëndësishme të formohen institucionet dhe qeveria e re. Kurti e falënderoi ambasadorin Sardi për përkrahjen e deritanishme të Italisë ndaj Republikës Kosovës dhe shprehu bindjen se me qeverinë e re bashkëpunimi mes dy vendeve tona do të ndërtohet e…

Lexo më shumë
Lajme Rajon Vend 

Kosova mungon me pjesëmarrje në nismat rajonale

Kohët e fundit, për arsye të ndryshme, Kosova ose është anashkaluar ose nuk ka qenë fare pjesëmarrëse e nismave e forumeve rajonale, thonë përfaqësues të komunitetit të biznesit. Rasti i fundit, ishte ai i para dhjetë ditëve kur disa nga vendet e Ballkanit, konkretisht Shqipëria, Serbia e Maqedonia e Veriut, nënshkruan një deklaratë të përbashkët, e cila bazohet në zbatimin e lëvizjes së lirë të mallrave, kapitalit, njerëzve dhe shërbimeve. Marrëveshja, e paraqitur në opinion edhe si “Mini Schengen” ballkanik, pritet të fillojë së zbatuari në vitin 2021, dhe është…

Lexo më shumë
show bizi 

James Blunt flet edhe për Kosovën në rrëfimin për The Sun

Në një intervsitë për prestigjiozen “The Sun” James Blunt ka folur edhe për Kosovën. James në një intervistë për prestigjiozen “The Sun”, flet për përvojën e tij në ushtrinë britanike gjatë luftës së Kosovës dhe çfarë e bën atë me të vërtetë të pikëlluar, shkruan lajmi.net. “Unë isha në ushtri në luftën e Kosovës, kështu që pashë shumë vdekje. Kjo ka qenë ndër përvojat më të hidhura”, u përgjigj ai. Ai ndër të tjera ka treguar se kë prej personazheve publike admiron dhe ka folur edhe për jetën private. “Greta…

Lexo më shumë
Sporte 

Werder Bremen i jep epitet special Rashicës: Maestro ynë!

Milot Rashica vazhdon të mbetet lojtari në qendër të vëmendjes te skuadra e Werder Bremen. Ylli kosovar vazhdon të jap përformanca të jashtëzakonshme, çka kanë bërë që tifozët e këtij ekipi të dashurohen pas tij. Rashica gjithashtu është lojtari që më së shpejti postohet në rrjetet sociale në llogaritë e Werderit në rrjetet sociale, shkruan lajmi.net. Një e tillë ka ndodhur edhe sot, ku klubi gjerman i ka dhënë një epitet special 23-vjeçarit. ‘’Maestro ynë Milot Rashica po praktikon për një përformancë të madhe ndaj Bayer Leverkusenit’’, shkruhej në postimin…

Lexo më shumë
Lajme 

Apeli e liron nga akuzat për krime lufte Milorad Zajiqin

Gjykata e Apelit në Prishtinë ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Pejë me të cilin Milorad Zajiq nga Klina, në mungesë faktesh, ishte liruar nga përgjegjësitë penale për krime lufte ndaj popullsisë civile. Prokuroria Speciale në Prishtinë e akuzonte Zajiqin se në cilësinë e pjesëtarit të Ushtrisë së Jugosllavisë kishte marrë pjesë në luftimet afër fshatit Dush (Disheviq) të Komunës së Klinës, kur ishin vrarë tre anëtarë pleq dhe të paralizuar të familjes Marmullaku. Vendimin e Apelit e ka konfirmuar për klankosova.tv zëdhënësi i Gjykatës së Apelit, Arbër Jashari.…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial