Wednesday, August 22Informohu

Author: vizioni.info

Omega Centauri është një vend i tmerrshëm për të kërkuar planete të banueshme

Omega Centauri është një vend i tmerrshëm për të kërkuar planete të banueshme

Shkence
Yjet shumëngjyrësh të Omega Centaurit janë shumë në numër për t'u mbajtur planete të banueshme, sugjeron një studim i ri. Omega Centauri mund të jetë më e ndritshme midis koleksioneve të dendura të yjeve të njohura si grumbuj globulare, por ndoshta nuk përmban shumë planete të banueshme, sugjeron një studim i ri. Hulumtuesit që eksplorojnë për ekzoplanetët potencialisht të banueshëm në Omega Centauri zbuluan se afërsia e ngushtë e yjeve fqinjë do ta bënte të vështirë për grupin të mbante bota të aftë për të mbajtur ujë të lëngshëm. Grupimet Globular janë koleksione të mëdha, kompakte, sferike të yjeve që orbitojnë Rrugën e Qumështit. Omega Centauri, e cila përmban rreth 10 milionë yje, qëndron vetëm rreth 16,000 vjet dritë nga Toka, duke e bërë atë një objektiv relativisht të afërt
Prokurori i dorëhequr ka ikur në Amerikë, aty ku kreu shkollimin

Prokurori i dorëhequr ka ikur në Amerikë, aty ku kreu shkollimin

Lajme
Prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj, është larguar nga Kosova. Ai dyshohet se gjatë muajit të kaluar ka shkuar në Amerikë. Prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Elez Blakaj ka dhënë dorëheqje për shkak të kërcënimeve që ka marrë në lidhje me punën e tij. Prokurori Blakaj, ishte duke hetuar dyshimet për keqpërdorime në listat e veteranëve të UÇK-së ndërsa është marrë edhe me disa raste të gjykimeve për terrorizëm. Burime të RTV21 thonë se prokurori Blakaj bashkë me familjen e tij ka ikur në Amerikë. Blakaj kohë më parë kishte kryer edhe shkollimin në SHBA. Për dorëheqjen e prokurorit special, Elez Blakaj, ka reaguar edhe Ambasada amerikane në Prishtinë. Ambasadori amerikan, Greg Delawie, thotë se është e dhimbshme që një nga prokurorët e vendit d
Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Gjithçka që duhet të dini rreth Parker Solar Probe, e cila është duke u përpjekur të prekë diellin (foto/video)

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Parker Solar Probe (PSP) është një anije robotike e NASA-s në rrugë për të bërë zbulime në koronën e jashtme të Diellit. PSP do të afrohet brenda 8.86 rreze diellore (6.2 milionë kilometra) nga "sipërfaqja" (fotosfera) e Diellit dhe do të udhëtojë, me një shpejtësi prej 692.000 km/h - 193 km per second. Për herë të pare si projekt u paraqit në vitin 2009. Nga Universiteti Johns Hopkins, Laboratori i Fizikës së aplikuar, ka projektuar dhe ndërtuar anijen, e cila fillimisht ishte planifikuar të fillonte në vitin 2015, por nuk u miratua buxheti në vitin 2009, dhe nisja e PSP u bë më 12 gusht 2018. Për herë të parë një anije e NASA-s u emërua në emërin e një personi të gjallë, duke nderuar fizikantin Eugene Parker, profesor emeritus në Universitetin e Çikagos. Një kartë kujtese me emrat
Njëri nga 4 observatoriumet më te vjetra në Botë të shkensës së astronomis është observatori Kokino (Koka) në rrethin të kumanoves i ndërtuar nga Pellazgo-Iliret

Njëri nga 4 observatoriumet më te vjetra në Botë të shkensës së astronomis është observatori Kokino (Koka) në rrethin të kumanoves i ndërtuar nga Pellazgo-Iliret

Shkence
Kokino (shqip, Koka), është një vend arkeologjik i Epokës së Bronzit u gjetë nga arkeologu Jovica Stankovski, drejtor i muzeut kombëtar në Kumanovë në Republikën e Maqedonisë, në verilindje të Kumanoves, ne fakt ne lindje të Presheves rreth 25 km ne vi ajrore. NASA e ka radhitur ne mesin e 4 observatoriumeve me te vjetra te Botes. Vjetersia e tij sillet rreth 3800 vjet deri në 4000 vjet. Kokino u përmend në një poster të bërë nga NASA-n "Sun-Earth Connection Education Forum" në 2005. në mes të pjesëve të anijeve dhe armëve, studiuesit gjetën gjithashtu gurë gjigantë të rregulluar në forma të habitshme, në një lartësi prej mbi 3300 metra. Me studime të mëtejshme, ata i identifikuan këto si shënues guri të përdorur për të gjurmuar modelet e diellit dhe të hënës, duke e bërë vendin një observ
Alyssa Carson, 17 vjeçarja, është duke punuar qe të bëhet personi i parë që do të shkelë në sipërfaqen e Marsit

Alyssa Carson, 17 vjeçarja, është duke punuar qe të bëhet personi i parë që do të shkelë në sipërfaqen e Marsit

Shkence
Adoleshentja amerikane që kur ishte tre vjeçe ka punuar që të arri te bëhet personi i parë që shkel në Mars. Obsesioni i saj me hapsirën filloi që nga momenti që shikonte The Backyardigans. Karikatura bazohet në pesë miq të kafshëve që shkojnë në aventura imagjinare, duke përfshirë një mision në Mars. Behind me is the original LEM design that later got changed! So much fun speaking to girls at Cradle of Aviation and working with Microsoft on this project A post shared by Alyssa Carson (@nasablueberry) on Mar 17, 2018 at 12:09pm PDT "Mendova," Ky planet i kuq është kaq i ftohtë ", tha Carson për Teen Vogue. "Fillova të shikoj videot e zbarkimeve në Mars. Kam pasur një hartë gjigande të Marsit në dhomën time që e shikoja. Pasataj fillova të marr teleskopë që të mund të shohe h
Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Michael Collins,piloti i modulit të Apollo 11

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Ndërsa Neil Armstrong dhe Edwin "Buzz" Aldrin bënë hapat e parë të njeriut në hënë, një anëtar i tretë i ekuipazhit e orbitonte hënën lart . Astronauti Michael Collins priti në modulin e komandës ndërsa shokët e tij astronautët kaluan më shumë se 21 orë në sipërfaqen hënore. Ai ishte astronauti i parë që orbitoi anën tjetër të hënës vetëm; kur ai kaloi në anën tjetër, atij u prenë kontakti njerëzor në Tokë, sepse nuk kishte satelitë në dispozicion për të transmetuar komunikimet e tij përsëri në Tokë. Këtu është një vështrim i shkurtër në jetën e anëtarit më pak të njohur të ekipit të Apollo 11. Përgatitja për hapësirë Djali i një gjenerali të përgjithshëm të Ushtrisë së SHBA, Michael Collins ishte lindur më 31 tetor 1930, në Romë, Itali, ku babai i tij ishte i vendosur. Familja më vo
Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Çka ndodhë nëse Toka ndalon të rrotullohet?

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Nuk ka shanse që ju të largoheni në hapësirë menjëherë, sepse graviteti i Tokës është aq i fortë në krahasim me lëvizjen saj të shpejtë. (Ky mocion quhet nxitim centripetal.) Në pikën më të fortë, e cila është në ekuator, nxitimi centripetal vetëm kudërshton gravitetin e Tokës me rreth 0.3 për qind. Me fjalë të tjera, edhe pse nuk e vreni, ju peshoni më pak në ekuator sesa në pole. NASA thotë se probabiliteti që Toka të ndalë rrotullimin e saj është "praktikisht zero" për miliardat e ardhshme. Teorikisht, megjithatë, nëse Toka ndalet papritur, do të kishte një efekt të tmerrshëm. Atmosfera do të vazhdonte të lëvizte me shpejtësinë e njetë sa rrotullohet Toka.Kjo do të thotë se çdo gjë do të shkulej nga toka, duke përfshirë njerëzit, ndërtesat dhe madje edhe pemët dhe shkëmbinjtë, shtoi
Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Sa shpejt është Toka duke lëvizur?

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Si tokësor, është e lehtë të besojmë se ne jemi duke qëndruar pa lëvizur ende. Në fund të fundit, ne nuk ndiejmë ndonjë lëvizje në rrethinën tonë. Por kur ju shikoni në qiell, ju mund të shihni dëshmi se ne po lëvizim. Disa nga astronomët më të hershëm propozuan që ne të jetonim në një univers gjeocentrik, që do të thotë se Toka është në qendër të çdo gjëje. Ata thanë se dielli rrotullohej rreth nesh, gjë që shkaktonte lindjen dhe perendimin e diellit, njëjtë për lëvizjet e hënës dhe planetet. Por kishte disa gjëra që nuk funksiononin me këtë vizion. Ndonjëherë, një planet do të mbështetej në qiell përpara se të rifillonte lëvizjen e tij përpara. Ne e dimë tani se kjo lëvizje e cila quhet lëvizje raksionare- ndodh kur Toka është takuar me një tjetër planet në orbitën e tij. Për s
Librat më të mirë që duhet ti lexoni për astronomi dhe astrofizikë

Librat më të mirë që duhet ti lexoni për astronomi dhe astrofizikë

Fakte, Kuriozitete, Shkence
Universi përmes syve të një astromi dhe astrofizkanti është i mahnitshëm dhe një libër i mirë mund të ju jap atë pamje të asaj bote pa u nevojitur vite për të studiuar.Këta janë librat më të mirë për hapsirë që do ju mahnisin dhe ia vlen ti lexoni. 1.Duke kapur pluhurin yjor-Natalie Starkey 2.“Një histori e shkurtër e kohës” nga Stephen Hawking 3.“Faktori planetar,ekzoplanetet dhe kërkmi për një botë të dytë”-nga Elizabeth Tasker 4.“ Shikoje atë me një teleskop të vogël”-Will Kalif 5.“100 gjërat që duhet ti shihni në qiellin e natës”-nga Dean Regas 6.” Universi i zmadhushëm”-Caleb Scharf 7.”Duke bërë kontaktin”-Sarah Scoles On Amazon 8.”Gjahtarët të planeteve”-nga Lucas Ellerbroek 9.”Dielli,Hëna,Toka”-Tyler Nordgren 10.”Ekzoplanetet “-Michael Summers dhe
Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur për herë të parë ujë të lëngshëm në Mars

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur për herë të parë ujë të lëngshëm në Mars

Shkence
Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur për herë të parë ujë të lëngshëm në Mars, një tregues që në Planetin e Kuq mund të ketë jetë. Ata thonë se kanë zbuluar një “liqen” 20 km poshtë polit jugor të planetit të mbuluar me akull. Në kërkimet e mëparshme janë gjetur shenja të mundshme për ujë të përhershëm e të rrjedhshëm në sipërfaqen marsiane, por kjo është hera e parë që gjendet “trup” i qëndrueshëm uji në planet. Shtrate liqeni si ato të eksploruara nga NASA tregojnë se edhe në të kaluarën ka patur ujë në sipërfaqen e Marsit.Megjithatë, klima në planet ka ndryshuar duke u ftohur për shkak të atmosferës së hollë të tij, duke e kthyer pjesën më të madhe të ujit në akull. “Nuk është një liqen shumë i madh,” shprehet Prof.Roberto Orosei, nga Instituti Kombëtar Italian për Astrofiz