Lajme 

Ish-ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi i bashkohet PSD-së

Ish ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi i është bashkuar Partisë Socaildemokrate. Kjo është bërë e ditur gjatë një konference për media nga kreu u PSD-së Shpend Ahmeti, përcjell lajmi.net. Ahmeti ka thënë se se janë bashkuar për të punuar dhe arritur fitoren më 6 tetor. Ndryshe, Bytyqi ka dhënë dorëheqje nga Nisma Socialdemokrate javën që shkoi. Dorëheqjen e kishte njoftuar përmes Facebook, duke thënë se asgjë nuk mund të ndreqet me një të rënë lapsi, aq më pak, “kur duart partiake shohin kapjen e institucioneve siguri përqendrimi, hapsirë rritjeje pushteti…

Lexo më shumë
Lajme 

Ahmeti flet për vendimin e Dërgutit për të mos garuar për deputete

Aida Dërguti e PSD-së nuk do ta kandidojë për deputete. Lidhur me këtë, ka folur në një konferencë për media, kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, shmkkruan lajmi.net. Ai ka thënë se kjo ka qenë zgjedhje personale e Dërgutit, dhe se secilit deputet i mbetet të vendosë për vetën. “Ka qenë zgjedhje e saja personale, megjithatë i mbetet secilit deputet veç e veç që ta vendosë (nëse garon apo jo)” , tha Ahmeti. Megjithëse, Ameti bëri të ditur se ishte në plan që të gjithë deputetët e legjislaturës së fundit të…

Lexo më shumë
Lajme 

Partitë politike presin afatin e fundit për certifikim në zgjedhje

Ende nuk dihet se sa do të jetë numri i subjekteve politike dhe kandidatëve që do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit. Zyrtarë të KQZ-së thonë se deri më tani asnjë nga subjektet politik nuk ka aplikuar me listat zgjedhore, ndonëse faza e aplikimit të tyre është duke vazhduar në KQZ dhe do të përmbyllet me 6 shtator. Kanë mbetur edhe tre ditë afat kur subjektet politike duhet të aplikojnë për t’u certifikuar për pjesëmarrje në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir…

Lexo më shumë
show bizi 

Flaka Krelani: Me zjerm kanë thonë mos luj

Flaka Krelani me imazhet që publikon arrin që gjithmonë të tërheq vëmendjen e mediave, ajo sapo ndau foton e radhës në llogarinë e saj në Instagram, shkruan lajmi.net. Këngëtarja duket si ‘Flakë’ në postimin e bërë por ajo çfarë tërhoqi më së shumti vëmendjen këtë herë është shkrimi që i bashkëngjiti imazhit, “Me Zjerm e Ujë kan thone mos luj” kishte shkruar këngëtarja. Ndërsa, në muzikë artistja nuk është aq aktive si në rrjete sociale kënga e fundit e saj titullohet ‘Slay’ një projekt ky që u publikua tre muaj…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kocijançiq: Bashkëpunim i ngushtë me Palmerin, dialogu udhëhiqet nga BE

Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijnaçiq thotë se BE pret bashkëpunim të ngushtë me të dërguarin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. Në deklaratën e saj për Tanjug, ajo theksoi rolin e SHBA në dialogun Beograd-Prishtinë, por gjithashtu theksoi se këto bisedime mbahen nën ombrellën e BE-së. “SHBA ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në punën tonë në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht kur bëhet fjalë për sukses në dialogun e ndërmjetësuar nga BE midis Beogradit dhe Prishtinës. BE dhe SHBA ndajnë një interes të fortë të përbashkët për një Ballkan…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Mustafa thotë se letra e Kurtit s’kishte qëllim të mirë

Isa Mustafa, kryetar i LDK-së, ka thënë se letra e kryetarit të VV-së, Albin Kurti, në ditën e fundit të afatit për zyrtarizime të koalicioneve parazgjedhore, nuk ka pasur qëllim të mirë. Sipas tij, Kurti me propozimin që LDK-së t’i takonte prijësi i listës e VV-së përfaqësuesi i koalicionit dhe kush merr më shumë vota bëhej kryeministër, ka qenë nxitje për garë të brendshme. “Ne nuk futemi në zgjedhje me bërë garë të brendshme në mes të LDK dhe Vetëvendosjes. Si ide është jo funksionale, totalisht jo funksionale. Nuk mund…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

KQZ-ja vendos që OSBE-ja të ketë rol këshillëdhënës për zgjedhjet e 6 tetorit

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) do ta asistojë Komisionin Qendror të Zgjedhor në zgjedhjet e parakohshme që do të mbahen më 6 tetor. Përveç rolit të OSBE-së, anëtarët e KQZ-së u pajtuan që të martën të nënshkruajnë marrëveshjen me Komisionin Vëzhgues të BE-së. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se OSBE-ja do të ketë rolin e njëjtë sikurse edhe në zgjedhjet e kaluara. Ndërsa, kryetari i Këshillit për Buxhet dhe Financa, Ilir Gashi, bëri të ditur se këtë vit, do të jenë 895 qendra votimi, 4…

Lexo më shumë
show bizi 

Fatlumja, tepër provokative në fotot dhe klipin e ri

Këngëtarja Fatlume Popovci me anë të një video të shkurt ka paralajmëruar një këngë të re. Kënga duket se është bërë diku në bjeshkët ku buron Drini i Bardhë derisa këngëtarja pritet që ta lansojë këngën e saj gjatë ditës së nesërme. Ndryshe, Popovci ka postuar edhe disa foto tepër të nxehta, disa prej të cilave janë realizuar gjatë këtij klipi. Ndryshe, kënga e saj “S’ta fal” që këngëtarja e lansoi para një muaji ka arritur që të jetë një hit dhe ka afër 1 milionë klikime.

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Plas tallja ne rrjete sociale me ‘aderimet’ e AAK-se

Talljet ne rrjete sociale me aderimet e artisteve ne partin e Ramush Haradinaj nuk ndalen… I pari qe u antaresua ishte ishte aktori i njohur kosovar, Jeton Zogjani i cili zgjodhi partinë e Ramush Haradinajt për t’iu bashkuar. “Prej sot AAK-së i është bashkuar njëri prej aktorëve më popullor të skenës, Jeton Zogiani. Kënaqësi t’i uroja mirëseardhje në familjen tonë politike! Një zë që e rritë fuqinë tonë për 100% Kosova”, ishin fjalët e Haradinajt për aderimin e Zogjanit.Duke vazhduar më pas dhe me tre anëtarësime të tjera po në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

E quante te dijshem,guximtar e te pakorruptuar , sot e quan te rrezikshem per Kosoven

Në maj të vitit 2017, Dardan Molliqaj fliste vetëm fjalë të mëdha për Albin Kurtin. Për njeriun që ai e cilësonte se ka personalitet që ngërthen dije, guxim e vendosmëri. Madje, për Albin Kurtin, Dardan Molliqaj thoshte se është njeri i pakorruptueshëm e prijës i ndryshimit në Kosovë. Të gjitha këto fjalë, ish-sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje i kishte bërë para zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit, në të cilat Albin Kurti përfaqësonte VV-në si kandidat për kryeministër por dy vite me vone Kurti eshte i rrezikshem per Kosoven sipas Dardan…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial