Porosia e babait për të birin që preku të gjithë

Ju sjellim më poshtë një letër prekëse të cilën e ka shkruar babai për të birin e tij kur të rritet… Biri im i shtrenjtë, Kur të vjen dita e të më shohësh si plak .. shpresoj të bësh durim në mua dhe të më kuptosh, transmeton Gazeta NewBorn. Nëse i bëj pis rrobat e mia gjatë të ngrënit ushqim .. nëse nuk mundem të vishem vet .. rikujtoi ato orë që i kalova me ty për t’i mësuar këto gjëra .. Nëse kur të flas i përsëris të njëjtat…

Read More

Lajme të këqija nga moti, ja si do të jenë 10 ditët e fundit të Korrikut

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira të shpeshta dhe rrebeshe të here pas hershme shiu do ketë në zonat malore, kryesisht Veriu dhe Juglindje por më pak zonat Qendrore (më e riskuar shtrirja Tiranë – Elbasan, transmeton Gazeta NewBorn. Në ditë të veçanta të këtij 10-ditori, shirat do përfshijnë thuajse të gjithë Shqipërinë. TABLOJA termike për 10-ditët e mbetura të korrikut, paraqet pergjithesisht temperatura 3°C mbi maksimumet tipike të korrikut, veçojmë fundjavën…

Read More

E dhimbshme, vjen nga Gjermania, kosovari A.G. vdes në dasmë

Mbrëmja e kaluar ka qenë fatale për një kosovar nga fshati Kishnicë, me banim në Gjermani, transmeton Gazeta NewBorn. A.G ishte i ftuar në një dasëm në një nga hotelet e njohura të Prishtinës. Kur atmosfera po rritej në dasëm, personi në fjalë u gjet në vështirësi pasi që pësoi sulm në zemër. Pavarësisht transportit të shpejt në një nga spitalet private në afërsi të hotelit, A.G nuk arriti të mbijetoi sulmin duke ndërruar jetë. Siç e thotë tradita, i gjalli me të gjallin, i vdekuri me të vdekurin, dasma…

Read More

Ndërron jetë i riu nga Suhareka, pas aksidentit…

Një i ri me iniciale M.Z, nga Grejkoci i Suharekës, dyshohet të ketë vdekur në një aksident në Slloveni, transmeton Gazeta NewBorn. Lajmin e ka dhënë një anëtar i faqes “Marakli t’kerreve” në Facebook, ku edhe i kanë bashkëngjitur fotografinë e të ndjerit. Koha.net ka provuar të kontaktojë me Policinë e Kosovës, Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Ambasadën në Slloveni për të marrë informacione rreth rastit, por asnjë nuk kanë qenë të qasshëm. Në ndërkohë, lajmin e ka publikuar edhe faqja në Facebook ‘Suhareka Sot’

Read More

Kjo është kërkesa e Pacollit në Serbi

Ftesa për pjesëmarrje në një konferencë në Novi Pazar që iu bë dje zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka alarmuar autoritetet serbe, transmeton Gazeta NewBorn. Ftesa për pjesëmarrje në një konferencë në Novi Pazar që iu bë dje zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka alarmuar autoritetet serbe. I ftuar nga udhëheqësi i boshnjakëve të Serbisë, Sulejman Uglanin, Pacolli ka bërë kërkesë për leje në autoritetet serbe, megjithatë zyrtarisht nuk ka marrë përgjigje. Mirëpo, bazuar në marrëveshjen e Brukselit për Lëvizje të Lirë, nëse përgjigjja për vizita…

Read More

Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike marrin pjesë në vizitën studentore të realizuar në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në “Anhalt University of Applied Sciences” (Hochschule Anhalt)

Studentët nga departamentet e njësive të ndryshme të Fakultetit të Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike (FIEK që tani e tutje), përkatësisht, elektroenergjetikë, automatikë dhe robotikë e kompjuterizuar, dhe elektronikë, kanë realizuar vizitë në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në “Anhalt University” (Hochschule Anhalt, Anhalt University of Applied Sciences), në Gjermani. Ndër organizatorët e kësaj vizite, studentja Florentina Maxhuni, me përkushtimin e saj për sfida të reja kundrejt gjithë atyre pengesave që të rinjtë nga Kosova i hasin, ka arritur të realizoj diçka e cila shkon në të mirën e studentëve Kosovar.…

Read More

Babai i saj po vdiste, nusja bën gjestin prekës para dasmës

Kjo video tregon se sa kurajo kanë njerëzit që kalojnë nëpër vështirësi në jetë, transmeton Gazeta NewBorn. Një grua incizoi një vallëzim martese me babin e saj, pasi ai nuk do të ishte gjallë për ditën e saj të madhe. Babi i saj ishte diagnostikuar me një formë agresive të kancerit të prostatës, kështu që ajo e incizoi vallëzimin me të, që ta kishte atë kur ai më nuk do të ishte gjallë. Videoja prekëse ka marrë më shumë se 1 milion shikime në Facebook. KLIKO KETU

Read More

Frikësohesh nga vdekja ? Lexo këtë poezi

Vdekja nuk është asgjë. Thjesht kam kaluar në anën tjetër: është sikur të jem fshehur në dhomën përbri. Unë jam gjithmonë unë dhe ti je gjithmonë ti. Ajo që ishim më parë përnjëri-tjetrin, jemi ende. Thirrmë me emrin që më ke thirrur gjithmonë, që e ke të njohur; folmë me të njëjtën dashuri që më ke folur gjithmonë. Mos ndrysho tonin e zërit, mos merr pamje solemne apo të trishtë. Vazhdo të qeshësh me atë që na bënte të qeshnim, me ato gjëra të vogla që aq shumë na pëlqenin…

Read More

Veseli pasi bisedon me Fajon: Nëse ndodh kjo, këtë vit hiqen vizat

Veseli pasi bisedon me Fajon: Nëse ndodh kjo, këtë vit hiqen vizat. Kryeparlamentari Kadri Veseli ka zhvilluar një bisedë telefonike me Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon. Në një deklaratë të publikuar në faqen e tij në Facebook thekson se me eurodeputeten Fajon kanë diskutuar për hapat e mëtutjeshëm deri në vendimin final për heqjen e vizave. “Në një bisedë telefonike, falënderova eurodeputeten Tanja Fajon për mbështetjen e vazhdueshme në procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Me Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Europian folëm për…

Read More

Rekord i ri në sistemin tonë diellor, Zbulohen 12 satelitë të rinj të Jupiterit, që sëbashku me ata të konstatuar deri më sot, janë në total 79

Njëri prej tyre ka ngjallur çudinë tek shkencëtarët, pasi është shumë i vogël, me diametër rreth 1 km dhe ka një orbitë të kundërt me gjithë të tjerët. Po ashtu ky satelit i vogël rrezikon shpesh të shkaktojë përplasje. Këtë hënë të vogël, që është si një lloj rosaku i shëmtuar, shkencëtarët e kamë pagëzuar me emrin Valetudo, si hyjnia romake e mirëqenies, stërmbesë e Zeusit. Hënat e reja të Jupiterit janë zbuluar nga planetologët e Institutit amerikan të shkencave Carnegie, në bashkëpunim edhe me universitetet e Arizonës dhe të…

Read More