Kuriozitete 

E Jashtëzakonshme, NASA zbulon yllin që përpin planetet

Një yll i ri përpin çdo planet që lind në afërsi të tij. Katastrofa kozmike ndodh aktualisht 450 vjet dritë larg nesh. Prej disa dhjetëvjeçarësh shkëlqimi i paqëndruueshëm që lëshonte ky yll ka ngjallur kuriozitetin e shkencëtarëve dhe së fundmi me anë të teleskopit me rreze X Chandra të NASA-s është zgjidhur misteri. Grupi i kërkuesve kryesohej nga Universitetit Mit në bashkëpunim me Instituin Kavli për Astrofizikën dhe studimet. Koordinatori Hans Moritz Guenther thotë se gjatë studimit arritën të vrojtonin se dy nga planetet që po krijoheshin përreth yllit, u…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

VIDEO/ Lejlekët ngrenë foletë e tyre në Gjirokastër

Zogjtë e lejlekëve rrahin krahët në një fole mbi një shtyllë të tensionit të lartë në Luginën e Drinos në Gjirokastër. Për herë të parë këto 30 vitet e fundit prindërit që shtegtojnë nga Afrika, ia kanë dalë të çelin dhe rrisin katër zogj duke sfiduar motin e lagësht dhe me stuhi të verës jo të zakontë të këtij viti. ‘Në gjithë Shqipërinë foleizimi i lejlekut ka qenë me sukses këtë vit’, i tha Zërit të Amerikës biologu Taulant Bino. ‘Ndoshta edhe ngaqë këtë vit lejlekët i ngritën foletë në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Haradinaj e quan të dhimbshme marrëveshjen përfundimtare me Serbinë

Kryeministri, Ramush Haradinaj pas mbledhjes së Qeverisë ka folur për kompromiset e dhimbshme me Serbinë që po përfliten të ndodhin në fazën e fundit të dialogut. Haradinaj ka thënë se kompromisi i dhimbshëm është njohja reciproke për shkak të asaj që ka bërë Serbia në Kosovë, raporton lajmi.net. Sipas tij kjo nuk nënkupton falje ligjore për krimet e Serbisë, por është e rëndë për popullin e Kosovës të kalojë në një gjendje të njohjes reciproke me Serbinë. Më pas kryeministri ka folur edhe për rishikimin e demarkacionit me Malin e…

Lexo më shumë
Lajme Rajon Vend 

Vuçiq: Prishtina nuk do ta themelojë Asociacionin, qëllimi është ta marrin veriun e Mitrovicës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot se qëllimi i vetëm i Prishtinës është të marrë veriun e Mitrovicës. Vuçiq ka theksuar se Prishtina nuk është e interesuar të formojë Asociacionin e Komunave serbe edhe pse është e qartë se afati i fundit është më 4 gusht, transmeton lajmi.net. “BE ka thënë se marrëveshja duhet realizuar, afati përfundon më 4 gusht mirëpo asgjë nuk po ndodhë. Ju kujtohet që ju kam thënë se nuk do ketë asgjë nga kjo”, ka thënë presidenti serb për gazetarët. Tutje, Vuçiq ka thënë…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Përplasja e Asteroidit që la gjurmë në Tokë (video)

Në sistemin tonë diellor, ka një numër të konsiderueshëm të asteroidëve, të cilët shtrihet kryesisht në mes të Marsit dhe Jupiterit, megjithatë egzistojnë asteroide edhe në afërsi të Tokës. Atmosfera e Tokës bombardohet vazhdimisht nga këta trupa të vegjël qiellor. Sapo fërkohen me ajrin ata digjen, por në rastin më të keq, ata mund të shkaktojnë edhe dëme në Tokë. Krateri që ndodhet në Arizona, është formacion nga një përplasje kozmike, që u formua rreth 50,000 vite më parë. Objekti që krijoi këtë krater, ishtë një Asteroid me madhësi 50…

Lexo më shumë
Lajme 

Ministrja austriake: Marrëveshja Kosovë-Serbi i hapë rrugë integrimit të dy vendeve në BE

Ministrja austriake për Europë, Integrime dhe Punë të Jashtme, Karin Kneissl, duke folur për marrdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, ka thënë se është jetike që këto dy vende të arrijnë një marrëveshje për hapjen e përspektivës evropiane të tyre. Sipas saj, është në dorën e të dy vendeve, si dhe diplomatëve të Bashkimit Evropian, që të punohet në drejtim të një marrëveshjeje afatgjatë, dhe të barabartë për të dyja palët, transmeton lajmi.net “Nuk ka asnjë arsye pse Beogradi dhe Prishtina mos ta kthejnë një faqe të re në marrëdhëniet e…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Ushtria izraelite vret adoleshentet palestinez

Zyrtarët palestinezë shëndetësorë thanë se një adoleshent është vrarë në përleshjet me ushtrinë izraelite në Bregun Perëndimor. Pesëmbëdhjetëvjeçari u qëllua në gjoks nga zjarri izraelit, gjatë përleshjeve në një kamp refugjatësh në Betlehem, njoftoi të hënën Ministria e Shëndetësisë. Ushtria izraelite tha se forcat e saj kanë hyrë në kamp dhe kanë arrestuar dy të dyshuar, ndërsa palestinezët “kanë hedhur gurë dhe granata në drejtim të ushtarëve”. Ushtarët janë përgjigjur me zjarr, thuhet në deklaratë. Palestinezët në Gaza, për muaj me radhë, kanë organizuar protesta kundër bllokadës izraelite të territorit…

Lexo më shumë
Religjion 

Huaja (borxhi) që të çon në Xhennet

Përpjekjet që njerëzit të inkurajohen për sa më shumë ibadete zakonisht janë fokusuar në disa veprime konkrete – dhe atë me të drejtë – si namazi, agjërimi, Kurani e të ngjashme. Mirëpo, ekzistojnë edhe dyer të tjera që mbeten të pa hapura, dhe shumë herë, kjo ndodh për shkak të pavetëdijes tonë. Një mënyrë e tillë është edhe ofrimi i borxhit pa interes (kamatë). Ebu Derda (r.a.) ka thënë: “Më shumë preferoj t’i jap dy dinarë borxh të cilët do të mi kthejnë, dhe pastaj përsëri t’i jap borxh, sesa…

Lexo më shumë
show bizi 

Modeles ruse as Kim Kardashian nuk ia kalon për gjoks dhe të pasme

Modelja ruse, Anastasia Kvitko krahasohet nga të gjithë me seks simbolin Kim Kardashian, për format e saj fizike. Megjithatë ajo kësaj radhe e dëshmon se për linja trupore bombastike nuk mund të ia kalojë askush. E ndjekur nga mbi 8 milionë ndjekës në Instagram ajo nuk heziton të ndajë imazhe dhe video nga më të ndryshmet, e shpesh edhe poza provokuese. Në dy imazhet e fundit, Kvitko thjesht ju lë pa fjalë gjersa kthen të pasmet e mëdha kah publiku dhe duket mëse në formë. Me këtë fizik të mrekullueshëm…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial