Thaçi: Marrëveshja përfundimtare Kosovë-Serbi do të jetë në mes të dy vendeve të pavarura

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka deklaruar se procesi i dialogut me Serbinë do të përmbyllet me njohjen e Kosovës. “Marrëveshja përfundimtare në mes të Kosovës dhe Serbisë do të jetë në mes të dy vendeve të pavarura”. “Normalizimi i marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë do të bëhet përmes njohjes formale dhe reciproke në mes të dy shteteve të pavarura dhe sovrane, që do t’i hap rrugë Kosovës për anëtarësim në të gjitha organizatat ndërkombëtare duke përfshirë edhe OKB-në”. Thaçi theksoi se rolin përfundimtar në këtë proces do…

Read More

Detyrat e Kosovës para vendimit final për liberalizimin e vizave

Përfaqësuesit e institucioneve të sundimit të ligjit në Kosovë, theksojnë se pavarësisht marrjes së rekomandimit pozitiv nga Komisioni Evropian, për liberalizimin e vizave, institucionet përgjegjëse, do të vazhdojnë përkushtimin e tyre në forcimin e sundimit të ligjit, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Rekomandimi pozitiv, nuk nënkupton edhe përmbylljen e gjithë procesit të liberalizimit të vizave, ngase deri te vendimi final, procedurat kërkojnë miratimin e këtij rekomandimi edhe nga dy instanca të BE-së, Parlamenti dhe Këshilli i Ministrave. Ministri i Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, Abelard Tahiri, tha për…

Read More

Nëse s’ka vija të kuqe me Serbinë, pse duhet të ketë me Shqipërinë?

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në inaugurimin e pikës kufitare me Shqipërinë, në Morinë, së bashku me homologen e tij nga Shqipëria, Senida Mesi, si dhe dy shefat e misioneve të Bashkimit Evropian ne Shqipëri dhe Kosovës. Në fjalimin e tij me rastin e hapjes së kësaj pike, Hoxhaj tha se nëse në këtë fazë të fundit të dialogut me Serbinë, e cila duhet t’i shërbejë stabilitetit dhe sigurisë në rajon, dikush në Beograd dhe Bruksel mendon se sa i takon normalizimit në raport me Serbinë…

Read More

Qeveria do t’i kompensojë komunat për dëmet e shkaktuara nga breshri

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar vendimin për kompensim të menjëhershëm të dëmeve të shkaktuara këtë vit nga breshëri nëpër komunat e Kosovës. Po ashtu, vendimi ka autorizuar Ministrinë e Financave që të fillojë procedurat për krijimin e fondit të veçantë për kompensimin e dëmeve eventuale në sektorin e bujqësisë gjatë vitit 2019. Në kuadër të përgatitjeve për themelimin e këtij fondi, Qeveria gjithashtu ka vendosur që të krijojë një grup punues për themelimin e sistemit të sigurimit të prodhimeve bujqësore. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përveç që ka thënë…

Read More

Ky është parashikimi i motit për ditët në vijim

Meteorologët parashikojnë se në vendin tonë deri në fundjavë do mbajë mot jostabil, kryesisht me vransira dhe shtrëngata me shi. Pas rënies së temperaturave, nga dita e enjte do të shënojnë rritje graduale rreth vlerave mesatare. Minimalet do të luhaten nga 13C deri në 16C, e maksimalet nga 23C deri në 26C. Do të fryejë erë mesatare nga veru-verilindja 2-7m/s. Shtypja atmosferike gradualisht do të rritet rreth vlerave normale.

Read More

Familjarët rrëfejnë për aksidentin në Gllarevë ku vdiqën motra, vëllai dhe dhëndri

Selvije Berisha, 58 vjeçare, nga fshati Kryshec i Pejës, javëve të fundit përballoi dy infarkte dhe një operacion në zemër që i zgjati 13 orë. Për tri javë kishte qëndruar e shtrirë në QKUK derisa ishte shëruar plotësisht, mjekët e lëshuan dje nga spitali. Sëmundjes në zemër i shpëtoi, por jo aksidentit të rëndë që ndodhi dje në Gllarevë. Rrugës për në shtëpi vetura në të cilën ndodhej ajo bashkë me të vëllain Malushin dhe bashkëshortin Jakupin, u aksidentua rëndë me një autobus dhe i la të vdekur që të…

Read More

Përgatituni për eklipsin hënor më të gjatë të shekullit, ja kur do të ndodh dhe sa do të zgjasë

Fundjavën e fundit të këtij muaji, mes të premtes dhe të shtunës së 27 dhe 28 korrikut të gjithë të apasionuarit pas ngjarjeve qiellore do të kenë mundësi të shohin eklipsin më të madh të Hënës të shekullit të XXI. Eklipsi hënor do të shihet në pjesën më të madhe të Europës, Azisë, Australisë, Afrikës dhe një pjesë të Amerikës Jugore. Ndërsa në vendin tone klubi i astronomis A.O.K. ju mundeson ta shihni Eklipsin e Plotë te Hënës me teleskopë në qendër të Prishtinës! Amerika Veriore dhe ajo Qendrore nuk…

Read More

HISTORI/ Seksi me të është i mrekullueshëm, por ai …

Unë jam 23-vjeçe dhe kam bërë seks me një djalë 29 vjeç. Por ai nuk po i përgjigjej thirrjeve të mia. Pas 8 muajsh më telefon përsëri. Më kërkoj të takoheshim dhe unë e zbulova se ai kishte të dashur shtatzënë. E dashura psikologe: Unë bëja seks të shkëlqyeshëm me një djalë që e takova në një bar. Por pasi kaluan 8 muaj, unë desha përsëri, por ai tani e ka të dashurën shtatzënë. Ai është 29 vjeç dhe dukej sikur një djalë i madh. Kam pasur shpresë se do…

Read More

FOTO/ Prezantuesen seksi të motit e lë i dashuri, arsyeja do t’ju shokojë…!

Një adhurues video-lojërash dhe yll i YouTube, braktisi femrën e njohur si “prezantuesja më seksi e motit në botë”, që të kishte më shumë kohë për të luajtur “Call of Duty”. Ylli i YouTube, Douglas FaZe Censor Martin, e zbuloi këtë në një video të re, duke thënë se e braktisi të dashurën e tij Yanet Garcia, në mënyrë që të mund t’i kushtonte më shumë vëmendje video-lojës. Garcia i konfirmoi lajmit të premten, duke thënë se “i është thyer zemra”. Martin, 23 vjeç, filmoi një video 10-minutëshe për të…

Read More

E Jashtëzakonshme, NASA zbulon yllin që përpin planetet

Një yll i ri përpin çdo planet që lind në afërsi të tij. Katastrofa kozmike ndodh aktualisht 450 vjet dritë larg nesh. Prej disa dhjetëvjeçarësh shkëlqimi i paqëndruueshëm që lëshonte ky yll ka ngjallur kuriozitetin e shkencëtarëve dhe së fundmi me anë të teleskopit me rreze X Chandra të NASA-s është zgjidhur misteri. Grupi i kërkuesve kryesohej nga Universitetit Mit në bashkëpunim me Instituin Kavli për Astrofizikën dhe studimet. Koordinatori Hans Moritz Guenther thotë se gjatë studimit arritën të vrojtonin se dy nga planetet që po krijoheshin përreth yllit, u…

Read More