Lajme 

‘Ashtu ju pafsha…’ Valbona Selimllari debat me komentuesit për Greqinë

Tragjedia që ndodhi në kryeqytetin grek ka ngritur një sërë debatesh mes njerëzve në rrjetet sociale. Mes flakëve që pushtuan Athinën mbetën të vdekur e të plagosur. Mes viktimave kishte shumë gra, fëmijë, burra e të moshuar etj. Një pjesë e mirë e populllit shqiptar u sensibilizua për këtë ngjarje,e ku mes tyre dhe ish Miss-i Valbona Selimllari. Në postimin e saj u hodhën komentuesit duke shfryrë urrejtje dhe duke shprehur një gëzim i shfrenuar për ngjarjen tronditëse. Vetë Valbona nuk ka nguruar t’u kundërpërgjigjet. “Vdekja nuk i urohet askujt.…

Lexo më shumë
Lajme 

Veseli: Lamtumirë Adem Demaçi, heroi i Kosovës, frymëzimi dhe krenaria jonë

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka shprehur dhimbjen e tij, pas lajmit për ndarjen nga jeta të veprimtarit Adem Demaçi. Me një postim në llogarinë e tij në Facebook, Veseli ka ngushëlluar gjithë Kosovën. “Jo vetëm Kosova, por mbarë kombi shqiptar është i tronditur sot nga humbja e një ndër bijve më të shquar. Me kurajën, sakrificën dhe atdhedashurinë e tij të jashtëzakonshme, ai u bë simbol i rezistencës dhe përpjekjeve të shqiptarëve për liri e barazi në trojet e veta”. “Lamtumirë Adem Demaçi, heroi i Kosovës, frymëzimi dhe krenaria jonë”, ka…

Lexo më shumë
extreme 

Disa fakte interesante për të pasmet

Ja disa fakte interesante për të pasmet: Quhet pigofili, fiksimi i meshkujve për të pasmet që ndonjëherë kthehet edhe në patologjik. T’i tregosh të pasmet nudo dikujt është një lloj tallje që përdorej që në Romën e lashtë. Të pasmet më perfekte janë ato të Venera Callipigia, një skulpturë romake që ndodhet në Muzeun Arkeologjik të Napolit. Janë muskujt me shtrirjen më të gjatë në trupin e njeriut. Termi “twerking”, dridhje të pasmesh ka hyrë edhe në “Oxford Dictionary Online”. “Ke një alamet b****”, është komplimenti më i pëlqyer nga…

Lexo më shumë
Lajme 

Çfarë thoshte Adem Demaçi në paraqitjen e parë publike pas lirimit nga burgu

Paraqitja e parë publike e Adem Demaçit ishte bërë në kryeqytetin slloven, Lublanë, në vitin 1990. Ai ishte ftuar që të merrte pjesë në një organizim të Shoqatës Shqiptare “Migjeni” në Lublanë. Kjo paraqitje e Demaçit kishte ardhur pas lirimit të tij nga burgu në Ish-Jugosllavi dhe pas shpërbërjes së kësaj federate, raporton Insajderi. “Populli ynë është me të vërtetë një popull heroik, një popull i guximshëm, një popull i papërkulur, një popull i paepur. Këtë nuk e themi sepse jemi romantik, sepse duam ta mashtrojmë vetëveten, por sepse faktet…

Lexo më shumë
Fun 

E kritikuan shumë, Linda i jep fund, kjo video po bën xhiro në internet

Linda Morina vazhdon të jetë ndër personat më të përfolur në botën e showbizit. Ajo është shumë aktive në rrjetet sociale, ku bën postime nga më të ndryshmet, shkruan ORAinfo. Postimet e saj vazhdojnë të jenë të komentuara nga ndjekësit e saj, disa me komente pozitive e të shumta edhe negative. Pavarësisht kësaj, Linda vazhdon me postimet e saj. Sot ajo ka publikuar një video ku tregon se ka dalur në shi për të thënë shahadetin. KLIKO KETU

Lexo më shumë
Sporte 

Shaqirin e “rrahin” në stërvitjen e parë te Liverpooli

Futbollisti kosovar Xherdan Shaqiri është transferuar te klubi i Liverpool dhe ditën e djeshme ka realizuar stërvitjen e parë me këtë ekip. Por një ngjarje e veçantë për ne dhe e zakonshme për klubin e Livepool ka ndodhur gjatë stërvitjes. Ashtu siç e ka zakoni për pritjen e lojtarëve të rinj, 26 vjeçari pranoi disa shuplaka nga shokët e tij të skuadrës. Video gazmore është shpërndarë nga vetë klubi i Liverpool në faqen e tyre zyrtare në Twitter. Shaqiri u ble nga Stoke City për 13.5 milionë funte vetëm disa…

Lexo më shumë
Shkence 

A e keni ditur se cili është ylli më i madh?!

Dielli mund të duket të jetë ylli më i madh në qiell, por kjo është vetëm për shkak se është më afër me Tokën. Në shkallën astronomike, është me të vërtetë mesatar- rreth gjysma e yjeve të njohura janë më të mëdhenj; gjysma janë më të vogla. Ylli më i madh i njohur në univers është UY Scuti, një supergjigant me një rreze rreth 1.700 herë më të madhe se dielli. Në vitin 1860, astronomët gjermanë në Observatorin e Bonit regjistruan së pari UY Scuti, duke e quajtur atë BD-12…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Si ta përdorni telefonin tuaj që të shikoni Marsin në pikën më të afërt të Tokës që nga viti 2003?!

Epo, kjo është ajo. Erdhi koha kur orbita e Tokës do të na afrojë më shumë me Marsin se sa kemi qenë që 15 vjet! Kjo është një ngjarje mbarëbotërore, megjithëse njerëzit që e shohin Marsin nga lartësi të ulëta dhe nga Hemisfera Jugore do ta shohin Planetin e Kuq shumë më qartë se njerëzit në zonat e mesme. Ndërsa dylbitë do t’ju tregojë Marsin si një pikë e vogël e kuqe e ndritshme, madje edhe një teleskop i vogël mund të zbulojë tiparet sipërfaqësore dhe kapelet polare kur është…

Lexo më shumë
Lajme 

Vdes Adem Demaçi, simbol i rezistencës kombëtare

Veprimtari i njohur, Adem Demaçi, ka ndërruar jetë gjatë ditës së sotme. Lajmin e bëri të ditur nënkryetari i kuvendit të Kosovë Xhavit Haliti, gjatë seancës ku ishte duke u dikutuar për dialogun me Serbinë. Biografi e shkurtër e Adem Demaçit Sipas kujtimeve të nënës së tij kreshnike, Nazife Lahu’Demaçi, Adem Demaç u lind diku në gusht’shtator 1935, por zyrtarisht babai i tij Zeqiri e regjistroi më 26. 02. 1936. U rrit në rrethana tejet të varfëra, tipike për shqiptarët e asaj kohe. Pas okupimit italian më 1941, për herë,…

Lexo më shumë
Bota Lajme 

Katastrofa po ndodh tani në Greqi, pas zjarrit e merr uji

Pas zjarrit katastrofal, sot paradite pjesa veriore e Athinës është goditur nga moti i rëndë. Janë shkaktuar vërshime të mëdha ku nën ujë kanë ngecur qindra automjete ndërsa vozitësit vazhdimisht kërkojnë ndihmë. Me urdhër të policisë, për trafik janë mbyllur disa rrugë të vërshuar. Ndërsa në zjarrin që e kaploi rrethinën e kryeqyteti grek Athinën, deri më tani jetën e humbën mbi 80 persona dhe mbi 180 janë lënduar, ndërsa ende nuk dihet numri i të zhdukurve. Autoritetet lokale druajnë se numri i viktimave mund të rritet në 100. Pas…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial