Lajme 

Kështu e ruajtën sot Gazivodën, ushtarët amerikanë

Ushtarët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të shtunën zunë pozicione gjithandej rrugës që nga Zubin Potoku të shpie në fshatin Gazivodë.Pikërisht andej është shtrirja e gjerë e liqenit më të madh të Kosovës, të cilin pjesëtarëve amerikan të KFOR-it, iu dha detyra ta vëzhgojnë në mënyrë strikte.Kjo ruajtje e liqenit të Ujmanit siç njihet Gazivoda erdhi pas paralajmërimeve se serbët atje do të krijojnë tensione dhe njëanshëm do të shpallin autonomi. Që situata të mos eskalojë, trupat amerikane qysh herët në mëngjes u vendos në hyrje të hidrocentralit së…

Lexo më shumë
Lajme 

Shqiptarët e veriut të Mitrovicës, rrëfejnë si kaluan sot ditën, me shtimin e masave të sigurisë nga KFOR

Kolonat e automjeteve të KFOR-i dhe të njësiteve speciale të Policisë së Kosovës në drejtim të Mitrovicës i panë me shqetësim.Shqiptarëve të të dy anëve të Ibrit shqetësimin ua shtuan edhe lajmet se mund të ketë incidente gjatë këtij vikendi.Qytetarët që jetojnë pjesën veriore të Mitrovicës, nuk po ndihen rehat në shtëpitë e tyre. Ata rrëfejnë se si e përjetuan shtimin e masave të sigurisë në këtë pjesë, dhe deklarimet e presidentit Thaçi

Lexo më shumë
Lajme 

Faktet që dëshmojnë se Sali Berisha i kishte furnizuar me naftë serbët në luftën e Kosovës dhe i kishte furnizuar me armë

Ish-kryeministri Sali Berisha është akuzuar në Facebook nga një ndjekëse e tij se u ka shit armë serbeve gjatë luftës së Kosovës. Si rrallë herë ish-kryeministri ka gjetur kohë dhe i ka kthyer përgjigje po në Facebook. REPLIKAT Komentuese: Doktor, mjaft më se le namin. Të këshilloj që ta shijosh pleqërinë në qetësi. Je shumë qesharak për zotin! Se ti çfarë ke bërë më ndryshe në tërë ato vite në pushtet? Ti dhe ne kosovarët në njërën ane na ke “strehuar” në Shqipëri në luftë, ndërsa në anën tjetër ke…

Lexo më shumë
Lajme 

Mërgimtarët ankohen për pritjet e gjata nëpër pika kufitare

Gjatë ditës së sotme kolona të gjata, diku tri kilometra janë krijuar në pikën kufitare me Serbinë, në Merdare. Pritjet e bashkatdhetarëve për të dalë nga Kosova vazhdojnë të jenë 8 deri në 10 orë, ndërsa për të hyrë në Kosovë pritjet janë prej 3 orë e gjysmë. Udhëtarët, të moshave të ndryshme ishin të lodhur dhe të mllefosur me pritjet e gjatë, të cilët mendojnë se këto pritje nuk janë normale dhe sipas tyre në asnjë shtet tjetër nuk ndodhë kështu. Përparim Pajazitaj, i cili udhëtonte me familje për…

Lexo më shumë
Shkence 

Për më pak se një javë NASA lëshon anijën kozmike e cila do të prek diellin

Në vetëm një javë, NASA do të nisë një anije kozmike për të prekur diellin për herë të parë. NASA është vetëm një javë larg nisjes së misionit të saj të ardhshëm shkencor, një anije kozmike e quajtur Parker Solar Probe që përfundimisht do të “prekë diellin”. Nëse gjithçka shkon sipas planit, kjo sondë do të niset në bordin e një raketë të quajtur United Launch Alliance Delta IV, në mëngjesin e hershëm të 11 gushtit nga Stacioni i Forcave Ajrore Cape Canaveral në Florida. Dritarja e hapjes prej 45…

Lexo më shumë
show bizi 

Zëri i tij i veçant çdo ditë e më shumë po pëlqehet (video)

Këngëtari i ri nga Drenica, Ismet Balaj vjen me tjetër këngë të re Është i ri në karrierë, zëri i tij i veçant çdo ditë e më shumë po pëlqehet nga njerëzit të cilët e mbështesin në masë të madhe. Këngëtari nga Skenderaj, Ismet Balaj, sapo ka lansuar një tjetër projekt të ri muzikor, shkruan Drenicapress. Kënga është punuar në studion e Çekiç’it, ndërsa tekstin e këngës “A më ke harru” e ka shkruar vet Ismet Balaj. https://web.facebook.com/487965881647910/videos/487983154979516/?t=0

Lexo më shumë
Lajme 

Xhavit Haliti fuqishëm kundër idesë së Hashim Thaçit: Shkëmbimi i territorëve, fatal!

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti në një prononcim për “Gazeta Blic”, ka folur për arritjen e marrëveshjes me shtetin e Serbisë dhe për ‘kompromisin e dhimbshëm’ , ndarjen apo shkëmbimin e territoresh. Haliti ka thënë se kufijtë e Kosovës janë të garantuar duke përmendur GjND, Pakon e Ahtisarit, marrëveshjen e Kumanovës dhe kufijtë e Kosovës për të treguar se kufijtë janë të garantuar që nga viti 1974. “Për mendimin tim, vendimi i GjND-së, Pakoja e Ahtisarit, Marrëveshja e Kumanovës dhe kufijtë e Kosovës të cilët jemi mësuar…

Lexo më shumë
Lajme 

Në Malishevës gjendet një person i vrarë

Sot në ora 09:30 stacioni policor në Malishevë ka pranuar informacion se në fshatin Lladrovc në rrugë gjendet një veturë në të cilën dyshohet se është një person pa shenja jete. Menjëherë policia me të gjitha njësitë relevante ka shkuar në vendin e ngjarjes për të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme policore lidhur me rastin. Në vendin e ngjarjes kanë dalë edhe ekipi mjekësor të cilët kanë konstatuar vdekjen e viktimës S.B . 57 vjeçar kosovar/shqiptar. Nga hetimet fillestare dyshohet për vrasje. Hetimet e drejtorisë rajonale të policisë në…

Lexo më shumë
Shkence 

Një forcë misterioze e fuqishme është duke na i ngatrruar radiovalët tona që buron nga hapsira e thellë

Universi ynë është i mbushur me dritë të padukshme. Përtej spektrit të dukshëm, hapësira është një rrëmujë shumëngjyrëshe e sinjaleve të radios dhe mikrovalëve të zjarrtë nga “dielli” bërthamor, yje të kolapsit, kërcitje të fushave magnetike, ngrysje të reve të pluhurit dhe vrima të zeza. Pastaj, nuk ka dritë që askush nuk e kupton -, shkëndija të energjisë super të fortë që mbushin miliarda vite dritë duke kaluar nëpër univers me origjinë të panjohur, për arsye të panjohura. Në mëngjesin e 25 korrikut, një shpërthim i tillë i energjisë misterioze…

Lexo më shumë
Lajme 

Thaçi përgjigje Berishës: S’më duhen këshilla nga ata që strehuan Bin Ladenin e burgosën Adem Jasharin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka kthyer një përgjigje të ashpër ish’kryeministrit shqiptar Sali Berisha, i cili sot reagoi kundër ideve të Thaçit për bashkim të Luginës së Preshevës me Kosovën, shkëmbimit të territoreve apo ndarjes së Kosovës. Thaçi në përgjigjen e tij, e akuzon Berishën se ka strehuar Bin Ladenin, e edhe kishte burgosur Adem Jasharin dhe heronj të tjerë të luftës së UÇK’së. Në këtë përgjigje Thaçi ka thënë se nuk do të ketë ndarje të Kosovës e as shkëmbim të territoreve, por bashkim të Luginës së…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial