Londër, rindërtohet me teknologji 3D kulla e dragonjve

Tempullit kinez “Pagoda e madhe” në Kopshtet Keu në Londër të cilat janë pjesë e Trashëgimisë Kulturore Botërore UNESKO, i është rikthyer madhështia e dikurshme fal teknologjisë së printimit 3D. Tempulli është ndërtuar në vitin 1762 nga Ulliam Çambers, arkitekti i parë perëndimor që vizitoi Kinën. “Kulla filloi të ndërtohet në vitin 1761 dhe u […]

Fundi tragjik i 26 burrave në Greqi, u dogjën në banesë dorë për dore

Një dëshmi e rëndësishme hedh dritë mbi atë që ndodhi në të vërtetë në fushën ku u gjetën 26 njerëz të vdekur, trupat e të cilëve u identifikuan mëngjesin e sotëm nga vullnetarët e Kryqit të Kuq. Një pronar i shtëpive duke folur në zougla.gr tregon se ai dhe dy djemtë e tij teksa ishin […]

Laos, qindra të zhdukur pas çarjes së një dige hidrocentrali

Qindra persona rezultojnë të zhdukur pas çarjes së një dige në juglindje të Laosit, njoftoi sot media shtetërore e vendit. ”Diga e hidrocentralit ‘Xepian-Xe Nam Noy’ u ça të hënën në mbrëmje duke shkarkuar rreth pesë milionë metra kub ujë dhe duke marrë përpara qindra shtëpi në provincën e Attapeut”, njoftoi Lao News Agency. ”Qindra […]

Ajsbergu gjigant niset drejt fshatit nordik

Një ajsberg gjigant kërcënon seriozisht një fshat të vogël në Groenland. Njerëzit e zonës janë mësuar me të ftohtin ekstrem, dimrin e gjatë dhe arinjtë polare; ata dinë si ti shmangin rreziqet, por këtë verë, një mal i papritur akulli u shfaq përpara komunitetit të izoluar të peshkimit. 170 njerëzit që jetojnë në Innaarsuit nuk […]

Thaçi: Kuvendi e ka fjalën e fundit për dialogun

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka ripërsëritur kërkesën për t’u bashkuar i gjithë spektri politik e institucional për të ta përfunduar fazën e fundit të dialogut me Serbinë, e cila thotë se do rezultojë me njohje reciproke nga të dy vendet. Thaçi nuk është përgjigjur për zërat e fundit se shkëmbimi i territoreve do të […]

Vritet me armë zjarri gazetari i njohur

Një gazetar u vra sot në afërsi të Kankunit, në shtetin turistik të Quintana Roo (në lindje të Meksikës), njoftuan autoritetet lokale. ‘’Qeveria e shtetit të Quintana Roo shpreh keqardhje për vdekjen e gazetarit, Ruben Pat, drejtor i së përjavshmes ‘’ Playa News’’, i cili u vra sot në mëngjes me armë zjarri në lokalitetin […]

Nuk është anglishtja, kjo do të jetë gjuha më e folur në botë

Deri më tani dy gjuhët më të folura në botë janë ajo e kineze dhe angleze, por duket se vendi i këtyre të dyjave mund të zihet nga një tjetër. Sipas studimeve frëngjishtja do të zërë vendin e parë si gjuha më e folur në botë deri në vitin 2050 për shkak të rritjes së […]

1 153 154 155 156 157 167