Janjiq: Vuçiqi e Thaçi qe dy vjet po bisedojnë për ndarje

Analisti Dusha Janjiq ka deklaruar se nga fjalimet e kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq nuk mund të përfundohet se ndarja e Kosovës është e përjashtuar, transmeton Koha.net. “Se ajo (ndarja) nuk është e përjashtuar, flet fakti se ndarja përsëritet gjithnjë nga Ivica Daçiq (ministër i Punëve të Jashtme) si dhe prania në rendin e parë […]

Transferimet e parealizuara që do t’ia ndryshonin historinë Premierligës

Përpara se të fillonte kampionati i kaluar në Angli, pak kush mendonte se Mohamed Salah do të shpallej futbollisti më i mirë dhe se as Alvaro Morata dhe as Alexandre Lacazette nuk do të ishin mes golashënuesve më të mirë. Pra, ajo që dihet është se askush nuk mund të parashikojë të ardhmen, raporton Teelsport. […]

ZYRTARE: Kaliniç transferohet te super-skuadra evropiane

Ai ka nënshkruar kontratë 3-vjeçare me “Los Colchoneros” Nicola Kalinic është bërë me ekip të ri. Kroati ka nënshkruar për Atletico Madridin, përcjellë “Lajmi.net”. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e Atleticos në Tëitter. Kalinic ka nënshkruar kontratë 3-vjeçare me “Los Colchoneros”. Acuerdo con el @acmilan para el traspaso de Kalinic. ¡Bienvenido Niko! 🔴⚪🔴➡ https://t.co/e6Z82fMf6B […]

Policia teston sigurinë në zyrën e kryeministrit, tregon a futi eksploziv

Policia e Kosovës ka thënë se ka testuar sigurinë në zyrën e kryeministrit Ramush Haradinaj, mirëpo nuk ka dhënë detaje nëse ka parë ndonjë lëshim të sigurisë. Më herët, gjatë ditës, është raportuar se në zyrën e kryeministrit është futur një sasi eksplozivi për ta testuar sigurinë. Policia nuk ka pohuar dhe as nuk ka […]

Gjeniu Ajnshtajn: Përshkrimi i gjeometrisë kohë-hapsirë

Relativiteti i përgjithshëm është një nga bëmat më të mëdha të të kuptuarit të njeriut, që është bërë edhe më mbresëlënëse nga fakti se ai ka dalë nga imagjinata pjellore dhe madhështia matematikore e një mendjeje të vetme. Teoria vetë është e fundit dhe më këmbëngulëse e modeleve “klasike” (p.sh. jo-kuantike) të natyrës, dhe pamundësia […]

70% e të rinjve duan të largohen nga Shqipëria

Të dhënat e raporteve të organizatave ndërkombëtare, tregojnë se rreth 70% e të rinjve në Shqipëri kërkojnë të emigrojnë në një vend të BE-së! Të rinjtë, përballen me mungesa të mundësive, politikave sociale dhe ekonomike dhe mospërfillje të tyre nga institucionet vendimmarrëse për çështjet e punësimit dhe zhvillimit, që ndikojnë në jetën e tyre. Shqetësimi […]

Pushuesi nga Kosova mbytet në plazhin e Shëngjinit

Një shqiptar i Kosovës ka gjetur vdekjen këtë të enjte në njërin nga plazhet e Shëngjinit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në vendin e njohur si “Rana e Hedhun” rreth orëve të drekës. Shtetasi me inicialet E.J, 62 vjeçar është rrezikuar të mbytet në det. Pasi është nxjerrë nga uji, 62 vjeçari është transportuar në […]

Shkrimi emocionues i shkollës së 9-vjeçares që i mori jetën babai i saj në Gjakovë

Shkolla fillore “Rilindja” në Dobrigje të Gjakovës ka shkruar një mesazh lamtumirës për nxënësn nëntëvjeçare, të cilën, bashkë me nënën e saj, Valbona Ndrecaj, dyshohet se e vrau babai, përkatësisht bashkëshorti, Pjetër Ndrecaj. Në njoftimin e shkollës thuhet se akoma nuk mund ta besojnë se nxënësja humbi jetën nga një vrasje makabre. Shkrimi i plotë […]

1 133 134 135 136 137 167