Tuesday, August 21Informohu

Author: Vizioni.info

Sa i ‘frikshëm’ duket formacioni më i shtrenjtë i Premierligës

Sa i ‘frikshëm’ duket formacioni më i shtrenjtë i Premierligës

Lajme
Sezoni i ri 2018/19 e ka gjetur futbollin anglez me shumë emra të rinj të lojtarëve. Ekipet e Premierligës ishin mjaft aktive në afatin kalimtar verorë. Por a është ndonjëri nga transferet në formacionin më të shtrenjtë të Premierligës në këtë sezon mund ta shihni në formacionin e përpiluar nga “Sportkskeeda”. Formacioni përfshinë lojtarin më të shtrenjtë për secilën pozitë. Portier: David de Gea – Çmimi aktual 70.3 milionë euro. Mbrojtës i djathtë: Kyle Walker – Çmimi aktual 50.2 milionë euro. Mbrojtës i majtë: Marcos Alonso Çmimi aktual 40.2 milionë euro. Qendër mbrojtës: John Stones – Çmimi aktual 55.2 milionë euro. Qendër mbrojtës: Virgil Van-Dijk – Çmimi aktual 50.2 milionë euro. Mesfushor defanziv: N’golo Kante – Çmimi aktual 80.3 milionë euro. Mesfushor qendror
Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Lajme, Vend
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një shkrim të tij, të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook ka folur rreth procesit të hetimit të listave për veteranët e UCK-së, si dhe për dorëheqjen e Elez Blakajt nga pozita e prokurorit special. “Elez Blakaj, një prokuror që shteti i Kosovës ia kishte dhënë besimin, nuk pati guximin që këtë gjë ta çojë deri në fund, për çka e ka pasur mbështetjen time të plotë – si njeri, si luftëtar dhe si lider institucional e politik. Ai kishte menduar të bëhej prokuror hero pa e luftuar krimin, ashtu sikurse këta mashtrues që duan të bëhen veteranë pa pjesëmarrje në luftën çlirimtare”, ka thënë ndër të tjera ai. Postimi i plotë i Veselit Që ka fryrje të listave të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nuk ka asnjë dilemë. Një shq
Thaçi uron myslimanët për Kurban Bajram

Thaçi uron myslimanët për Kurban Bajram

Lajme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. “Të gjithë besimtarëve të besimit islam ua uroj festën e Kurban Bajramit. Uroj që mirësia, urtësia, harmonia, paqja dhe uniteti përherë të mbretërojnë në familjet tona dhe më gjerë, si vlera universale të njerëzimit”, ka shkruar presidenti Thaçi në Facebook. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.random() * 99999999) window.ANConfig.defaults.push({ gjan_gjid: gjid, gjan_t: 3, gjan_callBack: function () { //kodi juaj këtu },
Më shumë se 2 miliard njerëz kanë mungesë të ujit të pijshëm, Ky numër vazhdon të rritet

Më shumë se 2 miliard njerëz kanë mungesë të ujit të pijshëm, Ky numër vazhdon të rritet

Shkence
Ndërsa popullsia rritet dhe ndryshimet klimatike zvoglohet sasia e ujit të embël, mungesa e ujit zë vend në qendër. Uji i freskët është thelbësor për pirjen, larjen, ushqimin në rritje, prodhimin e energjisë dhe vetëm për çdo aspekt tjetër të jetës moderne. Megjithatë, më shumë se 2 miliardë banorë të Tokës prej 7.6 miliardë banorë nuk kanë ujë të pijshëm të pastër në shtëpi, të disponueshme sipas kërkesës. Një raport i madh i Kombeve të Bashkuara, i lëshuar në qershor, tregon se bota nuk është në rrugën e duhur për të përmbushur një objektiv të U.N: të sjellë ujë dhe kanalizime të sigurta për të gjithë deri në vitin 2030. Dhe deri në vitin 2050, gjysma e popullsisë botërore nuk mund të ketë më ujë të sigurt. A do të ketë uji të mjaftueshëm për të jetuar? Dy faktorë kryesorë po e
Kjo video e NASA-së për monumentet hënore është e mrekullueshme!

Kjo video e NASA-së për monumentet hënore është e mrekullueshme!

Shkence
Një video e re e NASA-së të hënës kap pamje të sipërfaqës hënor të lëjnë pa fjalë. Dritat e diellit kalojnë nëpër hënë në këtë imazh ende nga një video spektakolare e NASA-s në sipërfaqen e hënës e krijuar me të dhëna nga Orbiteri i Lunar Reconnaissance dhe i vendosur në këngën "Clair de Lune". LRO, i cili u lansua në vitin 2009, mat sipërfaqen hënore, duke mbledhur të dhëna që janë përdorur për të krijuar një hartë topografike të tërë hënës. Wright e përdori këtë hartë, së bashku me softuerin 3D të vizualizimit dhe imazhe të tjera të hënës, për të krijuar këtë turne skenik të trupit qiellor. Videoja e tij kap pamjet mahnitëse të monumenteve hënore, duke përfshirë sistemin rreze zvarrisës që rrethon Craterin madhështor të Kopernikut dhe majat e vrima të maleve të Apeninës dhe Kauka
A do të ndalojmë ndonjëherë së përdoruri raketat për në hapësirë?

A do të ndalojmë ndonjëherë së përdoruri raketat për në hapësirë?

Shkence
Më 16 mars 1926 në Auburn, Massachusetts, inxhinier amerikan Robert Goddard nisi raketën e parë të lëngshme. Fluturimi zgjati vetëm 2,5 sekonda dhe përfundoi në mënyrë antikimike 181 metra larg në një fushë me lakëra të mbuluar me borë, por kjo do të ishte një nga fluturimet më të rëndësishme në histori. Nëntëdhjetë e dy vjet më vonë, raketat me karburant të lëngshëm janë norma për fluturim në hapësirë. Çdo nisje është një spektakël i vërtetë, duke ofruar testamentin përsëri dhe përsëri për potencialin kolektiv të njerëzimit për të tejkaluar barrierat dhe për të arritur lartësi të reja nëpërmjet trurit dhe bashkëpunimit. Por a do të mbeten raketat tona kyqe për transport në hapësirë edhe në të ardhmen e largët? Ose ata do të zëvendësohen me metoda dhe teknologji të reja? Raketat,
Mërzia e qenit për pronarin e tij që është ndarë nga jeta (VIDEO)

Mërzia e qenit për pronarin e tij që është ndarë nga jeta (VIDEO)

Fun
Se kafshët ndjejnë thellë shoqërimin, kujdesin por edhe dashurinë që njerëzit japin për to, këtë e kemi ditur, por që ato të ndjejnë mungesë, e madje edhe tronditje të madhe deri në mërzi për ndarjen nga jeta të pronarit të tyre, kjo është shumë befasuese, së paku për njerëzit që nuk i njohin ato. Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytetin e Vushtrrisë, 26 kilometra në veri të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinës. Që nga e mërkura kur ka ndërruar jetë Asllan Quni Kuqani, qeni i tij është duke e pritur te dera që ai të kthehet. Për as edhe një moment, ai nuk është larguar nga dera e punëtorisë ku kishte punuar i ndjeri, raporton Gazeta Online Veriu.info. if (!window.ANConfig) window.ANConfig = { defaults: [], configs: [] }; var gjid = Math.floor(Math.r
Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Kulture
Nga janari i këtij viti deri në muajin qershor, kalaja e Porto Palermos është vizituar nga rreth katër mijë turistë. Një ndër monumentet më interesante sa i përket historisë së saj dhe pozicionit ku ndodhet është edhe kalaja e Porto Palermos, në gjirin me të njëjtin emër në bregun e detit Jon. Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Vlorë bën me dije se nga muaji janar deri në mesin e qershorit kjo kala është vizituar nga 3753 turistë, shumica e të cilëve janë të huaj. Sipas DRKK, Vlorë, 2908 nga këta vizitorë janë të huaj dhe 760 vendas, ndërsa gjatë stinës së verës pritet që numri i turistëve të rritet edhe më shumë. Bukuria e kësaj kalaje, e ndërtuar rreth dy shekuj më parë, e tëra me konstruksion guri, është një prej më interesanteve për turistët dhe turizmin shqiptar. Kalaja
Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Bylisi, ballkoni panoramik prej nga shihet gjysma e Shqipërisë

Kulture
Bylisi është një nga qendrat më të rëndësishme arkeologjike të Shqipërisë, renditur për vlerat monumentale, krahas Apolonisë dhe Butrintit, vazhdon të mbetet një atraksion turistik me një numër në rritje të vizitorëve. Për periudhën janar-korrik 2018 shënohet numri 3132 i vizitorëve në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2017 ku numri i vizitoreve shënonte 2636. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro inspektoi Parkun Arkeologjik Kombëtar Bylis , i cili shumë shpejt do t’i nënshtrohet projektit madhor të konservim-restaurimit. Ministria e Kulturës sapo ka hartuar projektin madhor të këtij parku, i cili parashikon konservim dhe restaurim të monumenteve, përmirësim të infrastrukturës, vendosjen e sinjalistikës, etj. Nëse Apolonia tërheq vizitorin me butësinë e saj, Butrinti me
​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

​Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Lajme, Rajon, Vend
Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se bosnjëzimi i Bosnjës nuk është bërë duke u synuar direkt, mirëpo, sipas tij, është bërë duke kërkuar shkëmbim territorial në mes të Serbisë dhe Kroacisë. Kurti ka vlerësuar tutje se duhet nxjerrë mësim nga paqja e Bosnjes, dhe të ndërhyjnë kundër “Zajednicës së Thaçit me Vuçiqin”. “Bosnjëzimi nuk u bë duke u synuar direkt, por teksa kërkohej ndarja e Bosnjes apo shkëmbimi territorial midis Serbisë e Kroacisë. NATO-ja pat nxjerrur mësim nga lufta e Bosnjes dhe ndërhyri te Kosova kundër Jugosllavisë së Milosheviqit. Ne duhet të nxjerrim mësim nga paqja e Bosnjes dhe të ndërhyjmë kundër ‘Zajednicës’ së Thaçit me Vuçiqin”, ka shkruar Kurti në Facebook.