Australia goditet nga rastet e Covid-19 me frikën se bllokimi duhet të zgjasë më shumë

Shteti Viktoria i Australisë i goditur me virus ka raportuar për numrin më të madh të vdekjeve dhe rritjen e rasteve, duke shkaktuar frikën se një bllokim gjashtë javor i kryeqytetit shtetëror Melburn nuk po funksionon.

Shteti konfirmoi 13 vdekje të reja dhe 723 raste të reja të enjten – një kërcim prej 36% në rekordin e rasteve të vendosur të hënën.

Tani ka frikë se bllokimi i Melburn, i cili filloi më 7 korrik, do të duhet të zgjatet.

Rritja nënkuptonte se Australia në përgjithësi kishte ditën e saj më vdekjeprurëse në pandemi.

Zyrtarët në Viktorias përsëritën thirrjet që personat me simptoma të testohen shpejt.

Javën e kaluar, qeveria Viktoriane tha që njerëzit e sëmurë që shkelnin rregullat e izolimit – ose nuk po testoheshin me kohë – po çonin në përhapje të vazhdueshme përkundër masave të bllokimit.

“Nëse keni simptoma, e vetmja gjë që mund të bëni është të testoheni”, tha Kryeministri Daniel Andrews.

“Ju thjesht nuk mund të shkoni në punë. Sepse gjithçka që do të bëni është përhapja e virusit”./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Sekretari britanik i Shëndetësisë konfirmon deklaratat e Boris Johnson, për një valë të dy të mundshme të COVID-19

Read Next

Qëndron Kastrati apel miqëve të 25 vjeçarit që vdiq mbrëmë nga COVID-19: Ju lutem mos jeni prezent në varrim!