Aneksimi i Izraelit: Planet e reja të kufirit i lënë palestinezët në dëshpërim

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu mund të aneksojë pjesë të Bregut Perëndimor të okupuar këtë verë. Ai thotë se masa, që buron nga plani i paqes i Presidentit amerikan Donald Trump, do të shkruajë një tjetër “kapitull të lavdishëm në historinë e Zionizmit”.

Palestinezët po kundërshtojnë. Ata thonë se po tërhiqen nga marrëveshjet e mëparshme, duke rrezikuar autoritetin e tyre të brishtë qeverisës. Për ta, masa nënkupton humbjen e tokës jetike për një shtet të ardhshëm dhe një goditje vdekjeprurëse për ëndrrat e vetëvendosjes.

Pjesa më e madhe e bashkësisë globale shikon me shqetësim në rritje për ato që shohin si një shkelje të qartë të ligjit ndërkombëtar, ndërsa paralajmërimet bëjnë jehonë për një “verë të nxehtë” të tensioneve të vluar.

Si është hedhur bazat themelore para asaj që është potencialisht një nga lëvizjet më të rëndësishme të politikës në rajon në vite?

Rruga është emëruar pas Menachem Beg, ish-udhëheqësit militant hebre që u bë kryeministri i gjashtë i Izraelit. Ai është një ikonë e nacionalizmit të krahut të djathtë, duke themeluar lëvizjen që u bashkua më vonë për tu bërë Likud – partia e udhëhequr tani nga Benjamin Netanyahu.

Rampa e autostradës zhytet përmbi një ndërtesë 12 katëshe të mbuluar në një poster gjigant të Z. Netanyahu dhe Presidentit Trump. “Jo për një shtet palestinez!” shpallet në hebraisht. “Sovraniteti – bëje mirë!”

Është një mesazh për, jo nga udhëheqësit e tanishëm izraelitë dhe amerikanë. Është nga një grup i kryetarëve të vendbanimeve hebraike në Bregun Perëndimor – territorin që ata e shohin si zemrën e tyre biblike.

Yochai Damri, head of the Har Hebron Regional Council, shows a map of what Israeli settlers say is a map of a Palestinian state under Donald Trump's peace plan (03/06/20)

Kryetarët e bashkive duan të kërkojnë sovranitetin e Izraelit mbi më shumë se 30% të Bregut Perëndimor që është në tryezë nga zoti Trump. Me zotin Netanyahu së shpejti në gjendje të sjellë propozime në kabinetin e tij ose parlamentin për të “zbatuar ligjin izraelit” në pjesë të territorit, kryetarët e bashkive po i shkaktojnë kokëqarje nga e drejta e tij politike.

Është një shenjë se si argumenti është zhvendosur në Izrael ndër vite.

Plani i Trump është një ndarje e madhe nga propozimet e mëparshme për paqe. Disa spekulojnë se këto mund të kishin çuar që Izraeli të fitonte zyrtarisht bllokun e madh të zgjidhjeve – përfshirë bllokun që përmbante Efratin, për shembull – si pjesë e një marrëveshje të negociuar me palestinezët, të cilët duan Bregun Perëndimor si pjesë të shtetit të tyre të ardhshëm.

Shumica e blloqeve të mëdha të zgjidhjeve janë pikërisht përtej Linjës së Gjelbër, vijës së armëpushimit nga para luftës arabe-izraelite të vitit 1967, kur Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor nga kontrolli jordanez.

Por plani i Presidentit Trump potencialisht i jep njohje amerikane Izraelit për të gjitha vendbanimet dhe për Luginën strategjike jetësore Jordan – përpara çdo negociate me palestinezët./Vizioni.info

Ardiana K

Read Previous

Zemaj paralajmëron testime masive, në Prishtinë 400 raste aktive me COVID-19

Read Next

Mbesa e Presidentit, deputetja e PDK’së: Aktakuza ndaj Presidentit e Kryetarit të PDK’së shantazh politik amatoresk


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0