Amerika planifikon taksa shtesë mbi produktet evropiane

Administrata Trump planifikon të vendosë taksa ndëshkuese shtesë, në ekuivalentin e 3,1 miliardë dollarëve, mbi produktet europiane, sipas një dokumenti zyrtar të lëshuar të martën mbrëma.

“Shërbimet e Përfaqësuesit amerikan të Tregtisë kanë përpiluar listën e produkteve të reja në fjalë, në pritje për konsultim publik, i cili do të zgjasë deri më 26 korrik”, shkruhet në dokument.

Këto taksa ndëshkuese u autorizuan nga Organizata Botërore e Tregtisë për produktet e importuara nga BE-ja në vlerën 7,5 miliardë dollarë, në kuadër të dosjes së subvencioneve mbi “Airbus”-in europian dhe “Boeing”-un amerikan.

Ardian H

Read Previous

Avokati i famshëm amerikan akuzon Gjykatën Speciale për thyerje te rregullave

Read Next

Konjufca për aktakuzën e ngritur ndaj Thaçit e Veselit, përmend dy momente të papritshme


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0