Aksion antiterrorist në Danimarkë, 20 të arrestuar

Policia në Danimarkë ka arrestuar 20 persona në lidhje me përgatitjet e dyshuara për një sulm terrorist.

Ata thanë se disa bastisje janë kryer në të gjithë vendin të mërkurën dhe se të dyshuarit janë arrestuar për përpjekjen për të marrë eksplozivë dhe armë zjarri, përcjell Telegrafi.

Policia e Kopenhagës tha në Twitter oficerët e saj po kryenin një “veprim të madh” me kërkime dhe arrestime që po bëheshin në të gjithë vendin.

Danimarka nuk ka parë ndonjë sulm militant që nga viti 2015 kur dy njerëz u vranë dhe gjashtë oficerë të policisë u plagosën.

Në atë incident, një sulmues i vetëm pushkatoi dhe vrau një njeri jashtë një qendre kulturore ku po zhvillohej një debat mbi lirinë e fjalës, dhe më vonë vrau një person jashtë një sinagoge në Kopenhagën qendrore.

Sulmuesi u vra në një “përplasje armësh” me policinë.

Këtë vit, qeveria e Danimarkës ka vendosur kontrolle të përkohshme kufitare të imponuara në kufirin e saj me Suedinë.

Gazetari

Read Previous

Përfundon takimi Kurti – Mustafa, s’ka marrëveshje

Read Next

Autori Bedri Tahiri dhuron 160 ekzemplarë librash për bibliotekat e shkollave të Komunës së Drenasit


Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/srv/users/serverpilot/tmp/vizioni) in Unknown on line 0