40 emigrantë infektohen me COVID-19, revoltohen qytetarët në Itali

Një protestë e dhunshme ka ndodhur në Mondragone të Italisë. Protestuesit e revoltuar kanë hedhur vezë dhe ndaj kreut të partisë së ekstremit të djathtë Matteo Salvinit.

Ndërkohë është dashur ndërhyrja e policisë për të qetësuar turmën. Qytetarët janë shqetësuar pasi 40 emigrantë që jetonin në një godinë të braktisur kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 dhe shanset që ato të kanë kontaminuar ambientet nëpër qytet janë tepër të mëdha.

Sipas raportimeve emigrantët janë me nënshtetësi bullgare dhe punojnë si mbledhës frutash sezonalë në fshatrat përreth një qyteti afër Napolit. Ndërkohë në një intervistë për mediat, Matteo Salvini tha se është detyra e tij që të vizitojë qytetin dhe të qetësojë qytetarët për gjithçka ka ndodhur.

“Është detyra ime të vi të vizitoj qytetin dhe të qetësoj qytetarët. Në qytetet e tjera kemi kthyer qetësinë, këtë po përpiqemi që të rikthejmë dhe në Mondragone”, u shpreh Salvini.

Fitore H

Read Previous

Trump miraton planin e tërheqjes së mijëra trupave nga Gjermania

Read Next

Gjermania shënon ulje të numrit ditor të rasteve me Covid-19