21 VITE NGA MASAKRA NË KRUSHË TË MADHE

epa04141615 Kosovo Albanians mourn during the reburial ceremony of 19 of 46 Albanians killed by Serb Security forces during the 1998-99 war, in the village of Krusha e Vogel, Kosovo, 26 March 2014. Remains of 46 victims from a mass grave were identified and reburied 15 years after they were killed during the war. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë.

21 vjet më parë, më 25, 26 e 27 mars 1999, në Krushë të Madhe të Rahovecit janë masakruar 243 persona, ndërsa 893 shtëpi private dhe shoqërore u dogjën.

Kjo është një nga masakrat më të turpshme e kryer mbi popullsinë civile shqiptare dhe njëra ndër masakrat dhe vrasjet masive nga paramilitarët, policia dhe ushtria okupuese serbe anekënd Kosovës, përcjell KosovaPress.

Për kriminelët serbë masakra ishte ‘diçka e zakontë’, që sipas tyre duhej të ndodhej me qëllim të eliminimit të shqiptarëve në Kosovë.

0 Reviews

Write a Review

Ardiana K

Read Previous

Infermierja zbuloi një simptomë të re të koronavirusit

Read Next

Një diplomat britanik vdes pas diagnostikimit me koronavirus