Kulture Lajme Letërsi 

Etlevë Tafa fituese e festivalit të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Shkruajnë: Esat Vatovci                     Armend Xani “Ti merr diell dhe hënë prej meje”, e poetes Etlevë Tafa, është poezia fituese e “Takimeve të Poeteshave Shqiptare”, të edicionit të sivjetëm të cilat u mbajtën në Vushtrri për të tridhjeteshtatën herë me radhë, të organizuara nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në këtë komune. Vendi i dytë i takoi poezisë “Baladë”, të poetes Rozafa Shpuza, kurse vendi i tretë shkoi për poeten Medina Pasoma me poezinë “Takimi me vetveten”. Ndërkaq, cmimi për deputanten këtë vit shkoi për poeten Gresa Berisha. Me…

Lexo më shumë
Lajme 

Ambasada britanike reagon ndaj Vuçiqit për flamurin kombëtar në zyrën e Kurtit

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka dalë me një deklaratë pas reagimit rreth një fotografie të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Presidenti serb kishte reaguar për një fotografi në të cilën shihen ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, bashkë me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ajo çfarë e kishte penguar presidentin serb kishte qenë flamuri shqiptar në prapavijë. “Pyetje për ambasadorin e Britanisë së Madhe: Në cilat zgjedhje dhe shtet ka fituar Kurti dhe partia e tij, dhe flamuri i cilit shtet është ai pranë të cilit Ekselenca…

Lexo më shumë
Lajme 

SHBA do të vazhdojë përkrahjen për forcimin e sundimit të ligjit në Kosovë

Kryeshefja ekzekutive e Inspektoratit Policor të Kosovës (IPK), Miradije Kelmendi me bashkëpunëtorë kanë vizituar ambasadën e re të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ku ku kanë marrë konfirmimin e ShBA-së për fuqizimin e mëtutjeshëm të institucioneve të drejtësisë. Në një njoftim për media, IPK bënë të ditur se në takimin që kanë pasur me menaxheren e Programit ICITAP, Kimberly Riffe dhe zëvendësshefin e Misionit të Ambasadës Amerikane në Kosovë, Nicholas J.Giacobbe, Jr, është ritheksuar përkushtimi i fortë i Shteteve të Bashkuara për Kosovën dhe vazhdimi i përkrahjes në…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Pragu zgjedhor, për AKR-në shpresa vdes e fundit

Rezultatet e zgjedhjeve të 6 tetorit kanë qenë dëshpëruese për koalicionin Nisma-AKR. Ky koalicion mori vetëm 4.96 për qind të votave. Pasi ende nuk janë shpallur rezultatet përfundimtare, të dy partitë po shpresojnë se rinumrimi i mbi 314 vendvotimeve dhe numrimi i votave nga diaspora do t’ua mundësojë ulëset në Kuvend. Sekretari i AKR-së, Vesel Makolli ka thënë për lajmi.net se nuk kanë asgjë zyrtare nëse koalcioni ka arritur t’i sigurojë votat. “Nuk kemi ende asgjë zyrtare, shpresojmë që në rinumrim të gjinden votat pasi është bërë gabim në formular…

Lexo më shumë
Lajme 

Albin Kurti takohet me përfaqësuesin e koalicionit Vakat

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti është takuar sot me ministrin në detyrë të Zhvillimit Rajonal Rasim Demir që njëherësh përfaqëson koalicionin Vakat. Me ministrin Demiri, sipas Kurtit është biseduar për procesin zgjedhor, gjendjen e komunitetit boshnajë dhe sfidat që e presin Qeverinë e re. Postimi i Kurtit në Facebook: Koalicioni VAKAT ka korrur rezultat shumë të mirë në zgjedhjet e 6 tetorit. Në Prizren kanë dalë të katërtit, menjëherë pas LVV, PDK e LDK. Në legjislaturën e shtatë do t’i kenë dy deputetë. Me z. Rasim Demirin u takuam sot dhe…

Lexo më shumë
Lajme 

Nga i marrin informacionet qytetarët e Kosovës?

Duke filluar nga gazeta, pastaj te radio e televizioni e shumë më vonë edhe tek mediat online, njerëzit gjithmonë kanë gjetur mënyrat e tyre për tu informuar. Efekti i mediave ka një ndikim të madh tek secili prej nesh. Shpërndarja e informatave me një shpejtësi të jashtëzakonshme, ka bërë që lexuesi të jetë i varur tek mediat sociale, veçanërisht, raporton emisioni #gjesi në T7. Duke e parë këtë zhvillim, zgjedhja se prej ku të informohemi na takon neve si marrës të informatave të përgjithshme.   Disa studime botërore nxjerrin të dhëna…

Lexo më shumë
Lajme 

Filipinet goditen nga një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh

Një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh ka ndodhur sot afër ishullit kryesor të Filipineve, Mindanao. Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se kjo dridhje u regjistrua rreth tetë kilometra larg qytetit Columbio dhe bazën e kishte 13 kilometra në thellësi të Tokës. Tërmetet me bazë të cekët nën sipërfaqen e Tokës zakonisht shkaktojnë më shumë dëme sesa ato me thellësi më të madhe. Autoritetet nuk kanë ngritur ndonjë alarm për cunami, ndonëse Qendra Paralajmëruese e Paqësorit për Cunami, me bazë në Hawai, njoftoi se fuqia fillestare e tërmetit…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial