Etlevë Tafa fituese e festivalit të poezisë “Takimet e  Poeteshave Shqiptare”

Etlevë Tafa fituese e festivalit të poezisë “Takimet e Poeteshave Shqiptare”

Shkruajnë: Esat Vatovci                     Armend Xani “Ti merr diell dhe hënë prej meje”, e poetes Etlevë Tafa, është poezia fituese e “Takimeve të Poeteshave Shqiptare”, të edicionit të sivjetëm të cilat u mbajtën në Vushtrri…

Read More
Ambasada britanike reagon ndaj Vuçiqit për flamurin kombëtar në zyrën e Kurtit

Ambasada britanike reagon ndaj Vuçiqit për flamurin kombëtar në zyrën e Kurtit

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovë ka dalë me një deklaratë pas reagimit rreth një fotografie të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq. Presidenti serb kishte reaguar për një fotografi në të cilën shihen ambasadori britanik…

Read More
SHBA do të vazhdojë përkrahjen për forcimin e sundimit të ligjit në Kosovë

SHBA do të vazhdojë përkrahjen për forcimin e sundimit të ligjit në Kosovë

Kryeshefja ekzekutive e Inspektoratit Policor të Kosovës (IPK), Miradije Kelmendi me bashkëpunëtorë kanë vizituar ambasadën e re të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, ku ku kanë marrë konfirmimin e ShBA-së për fuqizimin e…

Read More
Pragu zgjedhor, për AKR-në shpresa vdes e fundit

Pragu zgjedhor, për AKR-në shpresa vdes e fundit

Rezultatet e zgjedhjeve të 6 tetorit kanë qenë dëshpëruese për koalicionin Nisma-AKR. Ky koalicion mori vetëm 4.96 për qind të votave. Pasi ende nuk janë shpallur rezultatet përfundimtare, të dy partitë po shpresojnë se rinumrimi…

Read More
Albin Kurti takohet me përfaqësuesin e koalicionit Vakat

Albin Kurti takohet me përfaqësuesin e koalicionit Vakat

Lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti është takuar sot me ministrin në detyrë të Zhvillimit Rajonal Rasim Demir që njëherësh përfaqëson koalicionin Vakat. Me ministrin Demiri, sipas Kurtit është biseduar për procesin zgjedhor, gjendjen e komunitetit boshnajë…

Read More
Nga i marrin informacionet qytetarët e Kosovës?

Nga i marrin informacionet qytetarët e Kosovës?

Duke filluar nga gazeta, pastaj te radio e televizioni e shumë më vonë edhe tek mediat online, njerëzit gjithmonë kanë gjetur mënyrat e tyre për tu informuar. Efekti i mediave ka një ndikim të madh…

Read More
Filipinet goditen nga një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh

Filipinet goditen nga një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh

Një tërmet i fuqishëm prej 6.4 ballësh ka ndodhur sot afër ishullit kryesor të Filipineve, Mindanao. Instituti Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se kjo dridhje u regjistrua rreth tetë kilometra larg qytetit Columbio dhe…

Read More