Lajme Vend 

Analistët: Qeverinë e ardhshme e presin tri sfida të mëdha, vështirë t’i bëj ballë dorëheqjes

Të gjitha votat e rregullta janë numëruar dhe nga ky rezultat Lëvizja Vetëvendosje ka dalë fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka numëruar të gjitha votat e rregullta dhe nga ky rezultat Lëvizja Vetëvendosje ka dalë fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit e cila ka arritur që të marrë 203 mijë e 5 vota apo 25.49 për qind. E dyta në këto zgjedhje ka dalë Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK). Ky subjekt politik në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit ka arritur që të siguroj…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sa ministra e zëvendësministra do t’i kenë serbët në qeverinë e ardhshme sipas Kushtetutës?

Zgjedhjet në Kosovë kanë prodhuar një fitues të tyre, e që është Lëvizja Vetëvendosje, ndërsa koalicioni qeverisës pritet të jetë ai mes tyre dhe partisë që doli e dyta në këto zgjedhje, Lidhjës Demokratike të Kosovës. Madje, ky koalicion pothuajse është konfirmuar nga të dy taboret. Vetëvendosje kanë treguar se do t’i ftojnë LDK-në në koalicion, e nga LDK-ja thonë se nuk ka alternativë tjetër përveç koalicionit me Vetëvendosjen. Lidhja Demokratike e Kosovës siç duket është pajtuar edhe me heqjen dorë nga posti i kryeministrit, post ky që pritet të…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sa vota i duhen një kandidati për t’u bërë deputet?

Për tu bërë deputet i Kuvendit të Kosovës, duhet të ketë së paku 4 mijë vota, kur bëhet fjalë për parti më të vogla, ndërsa deri në 10 mijë tek subjektet që kanë përqindje më të lartë. Kjo, nuk vlen shumë edhe për komunitete. Përqindja e subjekteve politike në zgjedhjet e 6 tetorit përcakton edhe ulëset në Kuvend. Me respektimin e kuotës gjinore, kandidati i tretë duhet të jetë femër, në këtë formë bazuar në praktikat e kaluara, ka pasur raste kur dallimi me votë ka qenë i madh. “Përllogaritja…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Bekë Berisha: Kurti nuk mundet me e çkapë shtetin prej PDK’së, po të ishte e mundur e kishim bërë ne

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit AAK-PSD, Bekë Berisha, është i ftuar sonte në emisionin Pressing Zgjedhor në T7. Berisha ndër të tjera në këtë takim ka folur edhe për çkapjen e shtetit nga PDK’ja. “Kosova është e kapur nga LDK’ja dhe PDK’ja”, ka thënë Berisha. “Albin Kurti nuk mundet me çkap shtetin prej PDK’së. prej pozicionit të kryeministrit nuk mudnesh me i ndryshu as prokurorët as gjykatësit. Hashim Thaçi është rpesident dhe ai i cakton ata. Nuk mundet me i çkapë se e kishim bërë ne këtë”, ka…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kurti tregon çfarë raporte ka me Thaçin dhe si do të sillet me të si kryeministër

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila i ka fituar zgjedhjet parlamentare sipas rezultateve preliminare, ka treguar se çfarë raporte ka me presidentin Hashim Thaçi dhe se si do të sillet me të, nëse bëhet kryeministër. Kurti përgjigjet se raportet me Thaçin i ka të mira, sepse në fakt ato nuk ekzistojnë, kur pyetet për marrëdhëniet me të parin e shtetit. “Raportet janë të mira sepse ato nuk ekzistojnë. Ato do të ekzistojnë sepse ai do të ma japë mandatin mua dhe, është koha që edhe ai të bëjë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Përleshen familjarët në Rahovec, lëndohen pesë persona

Një përleshje e madhe ka ndodhur në Rahovec, përfshihen 15 persona, polica ndalon 6 nga ta, raporton T7 Një incident i rëndë ndodhi një natë më parë në këtë rrugë. Madje këtë e dëshmojnë edhe njollat e gjakut, që ende janë evidente. E këtu ndodhi një konflikt mes vëllezërve Neziri. Ndërkohë, që në këtë incident u përfshinë plotë 15 persona, në mesin e tyre edhe gra. Gjithçka ndodhi për shkak të kësaj rruge, në të  cilën njëri nga vëllezërit vendosi të mos i lejoj të tjerët të kalojnë. T7 ka…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kelmendi: Kurti nuk mund t’i realizoj premtimet e fushatës

Kreu i partisë Fjala, parti kjo e cila nuk e kaloi pragun zgjedhor në zgjedhjet e 6 tetorit, Gëzim Kelmendi, i ftuar në emisionin Pressing të T7, ka thënë se Albin Kurti si kryeministër i vendit e ka të pamundur t’i realizoj premtimet e fushatës. “Albin Kurti si kryeministër e ka të pamundur t’i luftoj njerëzit e PDK’së brenda institucioneve”, është shprehur Kelmendi. Ai tha se premtimet e realizuara gjatë fushatës, Kurti nuk mund t’i realizoj. “Ai e ka të pamundur t’i realizoj premtimet e fushatës”, ka thënë Kelmendi. Gjithashtu…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Këta janë kandidatët më të votuar në Prizren pas Vjosa Osmanit

Janë publikuar rezultatet nga shumica e qendrave të votimit në komunën e Prizrenit për Lidhjen Demokratike të Kosovës. Sipas rezultateve preliminare, kandidatja për kryeminsitre, Vjosa Osmani, ka marrë 9051 vota. Menjëherë pas saj renditet kryetari i degës së LDK’së në Prizren, Anton Quni, me 5060 vota. Në listën e më të votuarve hyjnë edhe dy ish-deputetët, Driton Selmanaj me 3179 vota dhe Haxhi Avdyli 3.318, shkruan Gazeta Express. Pas tij është edhe kandidati Xhavit Ukaj me 3252 vota dhe ish-kandidati i LDK’së për kryetar të Prizrenit dhe ish-deputeti në legjislaturën…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Kurti: LDK e ka pranuar koalicionin me ne, nesër flasim me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se LDK’ja ka pranuar në parim të bëjë koalicion me të, por se nesër do të diskutojnë më shumë. “Në parim kanë pranuar të kenë koalicion me ne. Do të marrim pjesë unë dhe profesori Besnik Bislimi dhe nga ana e tyre do të jenë profesor Isa Mustafa si kryetar i LDK’së dhe kandidatja e LDK’së, zonja Vjosa Osmani”, ka thënë Kurti në Klan të Shqipërisë. Ai thotë se nuk do të diskutohet udhëheqja e Qeverisë, pasi sipas Kurtit, Gjykata Kushtetuese e…

Lexo më shumë
Lajme 

Varvitsiotis: Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore, mjet efikas për paqen në rajon

Ministri i Jashtëm alternativ grek, Miltiadis Varvitsiotis, ka deklaruar se dapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore është mjet efikas për paqen në rajon. Greqia beson se hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është një mjet efikas për paqen dhe stabilitetin e rajonit, deklaroi ministri i Jashtëm alternativ grek, Miltiadis Varvitsiotis në një seancë dëgjimore në Komisionin parlamentar grek për Mbrojtjen Kombëtare dhe Punët e Jashtme, sipas medieve greke. ”Greqia është në favor të BE-së për fillimin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, deklaroi…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial