Lajme Vend 

Vjosa Osmani: Paratë e tenderëve të asfaltit do t’i investojmë në arsim e shëndetësi

Gjatë një takimi me qytetarët e Degës së III-së të LDK-së në Prishtinë, kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryeministre, Vjosa Osmani, tha të enjten se paratë e asfaltit dhe përqindjet e korrupsionit nga tenderët, gjatë mandatit të saj qeverisës do të investohen në arsim, shëndetësi dhe perspektivë për të rinjtë tanë. “Qindra miliona të buxhetit i kanë shpenzuar në asfalt dhe tenderë korruptivë, ndërsa shëndetësia, arsimi, rinia dhe pensionistët kanë mbetur në gjendje të mjerueshme. Kjo praktikë korruptive do të marrë fund më 6 tetor me fitoren…

Lexo më shumë
Lajme 

Daka i kundërpërgjigjet Gjuriqit: Udhëzimet e KQZ-së janë obligative për komisionerët

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve ,Valdete Daka ka reaguar ndaj deklaratave të drejtorit të së ashtuquajturës Zyrë për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili ka thënë se komisionerët në vendvotime në të gjitha komunat me shumicë serbe do i njohin të gjitha dokumentet për identifikim. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë se udhëzimet e miratuara në KQZ janë obligative për të gjithë dhe se të gjithë komisionerët që nuk do e respektojnë udhëzimin për përdorim të dokumenteve për identifikim do të kenë konsekuenca juridike. Sipas…

Lexo më shumë
Lajme 

MPJ: Asnjë zyrtarë serbë nuk është lejuar dhe nuk do të lejohet të hyjë në Kosovë

Këshilltari i ministrit të jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli – Jetlir Zyberaj, është shprehur se Serbia po tenton të destabilizojë Kosovën para zgjedhjeve. Zyberaj nëpërmjet një postimi në Facebook ka thënë gjithashtu se të gjitha kërkesat për vizita nga zyrtarët serbë janë refuzuar dhe asnjë nuk do të aprovohet. Sipas tij, qëllimi i Beogradit është destabilizimi i Kosovës dhe shantazhi mbi serbët lokalë e ndërhyrja në zgjedhjet e 6 tetorit. Ky është postimi i tij i plotë: Në dy ditët e fundit ka pasur përpjekje të vazhdueshme nga Beogradi për…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Skandaloze/ Universiteti i Prishtinës hallakatet në fillim të vitit akademik

Kjo gjendje kaosi mbretëron në Fakultetin e Shkencave Matematiko – Natyrore të Univeristetit të Prishtinës, një ditë para fillimit të vitit të ri akademik.   Rrëmujë, dyer, tavolina e karrige të përmbysuara si dhe mbeturina verëhen gjithandej nëpër korridoret dhe klasat e këtij institucioni, ku studentët prej nesër do të duhej t`i frekunetonin dhe t`i nisnin ligjëratat, shkruan Gazeta Sinjali. Në ditën e parë të tyre, ata do të përballen me hallakamën e krijuar për ironi nga vetë Universiteti i Prishtinës, i cili në rrethana normale do të duhej të…

Lexo më shumë
Bota Lajme Vend 

Ambasada e SHBA-së, ka njoftuar se që nga sot të gjithë qytetarët do të mund t’i kryejnë shërbimet rreth vizave në Kosovë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka bërë të ditur se sot ka lëshuar vizën e parë për një qytetare. Kjo u bë e ditur përmes një shkrimi të publikuar në faqen zyrtare të ambasadës në rrjetin social Facebook. Ambasada e SHBA-së, ka njoftuar se që nga sot të gjithë qytetarët do të mund t’i kryejnë shërbimet rreth vizave në Kosovë, pa pasur nevojë të udhëtojnë në Shkup. Kujtojmë se përurimi i ndërtesës së re të Ambasadës amerikane, u bë më 4 korrik të këtij viti në Prishtinë.

Lexo më shumë
Shkence 

Guximi për dijen. Lëvizja intelektuale dhe filozofike, që shkundi Evropën dhe dominoi botën e ideve

Pas shpërthimit të krijimtarisë në Firence gjatë shekullit XIV, njohur si epoka e Rilindjes, bota moderne pa një shkëputje nga ajo që dikur kishte ditur. U kthye nga Zoti dhe autoriteti i Kishës Katolike Romake dhe favorizoi një qasje më humaniste ndaj qenies. Idetë e Rilindjes ishin përhapur në të gjithë Evropën në shekullin e 17-të, me artet dhe shkencat që lulëzuan jashtëzakonisht shumë, në mesin e atyre me një prirje më të logjikshme. Me mësimet e Kishës dhe mënyrat e të menduarit që tashmë eklipsoheshin prej Rilindjes, hendeku midis…

Lexo më shumë
Lajme 

Aksidentohet motorri në autostradë, u përplas nga makina

Gjatë ditës së sotme, ka ndodhur një aksident në autostradën Tiranë-Durrës, ku një automjet ka përplasur një motor. Nga të dhënat e tanishme, nuk dihet nëse ka të lënduar. Nga raportimet, dallohet motori i përplasur në tokë dhe pak metra më tej shihet skafandra e shoferit të motorit. Policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për shkaqet e aksidentit, duke krijuar trafik.

Lexo më shumë
Sporte 

Fitore për skuadrat nga Gjilani, gjunjëzohen Flamurtari e Vushtrria – Drita lidere

Gjilani dhe Drita kanë shënuar fitore në kuadër të xhiros së tetë në Superligën e Kosovës. Drita ka marrë kryesimin e kampionatit kosovar të futbollit, pas fitore 5:1 kundër skuadrës së Vushtrrisë, raporton lajmi.net. ‘Intelektualët’ arritën të shënojnë dy herë në pjesën e parë, me anë të Cardoso dhe Ian(autogol), kurse tri herë të tjera shënuan në pjesën e dytë, në minutën 51’ me Haxhimusa, në minutën e 62’ me Shabanin dhe minutën 84’ me Haxhimusan. Vushtrria shënoi vetëm një herë, në minutën 81’ me anë të Matheus, nga pika…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Në Burgun e Sigurisë së Lartë fillon prodhimi i letrës higjienike për nevojat e institucioneve korrektuese

Shërbimi Korrektues i Kosovës ka pranuar donacion nga UNOPS-i, makina për prodhimin e letrës higjienike dhe letrës së kuzhinës, ky donacion i dedikohet aktiviteteve të punës së organizuar nëpër burgje. Përmes këtij donacioni, në Burgun e Sigurisë së Lartë do të angazhohen në punë rreth dhjetë të burgosur, e që gradualisht synohet edhe në rritjen e kapaciteteve prodhuese, me çka do të rritet edhe numri i të punësuarve. Shërbimi Korrektues i Kosovës përmes këtij projekti, përveçse synon rehabilitimin edhe risocializimin e personave të burgosur, synon në uljen e shpenzimeve ekonomike…

Lexo më shumë
Bota Lajme Rajon Vend 

Luftë mes bandash nga Kosova e Serbia në Gjermani, një serb vritet e një tjetër plagoset rëndë

Rreth orës 18:10 të pasdites së të mërkurës policia në qytetin e vogël të Abensbergut në Baravrinë e Poshtme është njoftuar për të shtëna armësh, të cilat janë dëgjuar në parkingun e një supermarketi në rrugën “Strabuinber. Pas arritjes së policisë, në parkingun e dyqanit është gjetur i vrarë një 37-vjeçar i nacionalitetit serb nga disa të shtëna. Siç shkruan mediumi gjerman ‘pi-news.net’, dy të dyshuarit njëri 30 vjeç dhe tjetri 41, janë shqiptarë nga Kosova, të cilët menjëherë pas rastit kanë ikur nga vendi i ngjarjes. Policia gjermane menjëherë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial