Lajme Vend 

Murphy: Vota për LDK-në dhe Vjosën, është votë për një Kosovë drejt BE-së

Partitë Popullore Evropiane (PPE) që janë grupi më i madh politik në Bashkimin Evropian i kanë dhënë të mërkurën mbështetje të fuqishme kandidates së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) për kryeministre, Vjosa Osmani. Në hapje të fushatës së LDK-së në Prishtinë, nënkryetari i PPE-së, Dara Murphy, e ka vlerësuar lart vendimin e LDK-së për ta kandiduar Osmanin për kryeministre. “Vjosa siç e dinë të gjithë është politikane e madhe dhe njohëse e mirë e fushës së drejtësisë. Ajo ka filluar karrierën gjatë lidershipit të ish-presidentit Fatmir Sejdiu, kohë në të…

Lexo më shumë
Sporte 

Edhe Herolind Shala i gatshëm për Kosovën

Trajneri i Kosovës, Bernard Challandes, po vazhdon të marr lajme të mira para grumbullimit për dy ndeshjet e tetorit. ‘Dardanët’ në tetor zhvillojnë dy ndeshje, një miqësore dhe një kualifikuese për Euro 2020. Për ndeshjet e tetorit, Kosova në mesfushë do të ketë një alternativë më shumë, pas shumë mungesave në shtator. Është Herolind Shala që është rikthyer nga lëndimi, për t’u stërvitur dhe për të qenë gati si për skuadrën e tij, ashtu edhe për Kosovën. Kosova më 10 tetor takohet me Gjibraltarin në ndeshje miqësore, ndërsa katër ditë…

Lexo më shumë
Bota Lajme Rajon Vend 

Kosova merr Kryesinë e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore

Ministri i Jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka njoftuar se për herë të parë në histori, Kosova ka marrë Kryesinë e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP). Siç njoftoi Pacolli në një postim në Facebook, në takim moren pjesë një numër i madh ministrash të Punëve të Jashtme për të diskutuar bashkëpunimin rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, përcjell lajmi.net. Postimi i Pacollit në Facebook: Për herë të parë në histori, Kosova ka marrë Kryesinë e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP). Ky është një hap i…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Veseli nis fushatën aty ku nisi rrugëtimin jetësor: Kosova është mirë vetëm kur Mitrovica është mirë

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, e ka hapur fushatën e PDK-së për këto zgjedhje të parakohshme në Mitrovicë. Para mijëra simpatizantëve, Veseli ka thënë se është në qytetin e tij të dashur, në vatrën e atdhetarisë, në djepin e Isa Boletinit, në vendin që e frymëzoi dhe ku nisi rrugëtimin jetësor, për të filluar suksesshëm fitoren e madhe të Partisë Demokratike të Kosovës. “Unë jam sot këtu, në Mitrovicë, si biri juaj, për ta nisur me këmbë të mbarë këtë rrugëtim të ri të Kosovës dhe për…

Lexo më shumë
Sporte 

Conte pritet t’i bëjë disa ndryshime për ndeshjen e sotme ndaj Lazios

Interi i Antonio Contes mund të ketë ndryshime në formacion dhe rreshtim për takimin e javës së katërt ndaj Lazios. Nerazzurrët janë nikoqir të kryeqytetasve në ndeshjen e vlefshme për javën e katërt të Serie A, e cila zhvillohet nga ora 21:00 në Giuseppe Meazza. Vendasit e presin këtë ndeshje me rekord të qind për qind, pra katër fitore radhazi nga katër ndeshjet e para dhe synojnë tri pikët e radhës. Edhe pse zikaltrit fituan në ndeshjen e fundit ndaj rivalëve të Milanit, trajneri Conte mendon t’i bëjë disa ndryshime…

Lexo më shumë
Sporte 

Hoeness kërcënon Gjermaninë: Nuk ua lejojmë lojtarët nëse Ter Stegen bëhet numër 1 i kombëtares

Presidenti i Bayern Munichut, Uli Hoeness ka paralajmëruar se klubi bavarez nuk do t’i dërgojë lojtarët e tyre në kombëtaren gjermane, nëse Marc-Andre ter Stegen zë vendin e Manuel Neuer si numër 1 në portën e Die Mannschaft. Neuer nuk është vetëm numri 1, ​​por ai është gjithashtu kapiteni i Gjermanisë, megjithatë Ter Stegen ka qenë shumë i hapur në dëshirën e tij për të luajtur më shumë për kombëtaren e tij pasi paraqitjeve brilante me Barcelonën. Sidoqoftë, Hoeness ka vazhduar të mbrojë portierin e Bayernit, Neuer, teksa fjalët e…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

U investuan 11 miliardë dollarë dhe ka një sipërfaqe sa 98 fusha futbolli – aeroporti si yll deti në Kinë hap dyert e tij

Aeroporti i ri gjigant në formën e yllit të detit, për ndërtimin e të cilit janë shpenzuar 11 miliardë dollarë ka hapur dyert e tij, disa ditë para festimeve të 70 vjetorit të vendit. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Aeroporti Ndërkombëtar i Daxing në kryeqytetin Pekin u hap zyrtarisht të mërkurën nga Presidenti Xi Jinping. Sipas medias shtetërore, China Daily, bëhet fjalë për një aeroport me një hapësirë prej 700,000 metra katrorë, ose sa 98 fusha futbolli. Ndryshe, aeroporti ekzistues i Pekinit thuhet se është i dyti i ngarkuari…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Nënshkruhet marrëveshja për zhvillimin e centralit me diell

Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me Korporatës Ndërkombëtare Financiare (IFC), për këshillimin e Qeverisë së Kosovës në zhvillimin e një centrali energjetik me diell me kapacitet 50 MW. Gjatë qëndrimit në qytetin e Vjenës, ministri Lluka, ka nënshkruar këtë marrëveshje dhe është shprehur se ky projekt do të gjeneron rritje ekonomike dhe vende të reja të punës. “Kam kënaqësinë të nënshkruaj marrëveshjen e parë në histori të Republikës së Kosovës me zv/presidenten e IFC (pjesë e Bankës Botërore), Georgina Baker, për zhvillimin e projektit…

Lexo më shumë
extreme Fun 

10 qytetet me ajrin më të pastër në botë

Rritja e teknologjisë dhe rritja e përdorimit të karburanteve, makinave e makinerive na kanë dhënë një lloj të ri problemi. Ndotjen e ajrit.  Ndërsa disa qytete kënaqen të rrethohen nga mbulesa natyrale të harlisura jeshile, të tjerët nuk janë zhvilluar mjaft mirë me një plan të qartë në mendje për të penguar ndotjen e vendit.  Sot do të shikojmë qytetet që ofrojnë ajrin më të pastër për qytetarët e tyre.  Një listë e 10 qyteteve më të mira me ajrin më të pastër: 1. Whitehorse, Yukon Canada 2. Liqeni Havasu City-Kingman,…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

Studimi: Si ndikon varfëria, në aktivitetin e trurit të fëmijëve të vegjël

Fëmijët e lindur në varfëri, tregojnë dallime kyçe në funksionimin e hershëm të trurit. Kjo është zbuluar nga një studim i ri nga Universiteti i Anglisë Lindore. Studiuesit, studiuan funksionin e trurit të fëmijëve të moshës ndërmjet 4 muajsh dhe 4 vjeç në Indinë rurale. Ata zbuluan, se fëmijët që vinin nga familje me të ardhura të ulëta, ku nënat kishin gjithashtu një nivel të ulët arsimi, kishin një aktivitet më të dobët të trurit, dhe kishin më shumë gjasa të ishin të shpërqendruar. Hulumtuesi kryesor, profesor Xhon Spenser, nga…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial